Data publikacji:

Stół do gier planszowych. Na co zwrócić uwagę?

Współczesne gry planszowe są coraz bardziej rozbudowane – nie tylko zawierają duże plansze, ale także wiele figurek, żetonów i całą masę innych dodatków. Żeby to wszystko pomieścić i utrzymać w porządku, potrzebny jest specjalny stół z odpowiednim kształtem, wymiarami i przegródkami. W tym artykule podpowiemy wam, na co powinniście zwrócić uwagę, kupując stół do gier planszowych, a także jakie powinny znaleźć się w nim elementy.
family playing board game together

Stół do planszówek w salonie? Czemu nie!

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy mieszkacie w dużym domu z możliwością wydzielenia oddzielnego pomieszczenia do grania w planszówki, czy jednak posiadacie mieszkanie z ograniczoną przestrzenią. Dlatego też kupując stół to salonu bądź jadalni, uwzględnijcie to, że w wolnych chwilach będziecie spędzać przy nim czas na ogrywaniu swoich ulubionych tytułów. Stoły do gier planszowych często oferują dosyć fikuśne kształty, z wgłębieniami, heksagonalnymi konstrukcjami itp.
Dlatego też w tym przypadku postawcie na mniej radykalne rozwiązania, decydując się na model prostokątny lub okrągły, w zależności od wielkości pokoju. Dobrze by było, aby stół był dwuwarstwowy z wgłębieniem – w ciągu dnia miejcie zamocowany do niego płaski blat, który podczas zabawy będzie można rozłożyć bądź całkowicie zdjąć, odsłaniając przestrzeń przeznaczoną do gier planszowych. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, aby kupić tradycyjny stół, ale wtedy po prostu weźcie pod uwagę odpowiednie wymiary, do czego przejdziemy w dalszej części tekstu.

Okrągły czy prostokątny – jaki stół do planszówek będzie najlepszy?

Ostateczna decyzja należy do was i zależy od waszych preferencji. Jeżeli podoba wam się okrągły stół i będzie pasował do pomieszczenia, w którym go umieścicie, to śmiało. Mimo wszystko do planszówek polecane są przede wszystkim stoły prostokątne, które zazwyczaj będą lepiej współgrały z ogrywanymi przez was produkcjami. W większości przypadków gier bez prądu mamy do czynienia z kwadratowymi bądź prostokątnymi elementami, które oczywiście najwygodniej jest rozstawiać na blacie bez zbyt wielu zaokrągleń.
Dzięki temu nie będziecie mieć problemów z rozłożeniem kart, planszy czy kartoników, gdzie zaznaczamy postęp gracza. Pamiętajcie, że w tym przypadku mówimy o bardziej zaawansowanych tytułach, a nie o prostych planszówkach, w których dodatki ograniczają się wyłącznie do pionków – w takim przypadków nie ma znaczenia, na jakim stole będziecie grać, bo z pewnością nie potrzebujecie dużej powierzchni. Przy prostych grach planszowych równie dobrze spędza się czas na podłodze.

Jakie wymiary stołu do gier planszowych?

To zależy od kilku czynników – na pewno stół do gier planszowych powinien być odpowiednio przemyślany pod kątem wymiarów, aby zapewnić wygodną przestrzeń dla graczy. Podczas ustalania idealnych wymiarów musicie wziąć pod uwagę takie rzeczy jak liczba osób uczestniczących w zabawie, rozmiar plansz produkcji, które posiadacie (należy także uwzględnić dodatki, jak karty itp.), a także preferencje waszych towarzyszy, jeżeli macie stałą ekipę. Ogólnie rzecz biorąc, standardowe wymiary stołu do gier planszowych to około 90–100 cm szerokości i 180–200 cm długości. Jeśli posiadacie duży salon lub pomieszczenie do grania w planszówki, to zdecydowanie lepiej jest zainwestować w model o większych wymiarach.
Należy przy tym pamiętać, że wysokość stołu również jest bardzo istotna. Polecamy wybrać model o wysokości około 75 cm, co jest standardową wysokością dla tego typu mebli. Daje to wystarczającą przestrzeń pod stołem, aby gracze mogli swobodnie poruszać nogami i czuć się wygodnie podczas długotrwałego grania. A jak sami doskonale wiecie, przy niektórych planszówkach można siedzieć nawet kilka godzin. Jeśli planujecie stoisko do gier dla większej liczby uczestników lub potrzebujecie dodatkowej przestrzeni na dodatki do gier, taki jak tace, holdery na karty czy pudełka z grami, warto rozważyć większy rozmiar stołu. Stół powinien być również solidnie zbudowany, aby uniknąć niestabilności podczas intensywnych rozgrywek.

