Data modyfikacji:

Rodzaje wejść do monitora

W obecnie w sklepach znajdziemy niezwykle bogaty i szeroki wybór monitorów komputerowych. Wśród nich znajdziemy zarówno niewielkie urządzenia o przekątnej 24 cali, jak i duże panele o wielkości 32 cali. Producenci oferują również modele przeznaczone dla profesjonalnych grafików, jak i zapalonych graczy. O parametrach obrazu decyduje nie tylko jakość urządzenia, ale również technologia, jak wykorzystuje podczas komunikacji z pecetem. Przedstawiamy zatem rodzaje wejść do monitora wraz z ich charakterystyką.
Większość sprzedawanych w sklepach monitorów komputerowych posiada co najmniej dwa rodzaje wejść, które różnią się nie tylko kształtem wtyczki, ale przede wszystkim technicznymi parametrami przesyłanego sygnału wideo oraz audio. Dobranie odpowiedniego kabla pozwala użytkownikowi na optymalne korzystanie z ekranu. Wejścia monitora dzielimy na dwie podstawowe kategorie – wejścia analogowe i cyfrowe.

Wejścia analogowe monitora

Ten typ wejść jest już praktycznie niespotykany w nowych monitorach i zazwyczaj znajdziemy go w starszych modelach, a także niewielkich ekranach przeznaczonych do pracy biurowej.

Wejście analogowe D-Sub (VGA)

Najpopularniejszy rodzaj wejścia analogowego w monitorach komputerowych, który przez kilka dekad był dominującym standardem rynkowym. Port D-Sub posiada charakterystyczny niebieski kolor oraz solidną konstrukcję (wtyczkę przytwierdzamy przy pomocy dwóch małych śrubek). Kabel VGA transmituje obraz w maksymalnej rozdzielczości 2560 na 2048 punktów, choć większość z posiadających go monitorów wspierać będzie maksymalnie rozdzielczość 1080p. (1920 na 1080 punktów). Sygnał jest jednak podatny na zakłócenia elektromagnetyczne, poza tym nie oferuje głębi kolorów i klarowności obrazu, którą oferują kable cyfrowe.

Wejścia kompozytowe i komponentowe

Bardzo rzadko spotykane w monitorach komputerowych. Pozwalają one podłączyć do ekranu starsze modele kamer, aparatów oraz odtwarzaczy multimedialnych. Wejście kompozytowe składa się z trzech wtyczek, po jednej dla lewego oraz prawego kanału audio (zazwyczaj w kolorach białym i czerwonym) oraz ostatniej transmitującej obraz wideo (kolor żółty). Wejście komponentowe składa się również z trzech wtyczek w kolorach zielonym, niebieskim oraz czerwonym, które transmitują sygnał wideo oraz audio.

Wejścia cyfrowe monitora

Wejścia cyfrowe są powszechnie stosowane we wszystkich modelach monitorów. Technologia cyfrowego przesyłu obrazu pozwala nie tylko na osiągnięcie wysokich rozdzielczości (powyżej 4K), doskonałego odzwierciedlenia kolorów, imponujących parametrów odświeżania ekranu (nawet ponad 240 Hz), ale także chroni sygnał przed wszelkimi zakłóceniami.

Wejście cyfrowe DVI

Najstarszy rodzaj wejścia cyfrowego, które obecnie powoli odchodzi do lamusa i jest zastępowane przez HDMI oraz DisplayPort. Jeszcze niedawno był standardem, dziś już bardzo rzadko montuje się je w monitorach, zwłaszcza tych o przekątnych powyżej 24-26 cali. Kabel DVI pozwala na przesyłanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 2560 na 1600 punktów, przy odświeżaniu 60 Hz. Przewód tego typu nie transportuje sygnału audio. Wejścia DVI występują w dwóch wersjach: DVI-D oraz DVI-I. Ta pierwsza przesyła jedynie sygnał cyfrowy, a druga transportuje równocześnie także analogowy, co wykorzystują starsze monitory kineskopowe i projektory.

