Data modyfikacji:

God of War Ragnarok: Valhalla – DLC do hitu na PS5

Podczas tegorocznej gali The Game Awards doszło do prawdziwej niespodzianki. Nie dość, że studio Santa Monica podzieliło się zwiastunem rozszerzenia do God of War: Ragnarok, to okazało się, że dodatek jest już w pełni przygotowany i gotowy do sprawdzenia. Sprawdźcie, o co chodzi w Valhalli, a także ile kosztuje DLC.
god of war ragnarok valhalla

Premiera God of War Ragnarok: Valhalla

Gala The Game Awards odbyła się 12 grudnia 2023 roku i tuż po jej zakończeniu rozszerzenie do God of War Ragnarok zostało udostępnione w cyfrowym sklepie PlayStation Store. Producent podczas prac nad dodatkiem nie skupił się wyłącznie na konsoli nowej generacji, dzięki czemu w Valhallę zagrają zarówno posiadacze PlayStation 5, jak i osoby trzymające w domu starsze PlayStation 4.

Czy do Valhalli potrzebne jest posiadanie gry God of War Ragnarok?

Jeżeli zdążyliście się pozbyć swojego egzemplarza God of War Ragnarok, to musicie go odzyskać, ponieważ nie mamy do czynienia z samodzielnym dodatkiem. Rozszerzenie Valhalla wymaga do działania podstawki, ponieważ jest bezpośrednio powiązane z tym tytułem i kontynuuje jego wątki. Mimo wszystko DLC można rozpocząć z poziomu menu głównego bez konieczności wcześniejszego ukończenia gry. Warto jednak to zrobić, ponieważ bohaterowie bezpośrednio odnoszą się do wydarzeń z finału.

Ile kosztuje God of War Ragnarok: Valhalla?

Mam dla was bardzo dobrą wiadomość – twórcy postanowili, że nie będą pobierali opłat za ten dodatek! God of War Ragnarok: Valhalla dostępne jest do pobrania całkowicie za darmo, co studio Santa Monica uargumentowało jako podziękowanie dla graczy za ogromne wsparcie dla ich projektu. Cóż, nam również pozostaje podziękować za taki prezent!

O co chodzi w fabule God of War Ragnarok: Valhalla?

Choć rozszerzenie Valhalla kładzie nacisk przede wszystkim na rozgrywkę, to jednak twórcy nie zapomnieli o przygotowaniu krótkiego, acz bardzo ciekawego wątku fabularnego. Główny bohater razem z Mimirem (a raczej ponownie tylko z jego głową…) wyruszają do tytułowej krainy z mitologii nordyckiej, do której trafiają polegli w chwale wojownicy. Dla Kratosa jest to dobre miejsce na rozważania o swojej burzliwej przeszłości i rozliczenie się ze swoimi „grzeszkami”. Oczywiście nie będę w tym miejscu zdradzał jakichkolwiek szczegółów fabuły, ale zapewniam was, że niejednokrotnie będziecie zaskoczeni tym, co zobaczycie. Zwłaszcza jeśli doskonale pamiętacie przygody walecznego Spartiaty rozliczającego się z panteonem bogów greckich.

Ile czasu potrzeba na ukończenie dodatku do God of War Ragnarok?

Darmowe rozszerzenie oferuje zaskakująco dużo treści, której prawdopodobnie nie zaliczycie w jeden wieczór. Zależy to jednak w dużej mierze od tego, na jakim poziomie trudności gracie. Jeśli zdecydujecie się na tryb fabularny, to starcia z oponentami nie powinny stanowić dla was większego problemu, a tym samym napisy końcowe ujrzycie już po około pięciu godzinach. Gdybyście natomiast potrzebowali większego wyzwania, to przygotujcie się na drugie tyle czasu spędzonego przed konsolą. Do tego należy doliczyć też dodatkowe godziny potrzebne na skompletowanie wszystkich znajdziek i zaliczenie każdej z dodatkowych aktywności.

Rozgrywka w God of War Ragnarok: Valhalla

Jak już wcześniej zaznaczałem, w dodatku nie brakuje ciekawej fabuły, jednakże to właśnie rozgrywka stanowi najważniejszy element Valhalli. Studio postanowiło trochę inaczej podejść do gameplayu, rezygnując ze swobodnego zwiedzania kolejnych mitologicznych krain, tak jak robiliśmy to w podstawowej wersji gry. Co prawda nadal akcja osadzona została w sporej mierze w znajomych miejscówkach, lecz tym razem pełnią one przede wszystkim areny do coraz to bardziej wymagających starć z przeciwnikami. Na późniejszym etapie zabawy odkrywamy również zupełnie nowe etapy, które stanową nie lada atrakcję dla miłośników całego cyklu.
Rozgrywka w God of War Ragnarok: Valhalla czerpie garściami z gier typu roguelike, w których śmierć bohatera cofa nas niemalże do początku historii. Studio Santa Monica podeszło jednak dosyć delikatnie do tego gatunku, mocno luzując jego zasady. W tym przypadku po śmierci nie tracimy całego dobytku, tylko większość zdobytych przedmiotów i zdolności jesteśmy w stanie wykorzystać podczas kolejnej próby. Bardzo istotne jest przy tym odblokowywanie kolejnych run, które znacząco poprawiają statystyki głównego bohatera i dają mu dostęp do zupełnie nowych zdolności.
Jeżeli podobał wam się system walki z ostatnich przygód Kratosa i chcielibyście sprawdzić swoje umiejętności w bardziej wymagających pojedynkach, to koniecznie powinniście zagrać w Valhallę. Twórcy przygotowali także widowiskowe starcia z bossami, które od zawsze stanowiły ważny element serii God of War. Co tu więcej pisać – to darmowe rozszerzenie oferuje bardziej dopracowaną zawartość niż niejedno płatne DLC. Pozycja obowiązkowa!

Czy w God of War Ragnarok: Valhalla jest polska wersja językowa?

W podstawowej wersji gry nie tylko otrzymaliśmy rodzime napisy, ale także producent zadbał o pełnoprawny polski dubbing. Jako że Valhalla jest w stu procentach zależna od God of War Ragnarok, twórcy byli zobligowani do nagrania kolejnych ścieżek dialogowych w naszym języku. W ten sposób ponownie usłyszeliśmy Artura Dziurmana w roli Kratosa.
Zdjęcie: materiały prasowe Sony Interactive Entertainment
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.