Data modyfikacji:

Chłodzenie pasywne: jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Chłodzenie pasywne stanowi bardzo ciekawą alternatywę w stosunku do innych rozwiązań, które na celu mają schłodzenie procesora. Wiele dotychczas stosowanych rodzajów chłodzenia nie działa efektywnie, szczególnie w przypadku wymagających użytkowników. Czy chłodzenie pasywne jest odpowiednim rozwiązaniem, które zwiększy żywotność naszego procesora, a co za tym idzie, komputera?
Chłodzenie pasywne: jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega chłodzenie pasywne?

Tradycyjne, dobrze znane każdemu przeciętnemu użytkownikowi komputerów chłodzenie opiera się w głównej mierze na umieszczonych wentylatorach. Ze względu na fakt, iż wentylator spełnia funkcję ruchomą w komputerze, tego typu chłodzenie jest nazwane chłodzeniem aktywnym. W jaki więc sposób odbywa się chłodzenie pasywne? Czy nie wykorzystuje się w tym celu żadnego wentylatora?

Otóż tę rolę przejmuje radiator, który wyposażony w dedykowane przewody odprowadza nimi ciepło z komputera. Cała idea chłodzenia pasywnego polega na realizacji procesu konwekcji swobodnej. Ciepłe powietrze unosi się samoistnie. Chłodzenie pasywne może również przybrać rolę wymuszenia ruchu powietrza. Bez względu na to, który wariant jest zastosowany w naszym sprzęcie, radiator jest urządzeniem, które pełni najważniejszą rolę w całym systemie chłodzenia pasywnego. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając odpowiednie chłodzenie pasywne?

Ze względu na rosnącą popularność chłodzenia pasywnego, coraz większa ilość producentów decyduje się na oferowanie tego rozwiązania użytkownikom komputerów. Wraz ze zwiększonym polem wyboru, pojawiają się również produkty tanie, aczkolwiek niskiej jakości, które w żadnym wypadku nie mogą być uznane za efektywny sposób chłodzenia komputera. Na co więc warto zwrócić uwagę, by nasz zakup nie okazał się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto?

Przede wszystkim materiał, z jakiego wykonany jest radiator oraz rurki wydechowe. Zarówno aluminium, jak i miedź będą w tym wypadku odpowiednimi materiałami, które powinny spełnić nasze oczekiwania. Powinniśmy się wystrzegać zestawów, które posiadają w sobie plastikowe elementy. 

Kolejny element to kompatybilność zestawu chłodzenia z naszym procesorem. Tylko pasujące do siebie komponenty ukażą nam prawdziwy potencjał chłodzenia pasywnego. Mówiąc o tej kompatybilności, warto również zwrócić uwagę na obciążenie, jakie jest w stanie schłodzić zestaw chłodzenia pasywnego i porównać tę wartość do naszej średniej TDP komputera. 

Jakie są zalety wykorzystania chłodzenia pasywnego w swoim komputerze?

Czas na przekonanie wszystkich osób, które szukają ciekawej alternatywy w stosunku do tradycyjnego chłodzenia wentylatorowego, jednak nie są w pełni przekonani do technologii chłodzenia pasywnego. Jakie korzyści wiążą się z wdrożeniem tego rozwiązania w swoim komputerze?

Przede wszystkim brak nadmiernego hałasu, który normalnie generowany jest przez wentylatory. Co więcej, nasze pasywne chłodzenie nie wykorzystuje zasilania elektrycznego, a więc nie generuje dodatkowych kosztów związanych z poborem energii elektrycznej. 

Zestaw chłodzenia pasywnego, ze względu na brak jakichkolwiek ruchomych części, może szczycić się wyjątkową niezawodnością i żywotnością. Tak naprawdę w zestawie chłodzenia pasywnego nie ma żadnego elementu, który może zużyć się lub zepsuć. Jeśli montaż został wykonany poprawnie (montaż chłodzenia pasywnego jest niezwykle prosty), możemy z góry założyć, że będzie to rozwiązanie na długie lata. 

Czy chłodzenie pasywne wiąże się z jakimiś wadami? 

Warto jednak pamiętać o ryzyku, z jakim wiąże się zakup i zastosowanie chłodzenia pasywnego w swoim komputerze. Przede wszystkim przed zakupem należy dokładnie zweryfikować wymiary systemu chłodzenia. Są to z reguły duże jednostki, które niekoniecznie muszą optymalnie dopasować się gabarytowo do naszego sprzętu. To jednak niejedyna wada takiego rozwiązania.

Pomimo swojej wielkości, chłodzenie pasywne nie jest aż tak efektywne, jak chłodzenie wentylatorowe czy wodne, dlatego nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku tych komputerów, które są obciążane do granic możliwości. Jest to świetna propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy korzystają ze swojego komputera w sposób przeciętny - przeglądają wyszukiwarkę, oglądają filmy, pracują z arkuszami kalkulacyjnymi. 

Różnice pomiędzy chłodzeniem aktywnym a pasywnym

Warto zastanowić się nad głównymi różnicami pomiędzy systemami pasywnego chłodzenia oraz chłodzeniem aktywnym, z którym większość z nas ma do czynienia. 

Jak powszechnie wiadomo, systemy aktywne są oparte na wentylatorach, które działają znacznie głośniej niż radiator, a właśnie ze względu na tą ruchomość, są narażone na znacznie szybszą eksploatację lub różnego rodzaju awarie. Z drugiej jednak strony, to koszt chłodzenia pasywnego jest znacznie droższy (praktycznie dwukrotnie) niż chłodzenie wentylatorowe, a przy tym nie jest tak efektywne. Dlatego też warto zdecydować się na droższy zakup tylko w przypadku komputera, którego procesor nie jest zbyt potężny (w innym wypadku chłodzenie pasywne może nie pokrywać całego obciążenia). 

Warto wspomnieć jeszcze o dostępności obu rozwiązań. Chłodzenie aktywne jest na tyle wystandaryzowane, że ciężko jest niedopasować systemu do swojego komputera. Nawet gdy trafi się jakiś produkt niekompatybilny z naszym procesorem, z łatwością znajdziemy inny system chłodzenia, który spełni nasze oczekiwania. W przypadku chłodzenia pasywnego wybór ten nie jest tak duży, a ze względu na ograniczenia gabarytowe, ciężko jest czasem dostosować konkretny model komputera do naszego wypatrzonego systemu chłodzenia pasywnego. 

Chłodzenie pasywne - złożyć samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Czy chłodzenie pasywne jest proste w montażu? Czy nie będąc profesjonalistą, z łatwością poradzimy sobie z takim wyzwaniem? Owszem, nie ma problemu z wymianą wszystkich elementów, posiadając nawet podstawową wiedzę z zakresu budowy komputera. 

Jeśli jednak chcemy mieć 100% pewności, że montaż chłodzenia pasywnego odbędzie się bez żadnych niespodzianek i będzie to rozwiązanie służące nam przez długie lata, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu komputerowego, gdzie nasze urządzenie zostanie wyposażone w to innowacyjne rozwiązanie. 

Autor: Norbert Rukowski