Wejście cyfrowe HDMI

Przynajmniej jedno wejście HDMI znajdziemy obecnie w praktycznie każdym monitorze znajdującym się w sprzedaży. Bardzo często producenci decydują się na zainstalowanie dwóch portów HDMI, w standardowym oraz kompaktowym rozmiarze (tzw. mini HDMI), które poza wymiarami nie różnią się jednak pod względem posiadanych parametrów.
Wejście HDMI przyjmuje zarówno sygnał wideo, jak i audio, co doceniają właściciele monitorów z wbudowanymi głośnikami. Standard HDMI funkcjonuje na rynku od kilkunastu lat, w tym czasie pojawiło się jego wiele wersji, które różnią się jakością przesyłanego obrazu. Aby w pełni korzystać z danej wersji HDMI, monitor musi nie tylko posiadać odpowiednie wejście (wszystkie porty HDMI posiadają fizycznie tę samą konstrukcję i są wstecznie kompatybilne), ale także kabel.
Wejście HDMI 1.0 i 1.2 – monitory obsługujące ten standard korzystają z klasycznych kabli HDMI (Standard HDMI cable), które przesyłają obraz w rozdzielczości HD, od 720p, 1080i do 1080p, transmitując dane z prędkością 5 Gb/s.
Wejście HDMI w wersji od 1.3 do 1.4a obsługuje dodatkowo rozdzielczość 1440p i 4K (tylko przy odświeżaniu 30 Hz). Prędkość transmisji danych wynosi tutaj 10 Gb/s. Wejście korzysta z kabli o zwiększonej szybkości (High Speed HDMI cable).
Wejście HDMI w wersji 2.0./2.0a/2.0b korzysta z kabli Premium High Speed HDMI lub Ultra High Speed HDMI. Wejście pozwala teoretycznie na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K, przy częstotliwości 60 HZ, wspiera także technologię HDR. Prędkość przesyłania danych to 18 Gb/s.
Wejście HDMI w najnowszym standardzie 2.1 i wyższym dostępne jest przede wszystkim w gamingowych modelach monitorów. Aby skorzystać z jego możliwości, używamy ultraszybkich kabli HDMI (Ultra High Speed HDMI). Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 48 Gb/s, co pozwala na wyświetlanie obrazu 4K nawet w 120 Hz.

Wejście cyfrowe DisplayPort

Wejścia DisplayPort w monitorach to popularna alternatywa dla HDMI, przydają się zwłaszcza gdy podłączamy do ekranu więcej niż jedno urządzenie. Złącze DP montowane jest zarówno w pełnowymiarowym, jak i kompaktowym wariancie. Pod względem możliwości technologia ta jest zbliżona do HDMI (przesyłany jest zarówno sygnał audio, jak i wideo).
W sklepach bez przeszkód znajdziemy kable zamieniające sygnał DP na HDMI. Transformacja sygnału nie działa w drugą stronę. Jeżeli chcemy podłączyć komputer z HDMI do monitora z DisplayPort, musimy zaopatrzyć się w dedykowany adapter/konwerter.
Podobnie jak standard HDMI, monitory z wejściem DisplayPort obsługują różne standardy technologiczne tego złącza, które są wstecznie kompatybilne.
Wejścia monitora DisplayPort w wersji od 1.0 do 1.2a to najstarsze wersje standardu, które obsługują transmisję danych na poziomie od około 10 do 21 Gb/s.
Wejścia DisplayPort w wersji od 1.3 do 1.4 są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, obsługują one rozdzielczości do 8K, przy maksymalnej częstotliwości 120 Hz, a także transfery danych na poziomie ponad 30 Gb/s.
Najnowsze wejście DisplayPort w wersji 2.0 obsługuje obraz w maksymalnej rozdzielczości aż 16K i możliwościami jest zbliżone do standardu HDMI 2.1. Kabel DP transmituje też ośmiokanałowy sygnał audio.

Wejście cyfrowe USB-C

Dzięki najnowszemu standardowi USB 3.1 monitor może przyjmować obraz wideo za pośrednictwem wbudowanego portu USB-C. Przesyłany obraz i sygnał audio są zgodne są w tym przypadku z możliwościami złącza HDMI w wersji 1.4b. USB-C jest w pełni kompatybilne z tą wersją standardu, a w sklepach znajdziemy odpowiednie przejściówki HDMI do USB-C. Dzięki temu do monitora z wejściem HDMI podłączymy np. laptop pozbawiony dedykowanego portu wideo.
Zdjęcie: Mint_Images/Envato Elements