Data publikacji:

Ceny kart graficznych powinny ustabilizować się już w tym roku

Ostatnie dwa lata były czasem niezwykle burzliwych zmian na rynku kart graficznych. Pandemia przyczyniła się do problemów z produkcją komponentów do GPU, zaburzając proces ich transportu oraz dystrybucji. Co więcej, wraz ze wzrostem zainteresowania kryptowalutami, które są pozyskiwane z pomocą mocy obliczeniowej kart, popyt na nowe GPU wzrósł niewspółmiernie do ich podaży, co odbiło się na cenach. Według raportu agencji badawczej Jon Peddie Research, sytuacja ta ulegnie na szczęście poprawie w tym roku, co powinno przyczynić się do stałego spadku kosztów zakupu nowych układów graficznych.
karty graficzne
W raporcie możemy przeczytać, że w pierwszym kwartale 2022 roku do sklepów trafiło ponad 6 procent mniej układów graficznych, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to dobra wiadomość, wskazuje ona bowiem na normalizację sytuacji. Zainteresowanie nowymi GPU spadło bowiem zarówno wśród klientów indywidualnych kupujących komputery do pracy i zabawy w domu, jak i najbardziej pompujących rynkowe ceny kopaczy kryptowalut, którzy z różnych przyczyn ograniczają swoją działalność. Spadek wynika też po części z wojny na Ukrainie i z pandemicznych lockdownów w Chinach, wpływających na wytwarzanie czipów.

Prognozy cen kart graficznych na lata 2022 - 2026

Zauważone przez analityków zmiany są potrzebną korektą i powrotem na ścieżkę bardziej powolnego, acz stałego wzrostu w branży. Według prognoz raportu, rynek GPU będzie w latach 2022-2026 rósł rocznie w tempie ok. 6 procent. Najdynamiczniej rozwijać ma się w sektorze samodzielnych kart przeznaczanych dla konsumentów najczęściej zainteresowanych wykorzystaniem ich w grach.
Przytoczone w tekście dane wskazują też na stały podział rynku pomiędzy produktami trzech najbardziej liczących się producentów GPU, a więc firm Intel, AMD i Nvidia. W pierwszy kwartale 2022 roku, obóz zielonych posiadał 78 procent ogólnych udziałów w rynku (spadek o 3 procent w porównaniu do poprzedniego roku), na drugim miejsc znalazło się AMD z 17 procentami (spadek o 2 procent w porównaniu z 2021 rokiem), a na ostatnim Intel z 4 procentami udziałów.