Data publikacji:

Headset do gamingu. Jaki zestaw wybrać?

Man with gaming headset playing computer game
Gamingowe headsety, a więc słuchawki połączone z mikrofonem, są niezwykle popularne wśród miłośników elektronicznej rozrywki. Sprzęt ten pozwala cieszyć się ulubionymi grami, nie przeszkadzając innym domownikom lub sąsiadom. Równocześnie umożliwia wygodną komunikację głosową podczas rozgrywek sieciowych, która jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku najpopularniejszych kooperacyjnych gier drużynowych. W sklepach znajdziemy ogromny wybór urządzeń, w cenach zaczynających się od kilkudziesięciu złotych, a kończących się na ponad tysiącu złotych. Radzimy zatem, jaki gamingowy headset najlepiej wybrać.

Headset gamingowy – podstawowe informacje

Headsety gamingowe to praktycznie słuchawki o budowie nausznej, zapewniającej maksymalne wyciszenie dźwięków otoczenia oraz duży komfort nawet podczas długich sesji z ulubionymi grami. Czołowi producenci akcesoriów komputerowych i konsolowych oferują modele zaprojektowane z myślą o potrzebach oraz guście graczy, co znajduje odzwierciedlenie w oferowanych przez nie możliwościach oraz designie (podświetlenie RGB i żywa kolorystyka).

Na co zwracać uwagę, wybierając headset do gamingu?

Poszukując nowego headsetu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii urządzenia, które wymieniliśmy poniżej.

Moc i jakość dźwięku

Większość dedykowanych gamingowych headsetów oferuje co najmniej zadowalającą jakość dźwięku i solidne basy, co gwarantują duże przetworniki odpowiadające za generowanie sygnału audio, które należą do standardu w słuchawkach nausznych. Droższe modele wspierają także standardy Hi-Fi i potrafią symulować dźwięk 3D. Jakość odbioru poprawia też obecność systemu aktywnej redukcji szumów ANC, który dzięki specjalnemu oprogramowaniu oraz wbudowanym w słuchawki mikrofonom jest w stanie usunąć niechciane dźwięki z otoczenia. 

Metoda łączności

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, które musimy rozważyć, wybierając nowy headset. Słuchawki mogą być dostępne w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. 
Po headsety przewodowe tradycyjnie sięgają przede wszystkim gracze pecetowi. Urządzenia tego typu komunikują się z komputerem przy pomocy kabli USB lub audio ze standardową końcówką mini jack 3,5 mm, które standardowo mają zazwyczaj od 1,5 m do 2 m długości, co w zupełności wystarcza, gdy gramy przy biurku na pececie stacjonarnym lub na laptopie. 
Urządzenia te nie wymagają ładowania ani instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. Ze względu na połączenie kablowe nie nadają się jednak specjalnie do zabawy przed telewizorem. Warto jednak podkreślić, że wiele nowoczesnych kontrolerów jest wyposażonych w gniazdo audio, co pozwala na zabawę bez podłączania headsetu do telewizora. 
Headsety bezprzewodowe nie ograniczają ruchów użytkownika, pozwalając bawić się z grami w każdej pozycji, także leżąc wygodnie na kanapie. Urządzenia te do komunikacji wykorzystują standardowy sygnał Bluetooth, mogą więc bez problemu połączyć się z konsolami, tabletami, laptopami, smartfonami. W przypadku komputerów stacjonarnych, których płyty główne nie mają modułu Bluetooth, niezbędny jest odbiornik podłączany do portu USB. Wadą modeli tego typu jest jednak to, że wymagają regularnego ładowania, zazwyczaj na pełnej baterii działają od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

Mikrofon

Większość headsetów dla graczy jest wyposażona w mikrofony na pałąku – rozwiązanie to znacząco poprawia jakość nagrywanego głosu użytkownika i pozwala uniknąć wychwytywania dźwięków z otoczenia. Słuchawki, w zależności od ceny, oferują także specjalne filtry software’owe, polepszające jakość rejestrowanego dźwięku, potrafią one też skutecznie wyciszać odgłosy klawiatury lub klikanej myszki. Jeżeli planujemy dużo rozmawiać podczas zabawy, warto zwrócić uwagę na tego rodzaju dodatki. Warto również zwrócić uwagę na to, czy możemy regulować pozycję mikrofonu. Sporym atutem będzie tutaj również możliwość jego odłączenia w razie potrzeby.

