Data publikacji:

Najlepsze gry Sony Interactive Entertainment

Pierwsze tytuły wydane przez Sony Interactive Entertainment zadebiutowały w pod koniec 1994 roku. Od tamtej pory japoński wydawca wypuścił do sprzedaży kilkaset produkcji, dlatego w tym tekście skupię się przede wszystkim na nowszych dziełach, które bez problemu będziecie mogli ograć na PlayStation 4 i PlayStation 5. Sprawdźcie, jakie obecnie Sony ma najsilniejsze marki w swojej bibliotece.
najlepsze gry sony interactive entertainment

Gry Sony – najlepsze produkcje PlayStation Studios

God of War: Ragnarok

Za prace nad marką God of War od początku odpowiadała ekipa Santa Monica Studio, która w 2018 roku postawiła na wielką rewolucję. Deweloper zdecydował się porzucić klimaty mitologii greckiej na rzecz opowieść o nordyckich bogach z Asgardu. Zmiana zdecydowanie wyszła serii na dobre, ponieważ wraz z settingiem twórcy całkowicie przemodelowali styl rozgrywki oraz położyli znacznie większy nacisk na fabułę.
Przy okazji God of War: Ragnarok studio poszło jeszcze dalej, oferując bardziej rozbudowaną produkcję, w której mogliśmy zwiedzać wszystkie dziewięć światów znanych z mitologii nordyckiej. Po raz pierwszy w historii cyklu mogliśmy kierować również poczynaniami innego bohatera, odchodząc na moment od Kratosa. Zabieg ten wypadł naprawdę dobrze i sprawił, że zabawa stała się jeszcze ciekawsza i bardziej urozmaicona.

The Last of Us: Part I i II

Zespół Naughty Dog współpracuje z Sony Interactive Entertainment już od 1998 roku. Po ogromnym sukcesie marki Crash Bandicoot amerykański producent na stałe dołączył do rodziny PlayStation Studios. Twórcy w następnych latach dłubali przy kolejnych platformówkach z serii Jak & Daxter, a do tego stworzyli fantastyczne Uncharted.
Prawdziwa rewolucja w firmie przyszła jednak dopiero w 2013 roku, kiedy światło dzienne ujrzała pierwsza odsłona The Last of Us, która na zawsze zmieniła sposób postrzegania gier wideo. Produkcja zyskała ogromną popularność, dzięki czemu doczekała się remake’u na PlayStation 5, a także fantastycznego serialu na HBO Max.
Świetnie wypadała również kontynuacja z 2020 roku, która okazała się być tytułem jeszcze bardziej dojmującym, poruszającym o wiele trudniejsze tematy. Jednocześnie twórcy znacząco usprawnili gameplay względem poprzedniej części.

Horizon: Forbidden West

Zanim zespół Guerilla Games przystąpił do prac nad marką Horizon, wcześniej współpracował z Sony Interactive Entertainment przy cyklu strzelanek Killzone. Niestety „czwarta” odsłona nie spełniła pokładanych w niej nadziei, przez co marka trafiła do kosza. Na szczęście producent nie podzielił losu swojego tworu, tylko na dobre wziął się za rozwój przygód Aloy. Horizon Zero Dawn było ciekawym sandboksem, lecz brakowało w nim „życia”, przez co gra po pewnym czasie zaczynała lekko nużyć.
Tego błędu nie popełniono podczas prac na Horizon Forbidden West. Druga część doczekała się bardziej rozbudowanej fabuły, z ciekawymi postaciami niezależnymi i świetnie zaprojektowanymi lokacjami. Ponadto twórcy wykorzystali moc PlayStation 5, żeby zaoferować jak najlepszą oprawę wizualną, pokazującą moc konsoli Sony.

Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei

Skoro było już o The Last of Us, to nie mogło zabraknąć też większej wzmianki o serii Uncharted, za którą również odpowiada studio Naughty Dog. Na początku stycznia 2022 roku do sprzedaży trafiło zbiorcze wydanie zawierające dwie zremasterowane gry – Uncharted 4: Kres Złodzieja oraz samodzielny dodatek Uncharted: Zaginione Dziedzictwo.
Obie produkcje mogą pochwalić się przepiękną oprawą wizualną oraz niezwykle wciągającymi fabułami stworzonymi na wzór Kina Nowej Przygody. Jeśli więc lubicie gry akcji z charyzmatycznymi bohaterami i ślicznymi widokami, to koniecznie powinniście poznać historię Nathana Drake’a i Chloe Frazer.

