Data publikacji:

Klawiatury gamingowe do 300 zł

Macie planach wymianę klawiatury na model dedykowany graczom, ale jednocześnie nie chcecie wydawać zbyt dużo pieniędzy? Jak najbardziej jest to możliwe! W tym zestawieniu przyjrzeliśmy się stosunkowo tanim klawiaturom gamingowym do 300 złotych, które oferują bardzo ciekawe parametry techniczne i z pewnością doskonale nadadzą się do grania w ulubione tytuły.
klawiatury gamingowe do 300 zł

Polecane klawiatury gamingowe do 300 zł – co warto kupić?

Roccat Vulcan 121

Listę otwiera niesamowicie intrygująca klawiatura dla graczy do 300 złotych, która posiada nietypową konstrukcję klawiszy. Producent nie zdecydował się na standardowe nasadki, tylko wykorzystał płaskie kapturki, niczym w laptopach. Nie tylko zapobiega to osadzaniu się kurzu, ale jednocześnie wygląda bardzo dobrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu mechaniczne przełączniki są praktycznie całe na widoku, a autorskie podświetlenie AIMO ładnie rozchodzi się po całej obudowie. Ta z kolei została wykonana z anodowanego aluminium, zapewniającego ogromną trwałość i odporność na uszkodzenia. Firma Roccat umieściła w modelu Vulcan 21 przyciski Titan Speed z punktem uruchamiania na poziomie 1,4 mm oraz responsywnością na wysokim poziomie.

Sharkoon Skiller SGK3

Skiller SGK3 to bardzo dobra klawiatura gamingowa firmy Sharkoon, która oferuje minimalistyczny design oraz wszystkie najważniejsze funkcje tego typu urządzeń. Ten model jest dosyć ciężki, ponieważ waży prawie 1,5 kilograma – taki wynik jest zasługą solidnej obudowy wykonanej z metalu. Klawiatura nie tylko jest trwała, ale dzięki swojej wadze bardzo dobrze przylega do biurka i nie ślizga się, jak niektóre lżejsze modele. Producent zastosował czerwone przełączniki mechaniczne Kailh Red, których żywotność obliczono na 50 milionów kliknięć. Ten rodzaj przycisków cechuje się przy tym niewykrywalnym przeskokiem podczas wciskania, punktem aktywacji 1,9 mm oraz działaniem pod siłą nacisku 50 g.

Acer Predator Aethon 301 TKL

Acer Predator Aethon 301 to przykład klawiatury gamingowej typu TKL, czyli tenkeyless (pol. dziesięć przycisków mniej). Nazwa wzięła się z tego, że producent dosłownie ogołocił swoje urządzenie z niepotrzebnych klawiszów, pozostawiając wyłącznie te, które są wykorzystywane podczas grania – nie znajdziecie więc tutaj m.in. sekcji numerycznej. Oprócz tego firma Acer wyróżniła WASD, co jednoznacznie sugeruje, że mamy do czynienia ze sprzętem dedykowanym miłośnikom strzelanek i gier akcji. Pod kapturkami znajdują się niebieskie przełączniki mechaniczne Cherry MX Blue, które charakteryzują się siłą nacisku 60 g oraz mocno słyszalnym kliknięciem, co dla wielu graczy jest ogromną zaletą. Klawisze posiadają ponadto funkcje N-key rollover oraz 100% Anti-ghosting umożliwiające wciskanie kilku przycisków jednocześnie.

SteelSeries Apex 3

Przyjęło się, że gracze powinni inwestować wyłącznie w urządzenia z mechanicznymi przełącznikami. W dużej mierze można się z tym zgodzić, aczkolwiek w ostatnich latach wielu cenionych producentów udowodniło, że można stworzyć także świetną klawiaturę membranową z myślą o graniu. Najlepszym tego dowodem jest SteelSeries Apex 3, gdzie przełączniki oferują niski współczynnik tarcia. W ten sposób pracują bardzo cicho, a w dodatku są niesamowicie wytrzymałe – ponad 20 milionów kliknięć. Producent nie zapomniał również o pełnoprawnym podświetleniu RGB oraz bardzo wygodnej i praktycznej podpórce pod nadgarstki, która przyczepiana jest do klawiatury za pomocą magnesów.

