Data publikacji:

Systemy chłodzenia pasywnego – czy to opcja dla graczy? 

Współczesne podzespoły komputerowe generują w trakcie pracy bardzo dużą ilość ciepła, które musi być szybko odprowadzane, aby uniknąć uszkodzenia wrażliwych elektronicznych komponentów. Procesor lub karta graficzna pozbawiona systemu chłodzenie po włączeniu peceta i uruchomieniu systemu operacyjnego zacznie się błyskawicznie przegrzewać, nawet jeżeli nie uruchomiliśmy żadnej dodatkowej aplikacji. Wydajne chłodzenie jest szczególnie ważne dla fanów elektronicznej rozrywki, którzy bardzo często maksymalnie obciążają swoje maszyny, aby uzyskać jak najlepszą wydajność w grach. W artykule tłumaczymy, czy systemy pasywnego chłodzenia, odznaczające się prostą budową i bezszelestną pracą, są dobrym rozwiązaniem w gamingowym pececie.
Thermal compound for the CPU in the PC

Pasywne chłodzenie komponentów komputera – na czym polega?

Pasywne system chłodzenie, jak wskazuje na to nazwa, do działania nie wymaga żadnego zasilania i w całości polega na prostych zasadach termodynamiki. Systemy pasywne opierają się na wykorzystaniu radiatorów oraz czasem połączonych z nimi przewodach transportujących ciepło. 
Radiatory te wykonuje się z jak najmniejszej liczby elementów. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z pojedynczym kawałkiem metalu odlanego ze specjalistycznych stopów odznaczających się maksymalną absorpcją i przewodnością ciepła, a także łatwą obróbką mechaniczną. Producenci stosują przede wszystkim stopy aluminium oraz miedzi. Radiator styka się bezpośrednio z obudową procesora lub innych czipów, które nagrzewają się podczas pracy, co pozwala mu odbierać generowane ciepło. 
Czytaj również: Jaki wybrać procesor do gier?
W obniżeniu temperatury pomaga tutaj specjalna pasta lub taśma termoprzewodząca, która stanowi medium ułatwiające poprawny transfer ciepła pomiędzy podzespołami a chłodzeniem. Taśmy i pasty wykonane ze specjalnych mieszanek substancji, których skład jest pilnie strzeżoną tajemnicą producenta, mogą bowiem w wyraźny sposób poprawić wydajność radiatora.
Radiatory są wykonane w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć ich powierzchnię, dzięki temu posiadają charakterystyczną żeberkową konstrukcję. Projekt radiatora jest efektem tysięcy godzin testów wykonywanych przez inżynierów, które gwarantują najlepszą wydajność. Czasem radiatory składają się z kilku elementów, które połączone są ze sobą za pomocą metalowych rurek transportujących ciepło. Dla zasady, im większy jest radiator, tym lepiej radzi on sobie z odprowadzeniem nadmiernej temperatury układu elektronicznego.

Chłodzenie pasywne i aktywne w komputerze gracza

Czy gracze mogą korzystać wyłącznie z chłodzenia pasywnego w komputerze? Odpowiedź jest tutaj jednoznacznie przecząca. Choć konstrukcje radiatorów są obecnie wyjątkowo zaawansowane i zbudowane z nowoczesnych materiałów, nie są one w stanie zapewnić odpowiedniego chłodzenia nawet w przeciętnym pececie do pracy biurowej bez pomocy przynajmniej kilku wentylatorów (chłodzenie aktywne). 
Co więcej, przeciętny gracz nie instaluje samodzielnie radiatorów – są one zawsze nieodłączną częścią aktywnych systemów chłodzenia. W kartach graficznych i procesorach są zawsze połączone z wentylatorami lub systemami chłodzenia wodnego, które przyspieszają wymianę ciepła, umożliwiając poprawne działanie wszystkich podzespołów. 
Samodzielnie radiatory są instalowane wyłącznie na płytach głównych, w kościach RAM lub dyskach SSD M.2, ale także i tu są one zainstalowane na stałe i bardzo rzadko można je wymienić na bardziej zaawansowane lub wydajne konstrukcje. 
Zdjęcie: Envato Elements