Death Stranding: Director’s Cut

Kiedy japoński reżyser Hideo Kojima (twórca serii Metal Gear Solid) rozstał się z firmą Konami, jego los był nieznany. Na szczęście tak utalentowany artysta czym prędzej założył własne studio deweloperskie, a następnie nawiązał współpracę z Sony Interactive Entertainment w sprawie ekskluzywnej gry dla PlayStation 4. Tak powstało Death Stranding, które w późniejszym czasie doczekało się także ulepszonej wersji dla PlayStation 5 oraz komputerów osobistych.
Produkcja opowiada o świecie zniszczonym przez tajemniczą serię wybuchów, doprowadzającą do połączenia świata żywych i umarłych. Ludzie pozamykali się w podziemnych schronach, ponieważ życie na powierzchni zostało mocno utrudniono. Żeby jednak społeczeństwo mogło przetrwać, konieczne jest pozyskiwanie surowców. Gracze wcielają się w jednego z kurierów, który nie tylko dostarcza towary do schronów, ale także próbuje odbudować połączenie pomiędzy mieszkańcami Stanów Zjednoczonych.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Insomniac Games to kolejny amerykański deweloper, który stał się własnością Sony Interactive Entertainment – do „wchłonięcia” firmy doszło w sierpniu 2019 roku. Producent już od dawna zajmował się tworzeniem gier na konsole PlayStation, a Ratchet & Clank było jego flagową marką. Serię rozwijano przez wiele lat, aż w końcu w 2021 roku doczekała się ekskluzywnej odsłony dla PlayStation 5.
Ratchet & Clank: Rift Apart to rewelacyjna gra przygodowa, która kładzie spory nacisk na strzelanie z bardzo zróżnicowanego i unikatowego arsenału broni. Jednocześnie gra może pochwalić się zachwycającą oprawą wizualną, dorównującą poziomem współczesnym filmom animowanym Disneya i Piksara.

Gran Turismo 7

W bibliotece Sony Interactive Entertainment nie brakuje również ciekawych gier wyścigowych na PlayStation. Specjalistą w tej dziedzinie jest wewnętrzne studio Polyphony Digital, które poświęciło swoją działalność na rozwijanie marki Gran Turismo. Miłośnicy tego typu produkcji musieli się uzbroić w cierpliwość, ponieważ na premierę „siódemki” trzeba była czekać kilka długich lat, ale na szczęście twórcy odpowiednio wykorzystali ten czas.
Czytaj również: Recenzja Gran Turismo 7
Gran Turismo 7 to bardzo dobra gra wyścigowa, która kładzie o wiele większy nacisk na symulacyjny charakter rozgrywki, zostawiając z tyłu arcade’owe rozwiązania. Oczywiście grę może jednak dostosować do swoich potrzeb, dzięki czemu gra się w nią bardzo dobrze nawet na padzie DualSense. Jeśli więc szukacie solidnych ścigałek na PlayStation 4 i 5, to obowiązkowo musicie sprawdzić dzieło Polyphony Digital.

Marvel’s Spider-Man

Studio Insomniac Games jeszcze przed wchłonięciem przez Sony Interactive Entertainment rozpoczęło prace nad grową adaptacją przygód Petera Parkera. Marvel’s Spider-Man zadebiutowało w 2018 roku i od razu spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem przez graczy. Był to zdecydowanie najlepszy tytuł traktujący o tym superbohaterze, który mógł pochwalić się ciekawą fabułą, świetnie wykonanym Nowym Jorkiem, fantastycznym systemem bujania się na pajęczynie oraz przyjemnym systemem walki.
Producent jeszcze więcej wyciągnął z tej marki w 2020 roku, kiedy wypuścił rozszerzenie poświęcone przygodom Milesa Moralesa. Drugi Spider-Man doczekał się o wiele lepszego wątku fabularnego, a kontrolowanie jego poczynań dawało o wiele więcej frajdy ze względu na unikatowe zdolności tego protagonisty. W 2023 roku zadebiutuje z kolei oficjalna kontynuacja, w której Peter i Miles będą musieli bezpośrednio współpracować, żeby powstrzymać m.in. Venoma.
Zdjęcie: materiały prasowe Insomniac Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.