Data modyfikacji:

Marvel's Spider-Man 2 – cena, fabuła, rozgrywka. Dlaczego warto zagrać?

Pierwsza odsłona przygód Petera Parkera od Insomniac Games okazała się wielkim sukcesem, tak samo jak wydany w późniejszym czasie samodzielny dodatek poświęcony Milesowi Moralesowi. Teraz developer postanowił połączyć siły obu bohaterów, wrzucając ich do oficjalnej kontynuacji, która może pochwalić się średnią ocen 91/100 w serwisie Metacritic. Sprawdźcie, co do zaoferowania ma rozgrywka Marvel’s Spider-Man 2, jaka jest cena gry oraz na jakich platformach w nią zagramy.
Marvel’s Spider-Man 2

Premiera Marvel’s Spider-Man. Ile kosztuje?

Najnowsze dzieło Insomniac Games trafiło do sprzedaży 20 października 2020 roku. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich gier z serii, tym razem twórcy zdecydowali się przygotować swoją produkcję wyłącznie z myślą o konsoli nowej generacji Sony, czyli PlayStation 5. Niewykluczone, że tytuł w przyszłości zostanie udostępniony również na komputerach osobistych, ale na ten moment nie wiemy, kiedy mogłoby to nastąpić. Grę amerykańskiego developera kupicie zarówno poprzez cyfrową dystrybucję w PlayStation Store, jak i w tradycyjnym fizycznym wydaniu.
Cena Marvel’s Spider-Man 2 została ustalona na 328 złotych, ale już teraz znajdziecie bardziej atrakcyjnej oferty na Ceneo.pl. Pudełkowe wydanie zawiera wyłącznie płytę z pełną wersją, bez żadnych bonusów. Gdybyście natomiast byli wielkimi fanami Pajączka, to do wyboru macie również bogatą edycję kolekcjonerską, która kosztuje zawrotne 1149 złotych. W jej skład wchodzą nowe kostiumy dla Petera i Milesa, dodatkowe przedmioty do trybu fotograficznego, dwa punkty zdolności, kod upoważniający do pobrania gry, elegancki steelbook oraz 48-centymetrowa figurka przedstawiająca walkę bohaterów z Venomem.

Czy w Marvel’s Spider-Man 2 jest dostępna polska wersje językowa?

Sony Interactive Entertainment Polska od wielu lat przykłada ogromną uwagę do tego, aby w ich produkcjach nie tylko były dostępne napisy w naszym języku, ale także pełnoprawny dubbing. Marvel’s Spider-Man 2 może pochwalić się pełnym spolszczeniem, a w dodatku trzeba zauważyć, że dublaż prezentuje naprawdę bardzo wysoki poziom, co niestety nie zawsze jest takie oczywiste. Twórcom udało się jednak dobrze dobrać aktorów do swoich ról, którzy musieli większość kwestii nagrać podwójnie, ponieważ postacie inaczej wypowiadają się, gdy nie wykonują żadnych czynności lub są w trakcie wyczerpującej akcji.

Czy do zagrania w Marvel’s Spider-Man 2 potrzeba jest znajomość poprzednich części?

Oczywiście poznanie pełnej historii niesie ze sobą wartość dodaną (chociażby lepiej zrozumiecie relacje pomiędzy bohaterami), jednakże nie ma obowiązku grania w „jedynkę” i Milesa Moralesa przed odpaleniem kontynuacji. Przy pierwszym uruchomieniu Marvel’s Spider-Man 2 możemy włączyć skrótowe podsumowanie najważniejszych wydarzeń z poprzednich części. Dzięki temu wiemy, które wątki chcą dalej rozwijać twórcy i przygotowana przez nich pigułka w zupełności wystarczy do zapoznania się z tematem.

O co chodzi w Marvel’s Spider-Man 2?

