Polecamy: Tanie laptopy do gier
Najczęściej występujące przyczyny migającego ekranu w laptopie to:
Najważniejsza jest diagnoza usterki, którą warto wykonać samemu, sprawdzając najprostsze możliwości. Zacząć należy od sprawdzenia właściwego działania systemu, oprogramowania i sterowników. Jeżeli to nie pomoże, wtedy śmiało można założyć, że za awarię odpowiedzialna jest usterka techniczna. Wymianę podzespołów najlepiej jest jednak zostawić specjalistom.
Jedną z najczęstszych przyczyn migotania ekranu jest niezgodność sterowników, która objawia się jako migający czarny ekran w laptopie. W tym przypadku należy przede wszystkim sprawdzić, czy zainstalowany sterownik karty graficznej jest aktualny. Oczywiście jeśli nie jest, to należy do zaktualizować.
Może wystąpić również sytuacja, że ekran miga, a sterownik jest aktualny. Wtedy warto spróbować przywrócić systemowo poprzednią wersję zainstalowanego sterownika, który działał, gdy wszystko było w porządku. Jeżeli przywrócenie nie jest możliwe, zaleca się całkowite odinstalowanie sterownika i ponowną instalację.
Systemowy problem z działaniem ekranu to nie tylko błędy w sterownikach, ale również niezgodność oprogramowania. Jeżeli sprawdzenie sterowników nie przyniosło skutku, należy sprawdzić, które programy były ostatnio instalowane lub aktualizowane. Trzeba określić datę, kiedy laptop działał bez zarzutu i skontrolować wszystkie aktualizacje następujące po tej dacie.
Rozwiązaniem może być przywrócenie programu do wersji sprzed ostatniej aktualizacji bądź całkowite odinstalowanie. Dotyczy to również aktualizacji całego systemu, więc jeśli przywrócenie pojedynczych programów nie usunęło awarii, wtedy warto spróbować cofnąć system do dnia, gdy laptop był sprawny.
Biały migający ekran w laptopie? W tym przypadku najprawdopodobniej doszło uszkodzenia sprzętu, zazwyczaj taśmy matrycy lub samej matrycy. Najłatwiej to sprawdzić, podłączając do laptopa inny monitor. Jeżeli wyświetlany na nim obraz jest prawidłowy, wtedy wiadomo, że uszkodzony został ekran laptopa.
Jeśli jednak problem występuje również na osobnym monitorze, to wtedy można podejrzewać uszkodzenie karty graficznej. Zazwyczaj jednak objawia się to zmianą nasycenia kolorów czy pojawieniem się pasów na ekranie.
Awaria podzespołów może mieć podłoże mechaniczne (np. uderzenie lub upuszczenie laptopa, zalanie, niewłaściwe zamknięcie) lub wynikać z niewłaściwej eksploatacji (np. przegrzanie karty graficznej).
Migający ekran w nowym laptopie? Taka sytuacja również może mieć miejsce, a jej przyczyną jest najczęściej błędne ustawienie zasilania. W takim przypadku należy sprawdzić we właściwościach ekranu, czy nie jest zaznaczona opcja oszczędzania baterii i jaka jest częstotliwość odświeżania ekranu. Korekta tych ustawień może szybko naprawić problem.
Jak widać migający ekran w laptopie to problem, który może mieć różne podłoża. Dokonanie samodzielnej diagnostyki umożliwia często usunięcie awarii bez konieczności oddawania sprzętu do serwisu. Jeżeli jest ona jednak poważniejsza i wymaga wymiany podzespołów, wtedy warto zaufać specjalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.