Data publikacji:

Najlepsze gry strategiczne na PS5

Wbrew pozorom strategie niemalże od zawsze występowały na konsolach, choć zdecydowanie było ich mniej niż na pecetach. W dalszym ciągu tak jest, aczkolwiek w ostatnich latach coraz częściej otrzymujemy dostęp do solidnych RTS-ów, city builderów i innych tego typu produkcji na sprzęcie Sony. W tym zestawieniu przyjrzymy się grom strategicznym na PS5, w które powinni zagrać miłośnicy tego gatunku.
gry strategiczne ps5

Gry strategiczne na PS5 – polecane tytuły

Anno 1800: Console Edition

Zestawienie najciekawszych gier strategicznych na PS5 zacznijmy od fantastycznego city buildera, który zabiera nas w podróż do XIX wieku. Anno 1800 na PS5 to niesamowicie dopracowany tytuł, który najpierw zadebiutował na komputerach, a dopiero po kilku latach doczekał się konsolowego portu. Produkcja oferuje zarówno grę swobodną, w której możemy robić, co chcemy, jak i rozbudowaną kampanię fabularną, składającą się z kilkunastu zróżnicowanych misji. W ich trakcie musimy nie tylko rozwijać własne nadmorskie miasta, ale także mamy obowiązek dbać o społeczeństwo, rywalizujemy z innymi przywódcami oraz planujemy handel morski. Dzieło Ubisoftu oferuje bardzo ładną oprawę wizualną, natomiast sterowanie zostało bardzo dobrze dostosowane do DualSense’a.

Company of Heroes 3

W tym przypadku mamy do czynienia z tytułem, który od początku był planowany z myślą wydania na konsolach. Za Company of Heroes 3 na PlayStation 5 odpowiadało doświadczone studio Relic Entertainment, które ma na swoim koncie poprzednie odsłony serii, cykl Warhammer 40,000: Dawn of War oraz Age of Empires IV. Producent po raz kolejny zdecydował się na przygotowanie strategii czasu rzeczywistego, w której budowanie bazy zostało zepchnięte na dalszy plan. Zamiast tego gracze zaczynają większość misji z góry ustaloną liczbą żołnierzy oraz pojazdów i muszą sobie jakość poradzić w starciu z wrogimi siłami. Twórcy dodali także dodatkowy tryb taktyczny, w którym przemieszczamy się armią po dużej mapie Włoch i na spokojnie możemy planować kolejne akcje w oparciu o tury.

Jagged Alliance 3

Strategie mają najróżniejsze oblicza – mieliśmy city buildera, był też RTS, to teraz przyszła kolej na grę taktyczną. Kiedy studio Haemimont Games zapowiedziało prace nad Jagged Alliance 3, początkowo byłem pełen obaw, ponieważ od poprzedniej części minęło już bardzo wiele lat, zaś sama marka była dosyć specyficzna. Twórcom na szczęście udało się zachować klimat poprzednich części, jednocześnie dodając od siebie sporo nowych mechanik rozgrywki. W grze przejmujemy kontrolę nad niewielkimi oddziałami najemników i musimy wykonywać niesamowicie wymagające cele w fikcyjnym państwie Grand Chien. Jeżeli lubicie strategie, w których trzeba mocno pogłówkować, to obowiązkowo powinniście sprawdzić trzecią część Jagged Alliance. Przygotujcie się jednak na to, że nie będzie łatwo.

Humankind

Humankind to z kolei bardzo rozbudowana strategia 4X (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate), która stanowi bezpośrednią konkurencję dla kultowego cyklu Civilization. Założenia rozgrywki są bardzo zbliżone, więc jeśli podobał wam się tamten tytuł, to i w tym się odnajdziecie. W grze studia Aplitude musimy stworzyć własną cywilizację, a następnie rozwijać ją na przestrzeni wielu wieków, przeskakując po najważniejszych okresach historycznych. Zabawa sprowadza się do eksploracji ogromnej mapy świata, zakładania kolejnych osad lub miast, rozwijania technologii, prowadzenia badań, dbania o zadowolenie i zdrowie społeczności oraz prowadzenia rozmów dyplomatycznych lub wojen z innymi nacjami. Humankind to tytuł na wiele godzin, który doskonale sprawdza się do ogrywania na padzie ze względu na swoje powolne tempo rozgrywki bazujące na turach.

