Data publikacji:

Najlepsze gry platformowe na PS5

Platformówki to jeden z gatunków gier, który prawdopodobnie nigdy nie odejdzie do lamusy, ponieważ cały czas cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Do sprzedaży regularnie trafiają tego typu produkcje, próbujące nieustannie przykuć uwagę odbiorców jakimiś nowymi mechanikami bądź przepiękną oprawą wizualną. W większości przypadku są także zaprojektowane w taki sposób, żeby mogli bawić się przy nich zarówno najmłodsi gracze, jak i starszy wyjadacze. Sprawdźcie, jakie ciekawe gry platformowe są dostępne na konsoli PlayStation 5.

Sprawdź również: Najlepsze strzelanki na PS5

gry platformowe ps5

Kompletując gry do poniższego zestawienia ograniczyłem się wyłącznie do tytułów, które zostały stworzone z myślą o konsoli 9. generacji Sony lub doczekały się odpowiedniej aktualizacji, dostosowującej dany tytuł do platformy PlayStation 5. Starałem się także wybierać spośród tytułów, które bez problemu możecie kupić na Ceneo.pl, żebyście nie musieli szukać w sieci pudełkowych wydań.

Najlepsze platformówki na PS5 – polecane tytuły

  1. Ratchet & Clank: Rift Apart
  2. It Takes Two
  3. Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas
  4. Sackboy: Wielka przygoda
  5. Smerfy: Misja Złoliść
  6. Little Nightmares II: Enhanced Edition
  7. Oddworld: Soulstorm
  8. LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów
  9. Astro’s Playroom

Ratchet & Clank: Rift Apart

Z przygodami Ratcheta i Clanka jestem już od czasów ich debiutu na PlayStation 2, dlatego z niecierpliwością wyczekiwałem premiery Rift Apart – gra dostępna jest jako tytuł ekskluzywny dla nowej konsoli Sony. Co prawda Insomniac Games nie wprowadziło zbyt wielkiej rewolucji w gameplayu, ale kompletnie nie przeszkadzało mi to podczas grania. Po raz kolejny otrzymałem fenomenalną trójwymiarową platformówkę, w której nie tylko trzeba kombinować, jak dostać się na drugi koniec mapy, ale także konieczne jest sięganie po broń. Jak zwykle otrzymaliśmy dostęp do pokręconego arsenału, który znacząco wyłamuje się z utartych schematów. Największą zaletą nowej gry z serii Ratchet & Clank jest zdecydowanie oprawa wizualna – twórcy za pomocą swojego dzieła udowodnili, jak dużą moc obliczeniową oferuje PlayStation 5.

It Takes Two

Studio Hazelight już kilkukrotnie udowodniło, że rynek gier wideo traktuje z ogromnym szacunkiem i uwielbieniem. Każda produkcja tego dewelopera jest unikatowym doświadczeniem, kładącym równie duży nacisk na poszczególne mechanizmy rozgrywki, jak i fabułę. Nie inaczej było w przypadku It Takes Two, które zachwyciło graczy w 2021 roku. Tym razem studio zaserwowało nam trójwymiarową grę platformową opowiadającą o skłóconym małżeństwie. Pewnego razu ich dusze wpadają do zabawkowych figurek stworzonych przez córkę – tylko poprzez współpracę rodzice są w stanie wrócić do swoich ciał. Co ciekawe gameplay został zaprojektowany w taki sposób, że trzeba w niego grać w kooperacji, co oznacza, że jest to idealna produkcja dla par.

Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas

Kiedy do sprzedaży trafiła kolekcja zremasterowanych trzech pierwszych odsłon Crasha Bandicoota, marka zyskała drugie życie. Firma Activision zobaczyła, jak ogromny potencjał drzemie w tej serii, dlatego zaproponowała firmie Toys for Bob przygotowanie pełnoprawnej czwartej odsłony. Dotychczasowy dorobek tego producenta nie napawał optymizmem, ale na szczęście okazało się, że najnowsze przygody szalonego jamraja w niczym nie odstępowały jakością od oryginału stworzonego przez Naughty Dog. Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas to niesamowicie wymagająca produkcja, która jest w stanie wycisnąć ostatnie poty nawet z najbardziej zagorzałych fanów gier platformowych.