Endorfy Thock Compact

Jeśli wydawało wam się, że modele TKL są małe, to co powiecie na Thock Compact? Firma Endorfy postawiła na wymiary 290 mm × 101 mm × 47 mm, co sprawia, że jest to jeden z bardziej kompaktowych wariantów klawiatur gamingowych dostępnych na rynku. Wynika to z tego, że producent nie tylko pozbył się sekcji numerycznej i przycisków funkcyjnych, ale dodatkowo pozbawił swój sprzęt klawiszy kierunkowych. Ma to oczywiście sens, ponieważ podczas grania zazwyczaj i tak z nich nie korzystamy, tylko sterujemy postacią przy użyciu WASD. Endorfy Thock Compact może ponadto pochwalić się linearnymi przełącznikami mechanicznymi Kailh Box Black (wytrzymałe na 70 milionów kliknięć!) oraz bezprzewodową komunikacją z komputerem, co w tym przedziale cenowym jest rzadkością.

Razer Ornata V3 X

Firma Razer specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu klawiatur mechanicznych, lecz nawet w ofercie tego producenta znalazło się miejsce na model z membranowymi przełącznikami. Urządzenie posiada niskoprofilowe klawisze, które działają bardzo cicho, a do tego sprzyjają naturalnemu ułożeniu dłoni – pomaga też w tym dosyć długa podpórka, dodatkowo zabezpieczająca nadgarstki przed bolesnymi komplikacjami. Razer nie zapomniał też o podświetleniu RGB ze wsparciem dla 16,8 miliona kolorów. Zarówno funkcjonowanie diod, jak i poszczególnych przycisków można kontrolować i dostosować do swoich potrzeb przy użyciu dedykowanego oprogramowania Razer Chroma.

Patriot Viper V765

Ten model ewidentnie powstał dla osób, dla których sprzęt gamingowy nie może być minimalistyczny, tylko powinien pokazywać pazur. Pod tym względem Viper V765 zdecydowanie was nie zawiedzie! Urządzenie zostało wykonane z solidnego aluminium spełniającego normy przemysłu lotniczego, a poza tym zostało wyposażone w przełączniki mechaniczne Kailh White, których sposób działania można porównać do Cherry MX Blue. Punkt aktywacji przycisków wynosi 1,8 mm, zaś ich żywotność obliczona została na 50 milionów kliknięć. Z pozostałych rzeczy, warto wspomnieć o wpadających w oko podświetlanych paskach na bokach obudowy, dodatkowych przyciskach do sterowania multimediami oraz praktycznej rolce do przyciszania i podgłaśniania dźwięku.

SPC Gear GK650K

Firma SPC Gear podczas projektowania modelu GK650K pamiętała zarówno o eleganckim wyglądzie (te paski LED na bokach konstrukcji wyglądają przepięknie), ergonomicznych rozwiązaniach (do zestawu dołączana jest podpórka pod nadgarstki) oraz dużej funkcjonalności podczas grania. Klawiatura otrzymała mechaniczne przełączniki Omnis Kailh Red, w których siła nacisku potrzebna do aktywacji wynosi 50 g – cechują się one także stosunkowo cichą pracą oraz krótkim czasem reakcji. Producent zadbał również o to, aby użytkownicy mieli dostęp do rolki odpowiadającej za poziom głośności dźwięków w grach.

Corsair K55 Gaming

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną gamingową klawiaturę membranową do 300 złotych. Tym razem padło na firmę Corsair, która zazwyczaj poświęca uwagę high-endowym urządzeniom z mechanicznymi przełącznikami. Ten model doskonale nadaje się jednak do grania w najróżniejsze gatunki gier, ponieważ zapewnia dostęp zarówno do sekcji numerycznej, jak i dodatkowych sześciu przycisków do makr, które można zaprogramować według swoich potrzeb przy pomocy dedykowanego oprogramowania iCUE. Oczywiście nie zabrakło też podświetlenia RGB oraz miękkiej, gumowej podkładki pod nadgarstki z możliwością jej odpięcia.
Zdjęcie: materiały prasowe Roccat
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.