Data publikacji:

Ranking kart graficznych dla graczy. Jaka najlepsza?

Marzycie o tym, aby grać w rozdzielczości 4K i przy ustawieniu wszystkich opcji graficznych na maksimum? A może posiadacie monitor Full HD i lubicie grać w nieco starsze produkcje, przez co nie potrzebujecie bardzo wydajnych podzespołów? Bez względu na to, jakie macie podejście do gier wideo, musicie zaopatrzyć się w odpowiednią kartę graficzną, dzięki której będziecie w stanie uruchomić ulubione produkcje na swoim komputerze. Sprawdźcie nasz ranking kart graficznych dla graczy.
karty graficzne dla graczy

Ranking kart graficznych

Najlepsza karta graficzna dla graczy – zintegrowana czy dedykowana?

Jak sama nazwa mówi, zintegrowane karty graficzne nie są samodzielnymi komponentami, tylko stanowią jeden z elementów scalonych z płytą główną lub procesorem. Komputery wyposażone w taki rodzaj GPU są o wiele tańsze, a do tego pobierają znacznie mniej prądu. Jednakże zintegrowane karty graficzne oferują bardzo ograniczone możliwości (dzielą zasoby pamięci RAM z innymi urządzeniami) i nie są w stanie zagwarantować bardzo dobrej grafiki w grach wideo – sprawdzają się przede wszystkim w komputerach przeznaczonych do użytkowania domowego (przeglądania internetu, oglądania materiałów na platformach streamingowych itp.), dlatego też nie zaleca się korzystać z nich w sprzęcie gamingowym.
Jeśli więc zależy wam na tym, aby grać w najnowsze produkcje, koniecznie musicie zaopatrzyć się w dedykowaną kartę graficzną, która jest w pełni samodzielnym komponentem, który podłączamy do płyty głównej za pomocą złącza PCI-Express. Takie modele GPU posiadają własną pamięć wideo (VRAM), wentylatory oraz dostęp do bardziej zaawansowanych technologii i funkcji odpowiadających za jak najlepsze generowanie obrazu. Oczywiście do sprzedaży trafiło wiele rodzajów dedykowanych kart graficznych, dlatego sami musicie zdecydować, jaki model będzie najbardziej odpowiadał waszym preferencjom. Głównymi producentami GPU są firmy NVIDIA (GeForce) oraz AMD (Radeon), które tworzą podstawowe wersje kart, następnie te są rozwijane przez zewnętrzne firmy, jak np. MSI, Gigabyte, Palit czy ASUS.

Na co zwrócić uwagę, kupując kartę graficzną do komputera?

Zanim wybierzcie GPU, upewnijcie się najpierw, że będzie to sprzęt, który poradzi sobie z produkcjami, w które planujecie zagrać:
  • Wymagania sprzętowe gier – przed ulepszeniem komputera warto sprawdzić, jakie są rekomendowane wymagania sprzętowe najnowszych, wysokobudżetowych produkcji, które zazwyczaj potrzebują najmocniejszych maszyn do poprawnego działania. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jakich podzespołów potrzebujecie, aby np. osiągnąć sześćdziesiąt klatek na sekundę.
  • Pamięć VRAM – jeden z ważniejszych parametrów informujący o mocy karty graficznej – im wyższa jest ta wartość, tym lepiej. 8 GB powinno wam wystarczyć do komfortowego grania w rozdzielczości 1080p, natomiast jeśli posiadacie monitor 4K i chcielibyście wykorzystać jego potencjał, to wtedy warto wybrać modele przynajmniej z 16 GB VRAM.
  • Poziom hałasu i temperatura – niektóre karty graficzne oferują bardzo dobrą wydajność, ale za to ich kultura pracy nie jest zbyt wysoka. Jeśli więc jesteście mocno wyczuleni na głośne dźwięki wentylatorów, to przed kupnem GPU sprawdźcie testy, aby się dowiedzieć, jaki generuje poziom hałasu. Z kolei w przypadku wysokich temperatur konieczne będzie zastosowanie dodatkowego systemu chłodzenia w komputerze.
  • Generacja karty graficzne – kolejny niezwykle ważny aspekt, który wpływa na to, jakie dodatkowe wsparcie będzie oferowało GPU, które wybierzecie. Jeśli chcecie osiągać w grać, jak najwięcej FPS-ów, to wtedy musicie zdecydować się na GeForce’y RTX z serii 40, bo tylko one oferują wsparcie dla DLSS3. Natomiast z ray tracingu skorzystacie już w troszeczkę starszych GeForce’ach RTX z serii 30.
  • Rozmiar karty graficznej – im bardziej zaawansowane GPU, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że sam podzespół będzie stosunkowo długi, aby pomieścić chociażby potężniejsze wentylatory lub radiatory. Upewnijcie się więc, że karta zmieści się wam do obudowy.
  • Wydajność w grach – w internecie znajdziecie wiele testów kart graficznych, dzięki którym będziecie w stanie dowiedzieć się, jak dany model radzi sobie z konkretnymi produkcjami z segmentu AAA. Warto sugerować się autorskimi benchmarkami, ponieważ w ten sposób poznacie pełen potencjał wybranego GPU.
  • Cena – jeśli zależy wam na graniu w 4K, przy sześćdziesięciu FPS-ach i z włączonym ray tracingiem, to musicie liczyć się z tym, że na kartę graficzną wydacie sporo pieniędzy. Czasami warto jednak zainwestować nieco więcej, aby mieć pewność, że z komponentu będziecie mogli korzystać przez wiele lat, bez konieczności ponownego upgrade’owania komputera.
  • Polecane karty graficzne dla graczy