Historia w drugiej odsłonie zaczyna się z grubej rury. Nowy Jork zostaje zaatakowane przez potężnego Sandmana, który próbuje zniszczyć wszystko na swojej drodze, jednocześnie bredząc jakieś dziwne rzeczy, które na tym etapie fabuły pozostają niezrozumiałe dla graczy. Peter Parker razem z Milesem Moralesem łączą siły, aby powstrzymać zagrożenie i zapobiec wielkiej tragedii. Szybko okazuje się, że nie jest to jedyne zagrożenie, jakiemu będą musieli stawić czoła w najbliższym czasie. Do miasta przybył bowiem Kraven Łowca, rozpoczynający swoje wielkie łowy, a w tle coraz bardziej zaczyna przewijać się wątek Venoma.
Uff, jest naprawdę grubo! Studio Insomniac Games nie trzymało się sztywno komiksów, traktując je bardziej jako źródło inspiracji. Przygotowana przez nich opowieść jest w pełni autorska i przedstawia wydarzenia, z jakimi nie mieliśmy jeszcze do czynienia w żadnym tytule poświęconym Spider-Manom. Takie podejście jest jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dzięki temu twórcy dali sobie większe pole do popisu w kwestii przygotowania bardziej zaskakujących zwrotów akcji. I choć fabuła może nie jest najlepszą stroną Marvel’s Spider-Man 2, to śledzi się ją z nieukrywaną przyjemnością.

Marvel’s Spider-Man 2 to kontynuacja, na jaką czekaliśmy

W kontynuacji twórcom przyświecał jeden cel – druga odsłona nie miała stanowić rewolucji, tylko rozwinąć mechaniki przygotowane na potrzeby poprzednich odsłon. Efekt końcowy jest jak najbardziej pozytywny, gdyż wszystko zostało zrealizowane lepiej i z jeszcze większym przywiązaniem do detali. Produkcja zachwyca przede wszystkim świetnym stanem technicznym. Twórcom udało się zachować ray tracing pomimo utrzymania sześćdziesięciu klatek na sekundę, a do tego całkowicie wyeliminować ekrany ładowania – takowe nie występują nawet podczas szybkiej podróży ani w trakcie zmiany grywalnego bohatera.
A jeśli o to chodzi, to w trakcie eksploracji ogromnej mapy (rozbudowano ją o dodatkowe dzielnice) w dowolnym momencie możemy przeskakiwać pomiędzy Peterem a Milesem. Każda z postaci posiada własne unikatowe zadania, które musi wykonać osobiście. Pomimo tego, że oboje są Spider-Manami, gracz od początku czuje, nad jakim bohaterem ma kontrolę, chociażby poprzez inne podejście do walki. Morales doskonale radzi sobie, wykorzystując swoje zdolności elektryczne, natomiast Parker początkowo może liczyć na wsparcie metalowych ramion, zaś później wchodzi w posiadanie symbionta, co odblokowuje dodatkowy wachlarz ruchów. Pajączki mają także własne drzewka rozwoju oraz unikatowe stroje do odblokowania.
Zwiedzenia świata podczas bujania się na pajęczynie w dalszym ciągu potrafi być ekscytujące, natomiast w Marvel’s Spider-Man 2 protagoniści zostali dodatkowo wyposażeni w wingsuity, które umożliwiają im latanie. Ponadto bohaterowie nauczyli się przyczepiać sieci w dowolnych miejscach, co przydaje się do cichego przemieszczania się nad wrogami i eliminowania ich bez wzbudzania alarmu. Jeśli natomiast dojdzie do bezpośredniego starcia, to wtedy możemy liczyć na jeszcze więcej możliwości w kwestii pokonywania oponentów – zwłaszcza gdy w bijatyce bierze udział dwóch Spider-Manów.
Studio Insomniac Games zadbało też o to, aby misje główne były jak najbardziej spektakularne i stawiały przed graczami różne wyzwania. To samo dotyczy zadań i aktywności pobocznych, które nawet jeśli bywają powtarzalne, to zawsze są odpowiednio fabularyzowane, co sprawia, że chce się je wykonywać. Marvel’s Spider-Man 2 zdecydowanie nie jest tytułem oryginalnym, ale wykonanym z takim pietyzmem i miłością do materiału źródłowego, że nie sposób się w nim nie zakochać.

Ile czasu zajmuje ukończenie Marvel’s Spider-Man 2?

Druga odsłona Marvel’s Spider-Man jest dużym tytułem, ale na szczęście producent nie rozciągał rozgrywki w sztuczny sposób. Na ukończenie kampanii fabularnej w zupełności wystarczy trochę ponad dwadzieścia godzin (zależy to też od poziomu trudności), zaś na zaliczenie dodatkowej zawartości będziecie musieli poświęcić kolejne piętnaście, dwadzieścia godzin zabawy.
Grę do testów udostępniła firma Ubisoft Polska. Opinia należy do autora tekstu.
Zdjęcie: materiały prasowe Insomniac Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.