Data modyfikacji:

Jak działa PlayStation Portal? Funkcje konsoli i zastosowanie

W 2023 roku co chwilę byliśmy zaskakiwani premierami kolejnych przenośnych konsol do grania, jak np. Lenovo Legion Go, Steam Deck OLED czy ASUS ROG Ally. Do sprzedaży trafiło także urządzenie od Sony Interactive Entertainment, które jednak nie powstało z myślą o konkurowaniu z wcześniej wymienionymi sprzętami. Czym w takim razie jest PlayStation Portal oraz czy warto kupić tego handhelda?
playstation portal

Czym jest PlayStation Portal? Najważniejsze informacje

Oficjalna premiera PlayStation Portal odbyła się 1 grudnia 2023 roku, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Cena ustalona przez producenta wynosi 999 złotych, co wydaje się być rozsądną kwotą za możliwości, jakie oferuje to urządzenie. Od razu zaznaczam, że nie jest to typowy sprzęt do grania – Sony Interactive Entertainment nie zamierzało tworzyć następcy dla PlayStation Portable i PlayStation Vita. Choć Portala potocznie określa się przenośną konsolą, to jednak w rzeczywistości mamy tak naprawdę do czynienia z nietypowym kontrolerem do PlayStation 5. Handheld nie pracuje bowiem samodzielnie, tylko potrzebuje do działania stacjonarnej konsoli, aby przesyłać z niej obraz na ośmiocalowy wyświetlacz przy pomocy funkcji remote play.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby PlayStation Portal traktować jako kolejnego DualSense’a do grania na telewizorze, co może być przydatne, gdy zechcecie popykać ze znajomymi w lokalnej kooperacji. Warto jednak mieć w świadomości, że urządzenie powstało z myślą o grze zdalnej, więc do jego działania potrzebne jest posiadanie internetu o odpowiedniej przepustowości – najlepiej minimum 15 Mb/s, choć zalecane są większe wartości dla uzyskania jak najlepszego obrazu oraz płynnej rozgrywki. Producent podaje, że handheld jest w stanie nawiązać połączenie już przy łączu szerokopasmowym o prędkości 5 Mb/s. Co prawda zabrakło funkcji zdalnego włączania konsoli, ale za to można ją wybudzać z trybu uśpienia, gdy jesteśmy poza domem. Oznacza to, że możemy grać na PS5 z pomocą Portala gdziekolwiek jesteśmy. Wystarczy mieć dostęp do Wi-Fi lub 5G.

Możliwości kontrolera w PlayStation Portal

Na dobrą sprawą większość możliwości PlayStation Portal opisałem już wcześniej. Urządzenie oprócz łączenia się z PlayStation 5 tak na prawdę nie ma nic więcej do zaoferowania. Na handheldzie nie mamy dostępu do przeglądarki internetowej, a także nie jesteśmy w stanie zainstalować żadnych dodatkowych aplikacji, jak YouTube, Spotify czy platform streamingowych pokroju Netfliksa lub Disney+. Sony Interactive Entertainment nie oferuje także cloud gamingu, jak Xbox, co także mogłoby znaleźć zastosowanie na Portalu. Tak jak wcześniej pisałem – tutaj mamy przede wszystkim do czynienia z bardzo zaawansowanym kontrolerem i tak należy do niego podchodzi.
Jeśli natomiast chodzi o możliwości PlayStation Portal podczas grania, to te są naprawdę duże, ponieważ sprzęt oparty został na DualSense'ie. Oznacza to, że otrzymaliśmy dostęp do takich samych wygodnych uchwytów oraz niemalże identycznego rozstawienia przycisków, które w dodatku działają tak samo dobrze, jak w standardowej wersji. Różnicę można dostrzec jedynie w konstrukcji analogów, które niby mają takie same grzybki, ale są nieco pomniejszone. Naturalnie producent nie był w stanie umieścić touchpada, ale skutecznie zastąpił go dotykowy ekran. Sprzęt oferuje ponadto doskonale działające haptyczne wibracje oraz adaptacyjne triggery, które dostosowują się do ogrywanych tytułów.

PlayStation Portal – jak połączyć się z PS5?