Jakie akcesoria do stołu do planszówek?

Planując kupno stołu, musicie także uwzględnić, jakie dodatki powinny się przy nim znajdować. Część akcesoriów jest mocowana na specjalnych szynach, natomiast resztę możecie rozstawić na wolnej części blatu. Jeżeli w meblu nie ma uchwytów na kubki bądź szklanki, to polecam zainwestować w antypoślizgowe podkładki. Warto także wybrać model z dedykowanymi tackami na żetony oraz kostki, aby utrzymać porządek podczas grania. To samo dotyczy półek dla każdego z uczestnika zabawy, żeby mógł ułożyć na nich swoje karty oraz inne przydatne kartoniki.
Jeżeli wybraliście stół z wysokimi ramami i blatem we wgłębieniu, to zdecydowanie polecam, aby główna część mebla została pokryta jakimś miękkim materiałem. Dzięki temu przedmioty, jakie znajdą się na stole, nie będą się ślizgać, tylko sztywno trzymać swojej powierzchni – jest to istotne w przypadku planszówek, w których np. układamy mapę z heksagonalnych bloczków. Zadbajcie też o to, aby po bokach rozmieszczone były paski z diodami LED, co ułatwi granie wieczorową porą, a najczęściej to właśnie wtedy spędzamy czas na wspólnym graniu.
Jeżeli przy stole gracie w bardziej zaawansowane RPG-i, to byłoby super, gdyby mistrz gry miał dostęp do większej powierzchni, aby mógł ułożyć swoje notatki i inne przydatne akcesoria. Opcjonalnie stół może posiadać także wydrążony przybornik na długopisy bądź ołówki, a także zegar, który wykorzystywany jest w niektórych tytułach.

Gotowy stół do gier planszowych czy mebel od stolarza?

Jeżeli znacie już wymiary idealnego stołu do gier planszowych, wiecie także, jakie wybrać do niego dodatki, to teraz pora zastanowić się, gdzie można kupić taki mebel. Oczywiście w internecie znajdziecie wiele firm, które specjalizują się w produkowaniu profesjonalnych stołów, z uwzględnieniem wszystkich akcesoriów, jednakże musicie liczyć się z tym, że nie będą one należały do najtańszych. Naturalnie cena zależy w dużej mierze od stopnia skomplikowania oraz wykorzystanego materiału (np. dąb), ale bądźcie gotowi na wydatek rzędu czterech tysięcy złotych. Bardziej skomplikowane modele mogą kosztować nawet osiem tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach spokojnie przekraczać próg dziesięciu bądź piętnastu tysięcy złotych.
To ogromne kwoty, ale przynajmniej macie pewność, że mebel został wykonany przez specjalistów, z uwzględnieniem wszystkich potrzeb graczy. W dodatku dobrej jakości drewno nie ulegnie zbyt szybkiemu zniszczeniu, dzięki czemu taki stół będzie wam służył przez wiele, wiele lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyście samodzielnie przygotowali jakiś prostszy projekt i zlecili wykonanie prac lokalnemu stolarzowi, który prawdopodobnie weźmie od was trochę mniej pieniędzy. Aczkolwiek cena materiałów i robocizny w ostatnich latach mocno poszła w górę, więc najpierw upewnijcie się, czy nie lepiej zamówić „gotowca”. Czasami warto dopłacić te pięćset złotych, a nawet tysiąc złotych – w końcu takich stołów do planszówek nie kupuje się zbyt często.
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.