    NVIDIA GeForce RTX z serii 40

    Zdecydowanie najpotężniejsze karty graficzne, które aktualnie są dostępne w sprzedaży. Bez względu na to, jaki model wybierzecie, możecie liczyć na wsparcie technologii DLSS3, która znacząco zwiększa płynność rozgrywki, przy jednoczesnym zachowaniu jakości oprawy wizualnej na wysokim poziomie. Karty GeForce RTX z serii 40 może nie są najtańsze, ale za to stanowią bardzo dobrą inwestycję na lata – jeżeli dzisiaj kupicie modele RTX 4080 lub RTX 4090, to bardzo długo będziecie w stanie grać w najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K, zyskując znacznie więcej niż sześćdziesiąt klatek na sekundę. Wpływa na to bardzo duża liczba rdzeni NVIDIA CUDA (nawet 16 384 w RTX 4090), wysoka częstotliwość odświeżania (od 2,46 GHz do 2,52 GHz w zależności od modelu) oraz pamięć VRAM na poziomie 12–24 GB (np. RTX 4070 Ti, RTX 4080 lub RTX 4090).

    NVIDIA GeForce RTX z serii 30

    Nieco starsza seria układów graficznych NVIDII, która w dalszym ciągu sprawdza się doskonale, a do tego cena poszczególnych modeli jest już na tyle atrakcyjna, że może pozwolić sobie na nie więcej graczy. GeForce’y RTX z serii 30 oferowały już wsparcie dla technologii ray tracing, dzięki której oświetlenie oraz refleksy w grach prezentują się jeszcze bardziej realistycznie. Ponadto są to karty graficzne, które bez większych problemów poradzą sobie z obsługą gogli wirtualnej rzeczywistości. Najsłabsze wersje GeForce RTX oferują 8 GB VRAM (np. RTX 3050, RTX 3060 Ti), natomiast w najlepszych wariantach pojemność pamięci wynosi nawet 24 GB (RTX 3090 i RTX 3090 Ti).

    AMD Radeon RX 7000

    Najnowsza seria kart graficznych AMD, która parametrami zbliżona jest do tego, co oferują konkurencyjne modele GeForce RTX z serii 40. W tym przypadku mamy jednak o wiele mniejszy wybór, ponieważ na ten moment producent ograniczył się zaledwie do trzech wariantów – Radeon RX 7900 XTX, RX 7900 XT oraz RX 7600. Dwa pierwsze modele zostały zaprojektowane z myślą o wymagających użytkownikach, o czym może świadczyć chociażby zastosowanie 24–20 GB pamięci VRAM. Radeon RX 7600 jest natomiast bardziej budżetowym modelem z 8 GB pamięci VRAM.

    AMD Radeon RX 6000

    Jeśli wolicie AMD od NVIDII, ale szkoda wam pieniędzy na serię RX 7000, to poszczególne modele GPU RX 6000 również powinny spełnić wasze oczekiwania – szczególnie gdy planujecie grać w rozdzielczościach 1080p lub 1440p. Co prawda te karty graficzne dadzą także radę z 4K, lecz wtedy trzeba nieco obniżyć poziom oprawy wizualnej lub liczyć się z mniejszą liczbą wyświetlonych klatek na sekundę. Warto jednak pamiętać o tym, że AMD zaimplementowało technologię FidelityFX, która poprawia płynność gier, bez mocnych strat w obrazie.
    Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.