Wykonanie tej czynności jest dziecinnie proste i nie powinno sprawić nikomu problemów. Zwłaszcza że urządzenie posiada spolszczone menu, więc nie ma też mowy o barierze językowej. Po uruchomieniu PlayStation Portal musimy zalogować się na swoje konto, nawiązać połączenie z internetem, a następnie kliknąć w przypisaną do naszego profilu PlayStation 5. Żeby jednak zdalne granie było możliwe, wcześniej na „piątce” powinniśmy w ustawieniach włączyć usługę Remote Play. Po wykonaniu tych czynności, pozostaje wcisnąć „X”, aby obraz ze stacjonarnej konsoli został przeniesiony na przenośne urządzenie. Konfiguracja Portala trwa raptem kilka minut, uwzględniając w tym pierwszą aktualizację sprzętu.

Czy da się komfortowo grać na PlayStation Portal?

Oczywiście, że tak! Kontrolery DualSense to obecnie najbardziej wygodne i zaawansowane technologicznie pady (oczywiście biorąc pod uwagę standardowe modele), jakie dodawane są do współczesnych konsol. Konstrukcja PlayStation Portal sprzyja komfortowemu graniu, ponieważ nie jest bardzo zamknięta, jak chociażby w Steam Decku czy ASUS ROG Ally. Dzięki temu dłonie można zacisnąć wokół uchwytów, dokładnie w taki sam sposób, jakbyśmy grali na akcesorium dołączanym do PlayStation 5. Waga Portala może nie należy do najmniejszych (540 gramów), ale jest rozłożona na stosunkowo szerokiej obudowie (337 milimetrów), co sprawia, że w ogóle nie czuć żadnego obciążenia i można spokojnie cieszyć się rozgrywką przez kilka godzin.

Czy warto kupić PlayStation Portal?

Na pewno nie jest to sprzęt dla wszystkich miłośników grania, tylko konkretnej grupy odbiorców, która czuje zapotrzebowanie na tego typu akcesorium. Ja na szczęście się do niej zaliczam, dlatego doskonale bawiłem się podczas grania na PlayStation Portal, jednocześnie mając w tle włączony telewizor z odpalonymi podcastami. Jakość obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie i choć czasami zdarzyły się delikatne chrupnięcia, to nie przeszkodziło mi to w komfortowym graniu w Avatara: Frontiers of Pandora.
Sprawdziłem także kilka innych tytułów i za każdym razem było bardzo dobrze – zarówno podczas dynamicznego bujania się na pajęczynie w Marvel’s Spider-Man, jak i sieciowej rywalizacji w Call of Duty: Modern Warfare III. Dotychczas do remote play służył mi Steam Deck, ale nowy sprzęt Sony stanowi dla niego bardzo dobrą konkurencję, zostawiając handhelda Valve z tyłu. Należy także dodać, że PlayStation Portal jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu od pięciu do sześciu godzin, co jest całkiem niezłym wynikiem. Co prawda można wyłączyć podświetlenie kontrolera, aby ograniczyć zużycie energii, jednakże diody świecą tak ładnie, że nie miałem serca, aby z nich zrezygnować.
W PlayStation Portal przeszkadza mi jednak zbyt duża surowość w ustawieniach urządzenia. Szkoda, że nie otrzymaliśmy większych opcji dotyczących połączenia, tylko jakość obrazu sama dostosowuje się do naszego łącza internetowego. Nie miałbym problemu z graniem w rozdzielczości 720p (na małym ekranie i tak tego nie widać), żeby tylko zapewnić sobie jeszcze stabilniejsze połączenie. Poza tym na pewno dotkliwy dla wielu osób będzie brak wsparcia dla Bluetooth. Jeśli więc posiadacie słuchawki bezprzewodowe (na szczęście jest jeszcze gniazdo minijack), to nie sparujecie ich z tym kontrolerem. W tym przypadku pozostaje wam wyłącznie kupno nowego headsetu PlayStation Pulse Elite lub zestawu dousznego Explore. Odpowiadając na pytanie – czy warto kupić ten kontroler? Jeżeli korzystacie z funkcji remote play, to jak najbardziej!
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation Polska
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.