Data modyfikacji:

Jak dodać moduł Bluetooth do komputera. Jaki adapter wybrać?

Trudno wyobrazić sobie współczesną elektronikę bez połączenia Bluetooth. Większość komputerów stacjonarnych i laptopów jest wyposażona w tę technologię, ale wciąż można spotkać starsze modele, w których nie obędzie się bez dodatkowego adaptera Bluetooth. Jak dodać moduł Bluetooth do komputera i dlaczego warto to zrobić?
moduł bluetooth do komputera

Jakie urządzenia korzystają z modułu Bluetooth?

Technologia Bluetooth pozwala na bezprzewodową komunikację urządzeń na niedużych odległościach, rzędu 8-10 metrów. Wykorzystywana jest na szeroką skalę w smartfonach oraz komputerach. Pozwala m.in. na przesył danych pomiędzy urządzeniami, sterowanie urządzeniami peryferyjnymi lub obsługę inteligentnych domowych systemów. Pierwszy raz zastosowano moduł Bluetooth w 1999 roku. Dane przesyłane są za pomocą fal radiowych.

W obecnej chwili trudno wyobrazić sobie laptopy czy smartfony bez połączenia Bluetooth. Za jego pomocą można obsługiwać bezprzewodową klawiaturę oraz myszkę. Coraz więcej osób decyduje się także na korzystanie z bezprzewodowych słuchawek lub głośników, które również wykorzystują moduł Bluetooth. Co więcej, niektóre smartfony nawet nie mają wbudowanego gniazda słuchawkowego, więc słuchawki Bluetooth są jedynym rozwiązaniem.
Wbrew pozorom technologia Bluetooth nie jest oczywista w przypadku komputerów PC. Wciąż można znaleźć wiele nowych komputerów stacjonarnych bez tej technologii. W takim przypadku konieczne jest dokupienie dodatkowego adaptera Bluetooth, który mocno rozszerzy funkcjonalność urządzenia.

Jak sprawdzić, czy komputer ma połączenie Bluetooth?

Czasem niebieska ikonka technologii Bluetooth widoczna jest już na obudowie komputera. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy twój komputer ma ten moduł, możesz sprawdzić to co najmniej w kilku miejscach. Jeśli twoje urządzenie wyposażone jest w Bluetooth, niebieską ikonę znajdziesz na dolnym pasku pulpitu, tuż obok zegara. Wszystkie ikony będą widoczne po rozwinięciu pola.
Drugim sposobem na sprawdzenie modułu Bluetooth jest przejrzenie Menadżera Urządzeń, który możesz znaleźć w Menu Start. W Menadżerze Urządzeń wyświetli się lista podzespołów. Znajdź na niej pozycję Bluetooth i rozwiń ją. Jeśli w tym miejscu nie ma żadnych wpisów, Twój komputer najprawdopodobniej nie jest wyposażony w moduł Bluetooth. Bluetooth może być także wyłączony lub zdezaktywowany, np. w BIOS-ie czy w trybie samolotowym.

Jaki adapter Bluetooth wybrać?

Dodanie modułu Bluetooth do komputera jest wyjątkowo proste. Wystarczy wpiąć specjalny adapter Bluetooth w wolne gniazdo USB. Najlepiej wykorzystać gniazda znajdujące się z tyłu komputera, by nie zajmować wygodniejszych i łatwo dostępnych portów. Adapter działa na zasadzie plug and play, co oznacza, że jest gotowy do pracy od razu po podłączeniu. System Windows powinien automatycznie pobrać odpowiednie sterowniki.

Jeśli jednak połączenie z Bluetoothem wciąż nie jest możliwe, upewnij się w instrukcji, czy nie jest konieczne zaktualizowanie sterowników lub zainstalowanie dodatkowego oprogramowania. W podobny sposób możesz dodać do komputera łączność wi-fi. Jeśli nie chcesz zajmować gniazda USB, wybierz adapter Bluetooth wpinany go slotu PCI na płycie głównej. Wymaga to demontażu obudowy komputera PC.

Problem z parowaniem Bluetooth – jakie mogą być przyczyny?

Co zrobić, gdy komputer nie widzi np. słuchawek Bluetooth? W pierwszej kolejności upewnij się, że słuchawki są włączone, naładowane i mają sprawny moduł bezprzewodowy (działają po sparowaniu z innym urządzeniem). Następnie połóż słuchawki obok komputera i wyłącz je na kilka sekund, po czym włącz ponownie. Sprawdź też, czy adapter jest poprawnie umieszczony w porcie USB oraz czy jest uruchomiony. Pomocne może być również usunięcie słuchawek z pamięci i sparowanie ich z komputerem ponownie. Niekiedy problemy z połączeniem Bluetooth mogą wynikać z zakłóceń generowanych przez nieekranowane urządzenie USB.

Moduł Bluetooth do komputera to wydatek rzędu 15-40 zł. Aby zapewnić sobie najwyższą jakość, brak opóźnień oraz szybkość przesyłu danych, wybierz adapter w standardzie 5.0 lub 4.0. Upewnij się też, czy dany adapter jest kompatybilny z twoim systemem oraz urządzeniami, które zamierzasz podłączyć.
Autor: Szymon Sonik