Data modyfikacji:

The Lord of the Rings: Return to Moria – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

W 2023 roku do sprzedaży trafiła produkcja poświęcona Gollumowi, która niestety nie zyskała uznania wśród graczy i recenzentów. The Lord of the Rings: Return to Moria także nie jest dziełem sztuki, jednakże w tym przypadku miłośnicy książek J.R.R. Tolkiena byli bardziej przychylni wobec dzieła studia Free Range Games. Sprawdźcie, o co chodzi w tym tytule, ile kosztuje i na jakich platformach w niego zagramy.
return to moria

Premiera The Lord of the Rings: Return to Moria na PC i konsolach

Studio Free Range Games zdecydowało się na przygotowanie tytułu multiplatformowego, uwzględniającego wyłącznie komputery osobiste oraz konsole nowej generacji, jak PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Posiadacze starszych platform do grania muszą więc obejść się smakiem. Produkcja amerykańskiego developera najpierw zadebiutowała na pecetach – dokładnie 24 października 2023 roku. Gracze wyposażeni w PS5 musieli trochę poczekać, ponieważ wersja dedykowana temu sprzętowi trafiła do sprzedaży 5 grudnia. Osoby korzystające z Xboksa Series X|S muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bo The Lord of the Rings: Return to Moria trafi na ten sprzęt dopiero w marcu 2024 roku.

O co chodzi w The Lord of the Rings: Return to Moria?

Gra opowiada o wydarzeniach, które nie miały miejsca w książkach J.R.R. Tolkiena. Akcja The Lord of the Rings: Return osadzona została w Czwartej Erze Śródziemia na wiele lat po wydarzeniach znanych z „Władcy Pierścieni”. Lord Gimli Lockbearer postanowił wezwać krasnoludy do Gór Mglistych, aby te pomogły mu w przywróceniu dawnej świetności podziemnego miasta Khazad-dûm, znanego bardziej jako Moria.
W dawniej fantastycznie prosperującym królestwie zagnieździły się najróżniejsze stworzenia, które dostosowały poszczególne pomieszczenia do swoich potrzeb. Oczywiście nie oddadzą kontroli nad tym miejscem bez walki, dlatego na krasnoludów czeka wiele niebezpiecznych przygód, zanim ponownie będą mogły cieszyć się swoim dawnym domem. W The Lord of the Rings: Return to Moria historia została jednak zepchnięta na dalszy plan i stanowi zaledwie punkt wyjściowy dla kolejnych ekspedycji w głąb tytułowego miasta.

The Lord of the Rings: Return to Moria – na czym polega rozgrywka?

Przed rozpoczęciem przygody w The Lord of the Rings: Return to Moria gracze muszą najpierw stworzyć własnego krasnoluda, wybierając jego płeć, wygląd oraz profesję, co w pewien sposób przełoży się na późniejsze akcje. W produkcji studia Free Range Games przejmujemy kontrolę wyłącznie nad jedną postacią, ale nie musimy przemierzać mrocznych tuneli w pojedynkę. Choć gra umożliwia zabawę single playerową, to jednak o wiele lepiej gra się w sieciowej kooperacji z maksymalnie siedmioma towarzyszami. Wtedy rozgrywka staje się o wiele bardziej interesująca oraz nieprzewidywalna.
W The Lord of the Rings: Return to Moria bohatera obserwujemy zza jego pleców, zaś zabawa skupia się przede wszystkim na przeczesywaniu kolejnych lokacji w poszukiwaniu cennych surowców oraz miejsc, w których będziemy w stanie wybudować własne budowle. Oczywiście oznacza to, że przez lwią część czasu zbieramy wszelkiej maści surowce, a następnie z ich pomocą musimy przygotowywać potrzebne narzędzie (pochodnia, kilof, miecz itp.) oraz elementy potrzebne do wzniesienia machin bojowych czy innych obiektów, np. kładek umożliwiających dostanie się na wyższe kondygnacje.
Co prawda nie jest to tytuł zaskakujący swoją treścią (zwłaszcza dla miłośników gier survivalowych), ale można przyjemnie spędzić przy nim czas, ponieważ nieustannie jest tutaj co robić. Ogromną zaletą The Lord of the Rings: Return to Moria są proceduralnie generowane mapy, co oznacza, że każda nowa przygoda będzie na swój sposób wyjątkowa i nigdy nie trafimy na taki sam układ korytarzy oraz pomieszczeń. Dzięki temu nigdy nie wiemy, jakie skarby czekają na nas za rok lub agresywni przeciwnicy, którzy tylko czyhają na nasz błąd. System walki jest mało skomplikowany, ale w zupełności wystarczający jak na tego typu produkcją.
Co ciekawe, wielu pojedynków jesteśmy w stanie uniknąć. Wystarczy poruszać się bezszelestnie, aby nie wzbudzać zainteresowania oponentów. Bardzo często to jedyna słuszna taktyka, gdyż siły wroga potrafią być znacząco przeważające i konfrontacja z nimi właściwie skazana jest na porażkę. Jeżeli macie kompanów do grania i lubicie survivale, to powinniście dać szansę The Lord of the Rings: Return to Moria.

Ile godzin zajmuje ukończenie The Lord of the Rings: Return to Moria?

Jak już wcześniej pisałem, produkcja oferuje proceduralnie generowane lokacje, co oznacza, że nie można jasno stwierdzić, jak dużo czasu spędzicie w Khazad-dûm. Przygotujcie się jednak na to, że zaliczenie wszystkich głównych aktywności powinno wam zająć na spokojnie około trzydziestu godzin, choć niewykluczone, że z tytułem spędzicie znacznie więcej czasu. Wszystko zależy przede wszystkim od waszego stylu gry i tego, jak będziecie sobie radzić z przeciwnikami.

Ile kosztuje The Lord of the Rings: Return to Moria?

Jeżeli jesteście graczami pecetowymi, to niestety pozostaje wam wyłącznie kupno gry poprzez cyfrową dystrybucję. Produkcja dostępna jest ekskluzywnie na platformie Epic Games Store i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie udostępniona na Steamie lub polskim GOG-u. Posiadacze PlayStation 5 mogą natomiast już teraz zamówić fizyczne wydanie gry, które znajdziecie m.in. na Ceneo.pl. Z racji tego, że mamy do czynienia z mniejszym tytułem niezależnym, cena The Lord of the Rings: Return to Moria waha się pomiędzy 149 złotych a 179 złotych w zależności od oferty sklepu internetowego.

Czy w The Lord of the Rings: Return to Moria jest dostępna polska wersje językowa?

Niestety nie, twórcy nie zdecydowali się na przygotowanie polskiej wersji językowej, nawet w formie napisów. Na szczęście The Lord of the Rings: Return to Moria nie jest tytułem nastawionym na rozwój zawiłej fabuły, więc nawet bez znajomości języka angielskiego gracze nie powinni mieć problemów z dotarciem do finału.

Jakie są wymagania sprzętowe The Lord of the Rings: Return to Moria?

Choć The Lord of the Rings: Return to Moria jest tytułem skrojonym pod konsole nowej generacji, to jednak oprawa wizualna jest dosyć oszczędna. Produkcja została oparta na dobrze zoptymalizowanym silniku graficznym Unreal Engine 4, a do tego przez większość czasu przemieszczamy się w podziemnych, ciemnych lokacjach, dzięki czemu twórcom udało się uzyskać względnie niskie wymagania sprzętowe na PC. W produkcję studia Free Range Games bez problemu zagracie nawet na starszym komputerze.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce RTX 2060 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Plaion Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Free Range Games
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.