Data publikacji:

Jaka mysz bezklikowa jest najlepsza? Czy mysz bezklikowa jest bezgłośna?

Myszka komputerowa towarzyszy nam już od kilkudziesięciu lat. Na co dzień, w trakcie pracy i zabawy, korzystają z niej miliardy osób na całym świecie. Mankamentem urządzenia mogą być jednak głośne odgłosy jego pracy. Rozwiązaniem tego problemu jest cicha mysz bezklikowa, której konstrukcja niweluje dźwięki charakterystycznych kliknięć.

Jaka mysz bezklikowa jest najlepsza?
Myszki komputerowe to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń komputerowych. Pierwsze egzemplarze gryzoni zaczęły trafiać do konsumentów w latach 80., wraz z upowszechnianiem się graficznych interfejsów użytkownika w systemach operacyjnych oraz programach użytkowych. Od samego początku mechanizm przycisków tego sprzętu wydawał głośne i charakterystyczne kliknięcia, które do dziś wraz ze stukotem klawiatury kojarzymy z pracą przy ekranie PC. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że dźwięki te mogą doprowadzać do szaleństwa lub przeszkadzać innym domownikom, zwłaszcza kiedy przesiadujemy przed komputerem wieczorami i w nocy. Na ratunek w takich sytuacjach przyszło wielu producentów, którzy zaczęli oferować bardzo ciche myszy bezklikowe.

Czym odznacza się cicha mysz bezklikowa?

Myszki bezklikowe to modele, w których przyciski nie powinny wydawać praktycznie żadnych dźwięków. Warto podkreślić, że producenci dokonują tej sztuki poprzez modyfikację mechanizmu przycisków (tzw. switche) i obniżenie ich skoku. Pomaga w tym też użycie nieco innych materiałów konstrukcyjnych urządzenia. Myszki te nie są jednak całkowicie bezgłośne, ale w przypadku najlepszych egzemplarzy, lekkie kliknięcie jest słyszalne tylko w naprawdę cichym pomieszczeniu. 

Dostępne w sklepach modele myszek bezklikowych możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to sprzęt przeznaczony do codziennego użytku i pracy biurowej. Bardzo często znajdziemy tutaj lekkie i kompaktowe myszki bezprzewodowe stworzone głównie z myślą o laptopach. Kupujący znajdą tu jednak też modele pasujące do większych dłoni.

Druga kategoria to bezklikowe myszki gamingowe. Niektórzy gracze bardzo często szukają urządzeń z wyciszonymi przyciskami. Podczas najbardziej intensywnej rozrywki potrafią one bowiem być nieznośnie głośne. Kupujący bez problemu mogą wybierać tutaj faworyta spośród wielu modeli pełnowymiarowych i przewodowych gryzoni. Ich dodatkową zaletą jest zazwyczaj obecność wielu w pełni konfigurowalnych przycisków, możliwość szybkiej zmiany czułości sensora, a także dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie LED.  

Na co zwracamy uwagę, szukając cichej myszki bezklikowej?

Poza głośnością przycisków zwracamy uwagę na te same cechy urządzenia, jak w przypadku klasycznych gryzoni. Istotny jest sposób komunikacji sprzętu z komputerem (bezprzewodowy Bluetooth lub przewodowy), ergonomia (wielkość i kształt obudowy), funkcjonalność (liczba przycisków i stopień ich konfigurowalności), a także wykonanie (jakość plastiku, użyte komponenty). 
Ponieważ producenci nie stosują się do żadnej obiektywnej skali lub standardu głośności przycisków, ich zapewnienia o bezklikowej pracy musimy brać na słowo. Warto więc zapoznać się z recenzjami sprzętu oraz wybierać produkty sprawdzonych marek, równocześnie unikając modeli od nieznanych producentów. 

Myszki bezklikowe – polecane modele

Logitech M330 Silent

Bezklikowa myszka i dobrze oceniana biurowa od firmy Logitech o ergonomicznej obudowie. Producent chwali się, że głośność urządzenia została zredukowana aż o 90 procent. Urządzenie łączy się z komputerem w sposób bezprzewodowy. Niezbędne jest jednak podłączenie do portu USB dołączonego do odbiornika.  

Logitech M220 Silent 

Młodszy i tańszy brat modelu M330 Silent, który posiada podobny cichy mechanizm przycisków. Myszka jest jednak znacznie mniejsza i stworzono ją z myślą o posiadaczach laptopów, nadaje się bowiem idealnie do transportu w plecaku lub torbie. Model komunikuje się z komputerem w sposób bezprzewodowy i ma w sumie tylko trzy przyciski (jeden z nich pełni rolę rolki). 

Genesis G66 

Cicha przewodowa myszka dla graczy zaopatrzona w sensor optyczny o maksymalnej rozdzielczości 2000 dpi, a także czerwone podświetlenie LED. Model posiada ergonomiczny kształt, przez co gwarantuje użytkownikowi niezwykle pewny chwyt. Nie trzeba więc obawiać się o to, że w trakcie rozgrywki stracimy kontrolę nad gryzoniem. 

Genesis Xenon 220 

Gamingowa myszka wyposażona w wyciszone przełączniki siedmiu programowalnych przycisków. Model pozwala na sześciostopniową regulację czułości sensora (do 6400 dpi). Pod spodem gryzonia zamontowano teflonowe ślizgacze ułatwiające wykonywanie szybkich i płynnych ruchów. Dołączone oprogramowanie pozwala na tworzenie własnych makr, a także sterowanie oświetleniem RGB.

Modecom Volcano GMX 

Przewodowa i bezgłośna mysz gamingowa posiadająca w sumie sześć ultra cichych oraz w pełni konfigurowalnych przycisków. Jej sensor pracuje z maksymalną czułością 6200 dpi. Atutem modelu jest wygodna w użytkowaniu i dopracowana konstrukcja, która nie powoduje zmęczenia dłoni nawet po wielu godzinach. Do komputera model podłączamy przy pomocy kabla USB (długość 1,8 m) w specjalnym oplocie, który zapobiega jego łatwemu uszkodzeniu.

autor: Michał Kułakowski