Sackboy: Wielka przygoda

Wraz z premierą konsoli PlayStation 5 do sprzedaży trafiła urocza produkcja, której akcja została osadzona w uniwersum znanym z LittleBigPlanet. W Sackboy: Wielka przygoda nie mieliśmy jednak do czynienia z dwuwymiarową grą platformową, tylko twórcy postawili na pełen trójwymiar i kamerę zawieszoną nad głową bohatera. Produkcja studia Sumo Digital to doskonała propozycja dla dorosłych graczy posiadających dzieci. Tytuł umożliwia kooperację nawet dla czterech graczy na jednym ekranie, dzięki czemu przy Sackboyu może bawić się cała rodzina.

Smerfy: Misja Złoliść

Dzieło studia OSome pokazało, że niebiescy bohaterowie kultowych komiksów i serialu animowanego nadal potrafią dostarczać frajdy dzieciom i dorosłym. Producent zdecydował się na stworzenie platformówki 3D, w której kierujemy poczynaniami kilku Smerfów. Każdy z nich posiada dostęp do specjalnego urządzenia określanego mianem Smerfizatora, z pomocą którego mogą usuwać toksyny rozpylone na lokalnej florze. Gameplay pod pewnymi względami przypomina mieszankę Luigi’s Mansion 3 z Super Mario Sunshine, co zdecydowanie jest bardzo dobrą rekomendacją.

Little Nightmares II: Enhanced Edition

Większość gier platformowych na PS5 z tego zestawienia można śmiało zarekomendować najmłodszym graczom, ale zdecydowanie nie polecam tego robić z drugą odsłoną Little Nightmares. Produkcja studia Tarsier to fantastyczny horror, w którym akcję obserwujemy z boku. Głównym bohaterem jest mały chłopiec, próbujący za wszelką cenę przetrwać w świecie, w którym większość społeczeństwa straciła nad sobą kontrolę. Rozgrywka nie jest szczególnie wymagająca, ale nie można odmówić jej uroku – twórcy zaprojektowali masę zagadek logicznych i środowiskowych, znacząco urozmaicających zabawę. Gra może pochwalić się też mrocznym, psychodelicznym klimatem rodem z najgorszym koszmarów.

Oddworld: Soulstorm

Nie da się ukryć, że pod wieloma względami najnowsza odsłona Oddworld nie była tytułem tak ciekawym, jak znacznie starsze poprzedniczki. Mimo wszystko zespół Oddworld Inhabitants był w stanie zrealizować kompetentną platformówkę 2.5D, w której ponownie przejmujemy kontrolę nad Abem. Główny bohater w dalszym ciągu próbuje uratować swoich pobratymców, wykorzystywanych przez złych Glukkonów do pracy w ich fabrykach. Gameplay sprowadza się przede wszystkim do rozwiązywania kolejnych zagadek, choć nie brakuje tutaj też etapów zręcznościowych na stosunkowo wysokim poziomie trudności.

LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów

Studio Traveller’s Tales ewidentnie zdawał sobie sprawę, że gry z serii LEGO powoli zaczynały zjadać własny ogon i potrzebna była rewolucja. Taka nastąpiła przy okazji premiery Sagi Skywalkerów, która oferuje zupełnie inny gameplay, niż poprzednie gry z serii. Tym razem kamerę umieszczono za plecami kontrolowanej przez gracza postaci, a poza tym położono znacznie większy nacisk na walkę z przeciwnikami. Jednocześnie twórcy przygotowali tak duży świat i tyle znajdziek, że odkrycie wszystkich sekretów nowego LEGO Star Wars wydaje się być wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Astro’s Playroom

Na koniec zostawiłem darmową grę platformową, w którą może zagrać każdy posiadać PlayStation 5. Produkcja jest domyślnie zainstalowana na konsoli, dlatego koniecznie powinniście ją sprawdzić. Nie tylko w ciekawy sposób prezentuje możliwości kontrolera DualSense, ale także jest kompetentnym tytułem oferującym zabawę na przynajmniej trzy-cztery godziny.

Polecamy: Zdjęcie: materiały prasowe Insomiac Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.