Data publikacji:

Najlepsze klawiatury dla graczy. Ranking

Mimo popularności gamepadów, klawiatury w parze z myszką są wciąż najpopularniejszym „kontrolerem” dla rasowych miłośników zabawy na pececie. Klawiatura jest niezastąpiona w przypadku większości strategii czasu rzeczywistego, taktycznych strzelanek FPS, a także produkcji MMORPG czy MOBA, a solidnie zbudowany model o dobrych parametrach może nawet zapewnić niemałą przewagę podczas rozgrywki z komputerowym AI lub przeciwnikami kontrolowanymi przez innych ludzi. 
najlepsze klawiatury dla graczy

Klawiatury dla graczy – co warto wiedzieć?

Graczy powinna interesować przede wszystkim konstrukcja mechanizmu klawiszy. Miłośnicy wirtualnej rozrywki sięgają przede wszystkim po klawiatury mechaniczne, w których każdy pojedynczy klawisz posiada własny mechaniczny lub optomechaniczny przełącznik. Konstrukcja taka zapewnia niezwykłą czułość i dokładność, a także błyskawiczny czas rejestracji uderzenie w przycisk, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku gier akcji. Minusem modeli tego typu jest przede wszystkim ich wysoka cena, za solidne klawiatury mechaniczne musimy zapłacić około 300–600 złotych.
Rozróżniamy kilka podstawowych typów przełączników w klawiaturach mechanicznych. Wpływają one przede wszystkim na głośność pracy urządzenia.
 • Przełączniki niebieskie/blue (dźwiękowo-dotykowe) – najgłośniejszy typ przełączników, przeznaczony głównie do pracy z tekstem.
 • Przełączniki brązowe/brown (dotykowe) – często spotykane przełączniki do uniwersalnego zastosowania, cichsze od modeli niebieskich.
 • Przełączniki czerwone/red (liniowe) – najcichszy rodzaj przełączników, klawisze nie wymagają dużego nacisku i są bardzo wrażliwe, idealne do bardzo szybkiego pisania. Modele te są preferowane przez dużą część graczy.
 • Przełączniki w pozostałych kolorach – na rynku znajdziemy też klawiatury z przełącznikami w innych kolorach. Są one najczęściej opracowane przez konkretnych producentów, z myślą o urządzeniach z danej serii lub marki. Często odznaczają się one unikalnymi cechami. 
 • Alternatywą są tutaj klasyczne klawiatury membranowe. Modele przeznaczone dla graczy w cenie powyżej 150–200 złotych zapewniają parametry, które zadowolą nawet bardziej wymagających fanów gamingu. 

  Najlepsze klawiatury dla graczy – ranking polecanych modeli

  Corsair K55 

  Świetnie oceniana klawiatura dla graczy od firmy Corsair. Mamy tu do czynienia z klasycznym urządzeniem przewodowym wyposażonym w czułe mechaniczne przełączniki. Model może pochwalić się ograniczoną odpornością na zalanie oraz wilgoć (stopień ochrony IP42), a także kurz. Poza standardowymi przyciskami model wyposażony jest też w kilka dodatkowych klawiszy funkcyjnych, do których użytkownik może przypisać np. własne makra. Cała konstrukcja jest podświetlana przy pomocy diod RGB, które możemy dowolnie konfigurować za pomocą specjalnego oprogramowania.

  Logitech G213 Prodigy 

  Elegancka i pełnowymiarowa klawiatura membranowa z podkładką pod nadgarstki, która poprawi komfort wielogodzinnej pracy. Sprzęt sprawdza się zarówno podczas zabawy z grami, jak i codziennej pracy z aplikacjami biurowymi. Model charakteryzuje się w pełni podświetlanymi klawiszami i jest odporny na zachlapania. Zaletą jest tutaj długi przewód USB (1,8 m), a także dwupoziomowa regulacja kąta ustawienia.

  Corsair K100 RGB Optix 

  Wysokiej klasy optomechaniczna klawiatura dla gracza, przeznaczona dla wymagających użytkowników. Model charakteryzuje się smukłą konstrukcją opartą na obudowie wykonanej z aluminium. Poza standardowymi klawiszami użytkownicy mogą skorzystać z dodatkowych przycisków multimedialnych i funkcyjnych. Komfort podczas grania zapewnia odczepiana podpórka pod nadgarstki wykonana ze sztucznej skóry i wypełniona specjalną pianką. Corsair K100 jest wyposażony w zestawem diod RGB o 44 strefach podświetlenia. 