Wykonanie

Gamingowe słuchawki powinny być solidnie zbudowane, bowiem gracze korzystają z nich dość intensywnie przez wiele godzin, a w trakcie intensywnej rozgrywki zdarza się, że przez przypadek zrzucą lub ściągną je z głowy, co dotyczy zwłaszcza modeli przewodowych. 
Zwracamy szczególną uwagę na jakość wykonania opaski oraz materiał, z jakiego zostały wykonane poduszki oraz poszycie nauszników. Dobry sprzęt powinien być zrobiony z lekkich i przepuszczających powietrze materiałów zapewniających komfort nawet w lecie. Nie bez znaczenia dla wielu osób jest również wygląd zewnętrzny. Producenci oferują zarówno modele w typowej gamingowej estetyce, wyposażone w podświetlenie RGB, a także bardziej minimalistyczne konstrukcje.

Cena

Solidny headset do gamingu to wydatek ok. 200–300 złotych. W cenie do ok. 400–600 złoty otrzymamy z kolei sprzęt z wyższej półki, oferujący dodatkowe funkcje, takie jak system ANC. Najlepsze wykonanie oraz dodatkowe akcesoria zapewniają premiowe zestawy słuchawkowe, za które zapłacimy ok. 700–1200 złotych.

Gamingowe headsety – polecane modele

Razer BlackShark V2 

Świetnie oceniane słuchawki gamingowe dla gracza z wbudowaną w przewód kartą dźwiękową ze wzmacniaczem sygnału audio. Sprzęt jest kompatybilny z PC oraz konsolami i może pochwalić się wysokiej klasy mikrofonem wyposażonym w zestaw filtrów poprawiających jakość nagrywanego głosu.

SteelSeries Arctis Nova Pro 

Headset z wyższej półki cenowej, który został zaprojektowany z myślą o graczach oraz streamerach. Sprzęt obsługuje sygnał audio korzystający z najnowszych standardów Hi-fi, a także dźwięk przestrzenny. Mikrofon wyposażony jest w system eliminacji hałasu z otoczenia, a jego pałąk chowa się całkowicie w muszli słuchawki. W sprzedaży znajduje się też bezprzewodowa wersja modelu.

Logitech G Pro X2 

Wysokiej klasy bezprzewodowy zestaw słuchawkowy dla graczy. Urządzenie odznacza się premiowym wykończeniem i odporną na uszkodzenia mechaniczne konstrukcją. Model zapewnia doskonałe wrażenia akustycznych dzięki swoim świetnym parametrom technicyzm. Atutem modelu jest też bardzo dobry mikrofon, według producenta zapewniający profesjonalną rejestrację głosu.

Corsair Virtuoso RGB 

Gamingowe słuchawki z mikrofonem od firmy Corsair. Mamy tutaj do czynienia z bezprzewodowym modelem, który w zależności od potrzeb może jednak łączyć się też za pomocą kabla audio lub USB. Komfort użytkowania zapewnia wygodna opaska oraz gąbka zapamiętująca kształt uszu. Wszechkierunkowy mikrofon na pałąku ma zapewniać najwyższą jakość dźwięku. Minimalistyczny design podkreśla podświetlane logo producenta na obu nausznikach.

HyperX Cloud Alpha 

Solidny headset gamingowy w atrakcyjnej cenie. Słuchawki obsługują dźwięk przestrzenny w formacie 7.1 i mają nauszniki wykonane z pianki zapamiętującej kształt, która pokryta jest materiałem przepuszczającym powietrze. W kabel wmontowana jest karta dźwiękowa ze wzmacniaczem dźwięku. Zaletą modelu jest też odłączany mikrofon.

Corsair HS55 

Bezprzewodowy headset gamingowy marki Corsair. Urządzenie pracuje na jednym ładowaniu do 24 godzin, jego wszechkierunkowy mikrofon na regulowanym pałąku umożliwia precyzyjną rejestrację głosu. Model wspiera standard dźwięku przestrzennego 7.1 z mocnymi i wyrazistymi basami.
Zdjęcie: Envato Elements