Cities Skylines II

Poprzednia odsłona Cities Skylines była niesamowicie dopieszczoną i rozbudowaną strategią ekonomiczną, ale jakimś cudem twórcom udało się przeskoczyć przez wysoko zawieszoną poprzeczkę. Kontynuacja okazała się być jeszcze lepszym city builderem, dającym użytkownikom znacznie większą swobodę działania i o wiele więcej ciekawych funkcji do wykorzystania. W Cities Skylines II co prawda nie ma tradycyjnej kampanii fabularnej, ale to w niczym nie przeszkadza, ponieważ gracze sami mogą stworzyć sobie scenariusze. Tutaj liczy się przede wszystkim projektowanie wymarzonego miasta, z uwzględnieniem kanalizacji, dostawy prądu, komunikacji miejskiej i innych elementów, dzięki którym mogą funkcjonować współczesne metropolie.

Jurassic World Evolution 2

A co powiecie na kolejną strategię ekonomiczną na PlayStation 5? W Jurassic World Evolution 2 co prawda nie budujemy wielkich miast, ale za to odpowiadamy za projektowanie parków rozrywki z dinozaurami. Studio Frontier Developments pokusiło się przy tym o przygotowanie fabularyzowanych misji, które w pewien sposób są połączone z kinowymi produkcjami. W trakcie kampanii musimy zarówno zadbać o przygotowanie wybiegów dla prehistorycznych gadów, jak i możemy prowadzić badania nad stworzeniem zupełnie nowych gatunków dinozaurów. Brytyjski developer ponownie nie zawiódł pod względem oprawy wizualnej, oferując bardzo szczegółową grafikę, dzięki której możemy przyglądać się zwierzakom z bliskich odległości, obserwując ich naturalne zachowania.

Minecraft Legends

Większość gier strategicznych zazwyczaj jest albo mocno skomplikowana albo zawiera treści nieodpowiednie dla młodszych graczy. Studio Blackbird Interactive we współpracy z Mojang Studios postanowiło przygotować RTS-a odpowiedniego dla dzieciaków. Minecraft Legends nie tylko jest grą stosunkowo łatwą do opanowania, ale także posiada kolorową, ładną grafiką utrzymaną w takiej samej stylistyce, jak główny Minecraft. W przypadku tej strategii na PS5 nie wydajemy poleceń jednostkom poprzez przesuwanie kursora po mapie, tylko przemieszczamy się wykreowanym przez siebie bohaterem niczym w grach akcji i z jego pomocą wskazujemy kierunek, w którym powinna się udać nasza armia i jakie obiekty ma zaatakować.

Two Point Campus

Brytyjskie studio Two Point już przy okazji swojego pierwszego dzieła udowodniło, że ma smykałkę do strategii ekonomicznych. W poprzednim projekcie tego developera musieliśmy budować szpitale, zaś w Two Point Campus odpowiadamy za przygotowanie własnych uniwersytetów i podległych im placówek. Podczas zabawy nie tylko jesteśmy zobowiązani do wybudowania sali do zajęcia, ale musimy też stworzyć akademiki, pomieszczenia socjalne dla pracowników, toalety i centra rozrywki dla studentów. Oczywiście konieczne jest również zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanego personelu, a także troszczenie się o jak najlepsze wyniki swoich wychowanków.

Park Beyond

Ostatnią grą strategiczną na PlayStation 5 w tym zestawieniu niech będzie bardzo ciekawe Park Beyond, w którym projektujemy i zarządzamy parkiem rozrywki. Żeby jednak nie było zbyt nudno, producent nie ograniczył zabawy wyłącznie do stawiania gotowych obiektów i sprzedawania biletów. Zamiast tego, zespół Limbic Entertainment przygotował bardzo rozbudowany kreator atrakcji, dzięki któremu możemy m.in. dokładnie zaplanować trasę szalonych kolejek górskich. Jeśli przed laty zagrywaliście się w serię Rollercoaster Tycoon, to zapewniam was, że zakochacie się w Park Beyond.
Zdjęcie: materiały prasowe Ubisoftu
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.