  Logitech G815 

  Zaawansowana klawiatura przewodowa dla fanów cichych klawiszy z niskim profilem. Poza zestawem standardowych przycisków posiada również dodatkowe klawisze multimedialne oraz funkcyjne. Na uwagę zasługuje też szeroka metalowa rolka do sterowania głośnością. Logitech G815 charakteryzuje się też minimalistycznym designem, który podkreśla wbudowane podświetlenie LED RGB, jakim sterujemy za pomocą dedykowanego oprogramowania. Sprzęt wyposażony jest też w złącze USB Passthrough, do którego podłączymy np. myszkę, kontroler lub telefon.

  Logitech G915 LIGHTSPEED Tactile 

  Bezprzewodowy wariant klawiatury Logitech G815, posiadający praktycznie identyczną konstrukcję oraz parametry. Użytkownicy mogą skorzystać więc z niskoprofilowych podświetlanych klawiszy oraz dodatkowych przycisków multimedialnych i funkcyjnych, a także metalowego pokrętła. Ze względu na komunikację bezprzewodową w klawiaturze nie znajdziemy dodatkowego portu USB.

  Razer Huntsman Mini Linear Optical Switch

  Kompaktowa przewodowa klawiatura mechaniczna (przełączniki typu red) pozbawiona klawiszy numerycznych, a także kursorów oraz standardowych klawiszy funkcyjnych. Budowa ta sprawia, że sprzęt nadaje się praktycznie wyłącznie do grania. Największym atutem modelu są jego niewielkie rozmiary (29 cm szerokości i zaledwie 10 cm głębokości) oraz kabel o długości 1,8 metra. Propozycja Razera jest też w całości podświetlana przy pomocy diod LED RGB. 

  Genesis Thor 300 

  Mechaniczna klawiatura dla graczy w atrakcyjnej cenie. Urządzenie ma aluminiową obudowę oraz pełne podświetlenie RGB, którym sterujemy z poziomu dedykowanego oprogramowania. Dodatkową zaletą modelu są odporne na ścieranie klawisze oraz antypoślizgowe nóżki. Przyciski korzystają ze standardowych brązowych przełączników.

  MSI Vigor GK50 Elite 

  Klawiatura dla graczy od świetnie znanej firmy MSI. Produkt korzysta z białych przełączników mechanicznych o wysokiej trwałości i czułości, które bardzo dobrze sprawdzają się zarówno podczas zabawy, jak i w trakcie pracy z dokumentami tekstowymi. Model ma standardowy zestaw przycisków i pozbawiony został dodatkowych klawiszy multimedialnych lub funkcyjnych. Górna część obudowy jest wykonana z wytrzymałego szczotkowanego metali. Charakterystyczną cechą modelu jest również bardzo agresywny i typowo gamingowy design. 

  Steelseries Apex 7 

  Jedna z najlepszych na rynku klawiatur mechanicznych. Urządzenie wyposażone jest w odporne na zużycie i bardzo czułe czerwone przełączniki, zapewniające wysoki komfort podczas zabawy z grami. Sprzęt zbudowany został z wysokiej jakości materiałów, a jego obudowa jest wykonana z wytrzymałego aluminium. Na uwagę zasługuje tutaj magnetyczna podkładka pod nadgarstki oraz wyświetlacz OLED, pokazujący animacje, grafiki lub informacje skonfigurowane przez użytkownika. Sprzęt jest oczywiście w pełni podświetlany diodami LED. Dodatkowym atutem jest też port USB oraz wygodna metalowa rolka do sterowania multimediami. 

  Patriot Viper V770 

  Mechaniczna klawiatura dla graczy wyposażona w czerwone przełączniki oraz 109 konfigurowalnych klawiszy. Wszystkie posiadają indywidualne podświetlenie RGB. Atutem modelu jest wytrzymała obudowa wykonana z aluminium, wbudowany port USB, a także wyjście audio do podłączenia słuchawek lub głośników. O komfort zabawy i nadgarstków dba odczepiana magnetyczna podpórka pod dłonie. Głośnością multimediów sterujemy przy pomocy specjalnej rolki.
  Zdjęcie: Envato Elements