Data modyfikacji:

MXGP 2020. Recenzja, poradnik i wymagania

Studio Milestone nadal żywi ogromną miłość do wyścigów motocrossów, dzięki czemu do sprzedaży trafiła kolejna odsłona stosunkowo niezbyt popularnego cyklu MXGP. Oczywiście niepopularnego w mainstreamie, ponieważ miłośnicy motocykli z pewnością doskonale znają tę markę. Sprawdźmy, więc czy szósta część jest warta waszych pieniędzy!

Polecamy: Premiery gier 2021

mxgp 2020 poradnik

MXGP 2020 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-4590 3.3 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 15 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

MXGP 2020 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 15 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w MXGP 2020? Recenzja gry

Nie interesuję się na co dzień wyścigami motocrossowymi, ale zawsze z chęcią grałem w produkcje traktujące o tej dyscyplinie sportów motoryzacyjnych. Z przyjemnością usiadłem więc do testowania MXGP 2020 i muszę przyznać, że gra umiliła mi kilka zimowych wieczorów. Warto też dodać, że sprawdzałem wersję na PlayStation 5, co także pozytywnie wpłynęło na odbiór gry – ale o tym za chwilę.

Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z tą marką, to już spieszę z wyjaśnieniami, z czym będziecie mieć do czynienia. Rozgrywka w MXGP 2020 ma bardziej arcade’owy charakter, lecz nie brakuje tutaj wyzwania rodem z symulatorów. Przejazd przez trasę dla amatorów może stanowić spory problem, zwłaszcza, że wystarczy niewielki błąd, żeby spaść z motocyklu.

Mimo wszystko, kontrolowanie motocrossa nie należy do szczególnie skomplikowanych i po kilku przejazdach można bez problemu śmigać w trybie kariery. Jeśli natomiast szukacie bardziej symulacyjnej gry z motocyklami w roli głównej, to powinniście zainteresować się grą RIDE 4 od tego samego producenta.

Kiedy już udało mi się oswoić swoją maszynę, to dopiero zacząłem mieć szansę w rywalizacji z innymi zawodnikami. Szkoda tylko, że tryb kariery jest stosunkowo nudny i brakuje w nim jakichkolwiek fajerwerków. Ot, przeskakujemy od zawodów do zawodów, robiąc w kółko to samo. Trasy nie są też jakoś szczególnie widowiskowe, więc po prostu przez cały czas oglądamy podobne do siebie lokacje. Jasne, wynika to oczywiście ze specyfiki tego sportu, ale wydaje mi się, że twórcy mogli to jakoś bardziej urozmaicić.

Najlepszym tego przykładem jest tryb Playground, w którym można swobodnie jeździć po mapie, brać udział w najróżniejszych zawodach, a także samemu ustalać trasy, z którymi potem mogą mierzyć się inni gracze. Milestone zaimplementowało także do swojej produkcji dosyć prosty w obsłudze edytor torów, który znacząco przedłuża żywotność gry.

Graficznie jest całkiem przyjemnie, choć w przypadku wersji na PS5 oczekiwałbym jednak trochę więcej wodotrysków. O MXGP 2020 można napisać, że gra jest ładna – i tyle. Aczkolwiek warto też dodać, że dzieło Milestone działa w rozdzielczości 4K i sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Polecam zagrać w ten tytuł na nowej konsoli Sony ze względu na wsparcie dla kontrolera DualSense. Podczas jazdy nie tylko słyszymy z głośniczka różne dźwięki, ale na dodatek adaptacyjne triggery sprawiają, że zabawa daje znacznie więcej frajdy.

Fani poprzednich odsłon nie powinni być zawiedzeni gameplayem, ponieważ doskonale wiedzą czego się spodziewać. Mogą jedynie kręcić nosem na stosunkowo niewiele zawartości, którą na szczęście może rozwijać społeczność w dostępnych edytorach. Jeśli natomiast nigdy wcześniej nie mieliście z grami motocrossowymi styczności, a chcielibyście spróbować zagrać w ten tytuł, to poczekajcie aż cena MXGP 2020 trochę zmaleje, lub kupcie którąś z poprzednich odsłon.

MXGP 2020 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść MXGP 2020?

Studio Milestone pracując nad swoim tytułem celowało raczej w stronę bardziej doświadczonych graczy, przez co poziom trudności może wydawać się nowicjuszom trochę zbyt mocno wygórowany. Na szczęście producent nie zapomniał o kilku pomocach dla amatorów, dzięki czemu wystarczy odrobina chęci, żeby opanować grę przynajmniej do takiego stanu, aby na spokojnie przejść tryb kariery.

Zdecydowanie największą pomocą jest możliwość cofania czasu. Koniecznie korzystajcie z tej funkcji w chwili, gdy popełnicie jakiś większy błąd, bądź wypadniecie poza trasę. W MXGP 2020 każda sekunda jest na wagę złota i jeśli konkurenci oddalą się od was na kilkaset metrów, to możecie nie zdążyć ich prześcignąć przed wjazdem na metę.

Dobrym miejscem na trening jest tryb Playground. Można w nim jeździć w poszukiwaniu nowych wyzwań, ale także zwiedzać mapę bez większego celu. Koniecznie zajrzyjcie w to miejsce i pojeździjcie trochę po otwartej lokacji, żeby oswoić się ze sterowaniem i wszystkimi niuansami, które sprawiają, że prowadzenie motocrossa jest takie wymagające.

Ile godzin zajmuje ukończenie MXGP 2020?

Czas gry jest dosyć standardowy dla tego typu produkcji. W trybie kariery czeka na was siedemnaście mniej lub bardziej wymagających wyścigów, których ukończenie powinno wam zająć mniej niż piętnaście godzin. Po tym czasie pozostaje wam oczywiście zabawa sieciowa z innymi graczami oraz w pozostałych trybach.

Na czym zagrać w MXGP 2020?

Dzieło studia Milestone jest produkcją międzyplatformową, dzięki czemu zagracie w nią zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach PlayStation 4, Xbox One oraz PlayStation 5. Na Xbox Series X|S oczywiście można też zagrać w trybie wstecznej kompatybilności.

Premiera MXGP 2020 – kiedy?

Początkowo produkcja zadebiutowała 16 grudnia 2020 roku na pecetach oraz konsolach poprzedniej generacji. Wersja dostosowana do PlayStation 5 trafiła do sprzedaży niecały miesiąc później – 14 stycznia 2021 roku.

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski