Data publikacji:

Warhammer 40,000: Space Marine II – zapowiedź. Co wiemy przed premierą?

Pierwsza odsłona Space Marine zadebiutowała w 2011 roku i wszystko wskazywało na to, że już nikt nigdy nie wróci do tej serii. Tymczasem okazało się, że amerykańska firma Saber Interactive postanowiła wskrzesić tę markę i przejąć od studia Relic Entertainment prace nad kontynuacją. Sprawdźcie, czego możemy spodziewać się po Warhammer 40,000: Space Marine II. Czy będzie to tytuł podobny do „jedynki”, czy może nowi twórcy szykują jakieś większe niespodzianki?
warhammer 40 000 space marine 2

Na jakich platformach zagramy w Warhammer 40,000: Space Marine II?

Pierwsza część jest tak stara, że zadebiutowała jeszcze na PlayStation 3 i Xbox 360. Tymczasem okazuje się, że marka całkowicie pominie 8. generację konsol, ponieważ studio Saber Interactive zapowiedziało, że Warhammer 40,000: Space Marine II produkowany jest już z myślą o komputerach osobistych (Steam) oraz nowych platformach do grania, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Data premiery Warhammer 40,000: Space Marine II

O planach wskrzeszenia tej serii dowiedzieliśmy się już pod koniec 2021 roku, kiedy tytuł został ogłoszony podczas gali The Game Awards. Twórcy przez wiele miesięcy bardzo ostrożnie wypowiadali się o swoim dziele, a kampania promocyjna ruszyła pełną parą dopiero w tegoroczne wakacje. Wtedy też twórcy ujawnili najwięcej materiałów oraz omówili poszczególne mechaniki rozgrywki.
Czytaj również: Najlepsze strategie Xbox
Niestety firma Focus Entertainment (światowy wydawca) w dalszym ciągu nie udzieliła informacji odnośnie do daty premiery Warhammer 40,000: Space Marine II. Prawdopodobnie tytuł zadebiutuje w grudniu 2023 roku, choć na ten moment nie jest to potwierdzony termin i niewykluczone, że studio Saber Interactive będzie zmuszone do przesunięcia debiutu na przyszły rok.

Beta testy Warhammer 40,000: Space Marine II

Jeśli interesuje was ten tytuł, ale nie jesteście pewni, czy zespół Saber Interactive będzie w stanie stworzyć ciekawą grę akcji, to jeszcze przed premierą otrzymacie możliwość bezpłatnego przetestowania Warhammer 40,000: Space Marine II. 31 sierpnia bieżącego roku wystartowały zapisy na zamknięte beta testy dla zarejestrowanych użytkowników – wystarczy wejść na stronę Focus Entertainment Test Zone, założyć konto, a następnie odpowiedzieć na kilka pytań.
Niestety twórcy do tej pory nie ujawnili także, kiedy rozpocznie się okres próbny, jak długo będzie trwał oraz do jakiej zawartości da dostęp. Niewykluczone, że w drugiej odsłonie Space Marine otrzymamy tryb wieloosobowy nastawiony na walkę pomiędzy graczami. Takowa informacja pojawiła się swego czasu na oficjalnej stronie Focus Entertainment, lecz bardzo szybko z niej zniknęła. Niewykluczone, że twórcy chcą ogłosić tryb PvP z większą pompą i po prostu czekają na lepszy moment. Albo rozgrywki online okazały się nietrafionym pomysłem i zostały wycięte z pełnej wersji gry…

Czy gra Warhammer 40,000: Space Marine II będzie mieć polską wersję językową?

Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji odnośnie do polskiej wersji językowej w drugiej odsłonie Space Marine. Pierwsza takową posiadała, jednakże wtedy za dystrybucję gry na terenie naszego kraju odpowiadało CD Projekt S.A., które już nie zajmuje się tego typu rzeczami. Wydaje się jednak, że nowa gra z uniwersum Warhammer 40,000 ma szansę na otrzymanie przynajmniej polskich napisów, ponieważ w Polsce gry Forever Entertainment zazwyczaj wydawane są przez Cenegę i w większości przypadków trafiają do sprzedaży spolonizowane. Tak było m.in. z tegorocznymi Atlas Fallen, Aliens: Dark Descent czy Evil West.

Fabuła Warhammer 40,000: Space Marine II

W poprzedniej odsłonie gracze przejmowali kontrolę nad niejakim kapitanem Tytusem z Kosmicznych Marines, którego zadaniem było powstrzymanie wyznawców Chaosu. Protagonista wykonał zadanie, lecz dokonał tego niezgodnie z zasadami Imperium, przez co został aresztowany. W tym momencie ma zacząć się fabuła sequela, która będzie kontynuowała losy tej postaci. Bohater wyszedł na wolność, lecz został zdegradowany do funkcji porucznika, przez co ponownie musi odwalać brudną robotę na polu bitwy.
W Warhammer 40,000: Space Marine II nie będziemy walczyli wyłącznie z Orkami, ponieważ Tytus zostanie wysłany na odległą planetę, na której prowadzona jest wojna z niebezpiecznymi Tyranidami – owadopodobnymi istotami przywodzącymi na myśl ksenomorfa z „Obcego” i insekty z „Żołnierzy kosmosu”. Zadanie Tytusa będzie tym razem mocno utrudnione, ponieważ u swojego boku ma nie mieć Kosmicznych Marines, tylko zwykłych wojaków z Gwardii Imperialnej. A żeby nie było zbyt łatwo, w wojnę zamieszane będą także siły Chaosu.

Rozgrywka w Warhammer 40,000: Space Marine II

Główne założenia rozgrywki mają być takie same jak w poprzedniej odsłonie Warhammer 40,00: Space Marine. Po raz kolejny będziemy mieć do czynienia z grą akcji z kamerą ustawioną za plecami głównego bohatera, bez możliwości przełączania się w tryb pierwszoosobowy. W przeciwieństwie do serii Gears of War, w produkcji studia Saber Interactive prawdopodobnie nie będziemy mogli chować się za osłonami (na pewno brakowało tej mechaniki w „jedynce”). Oznacza to, że gra stawia bardziej na dynamiczne starcia niż na taktyczne podejście do wymiany ognia z oponentami.
Świadczy o tym również fakt, że protagonista podczas walki nie będzie korzystał wyłącznie z różnego rodzaju broni palnej, ale ma być także w posiadaniu kultowego miecza łańcuchowego (ang. chainsword), z pomocą którego może brutalnie eliminować swoje ofiary. Bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikami wprowadzi kilka modyfikacji – po pierwsze, twórcy obiecują, że o wiele większy nacisk zostanie położony na parowanie ciosów wrogów, a po drugie, wykonywanie efektownych finiszerów nie zregeneruje zdrowia Tytusa, tylko odnowi jego pancerz. Jeśli gracze będą chcieli napełnić pasek życia, muszą znaleźć stimpacki, czyli warhammerowskie odpowiedniki apteczek.
Warhammer 40,000: Space Marine II w dalszym ciągu będzie liniowym tytułem, zrealizowanym w starym stylu, bez dostępu do otwartego świata. Może to wyjść grze na plus, ponieważ z udostępnionych dotychczas materiałów wynika, że developer stawia na o wiele większy rozmach niż w pierwowzorze. Sekwencje bitewne mają być znacznie bardziej rozbudowane i weźmie w nich udział więcej jednostek – zarówno po stronie tych „dobrych”, jak i „złych”. Kompani protagonisty nie tylko mają zabijać oponentów, ale także przydadzą się do podniesienia postaci gracza po tym, jak zostanie powalona na ziemię. Z kolei Tyranidzi atakują w o wiele większych grupach niż orkowie – momentami przypomina to system hordy z World War Z: Aftermath (poprzednia gra studia Saber Interactive), gdzie lokacje były wręcz zalewane przez żywe trupy.
Obecnie nie wiemy jeszcze, co z rozgrywkami Gracz kontra Gracz, ale za to producent zaprezentował ciekawy zwiastun Warhammer 40,000: Space Marine II, w którym ujawnił, że w produkcji pojawi się możliwość ukończenia kampanii fabularnej w trybie kooperacji. W zabawie będą mogły wziąć udział maksymalnie trzy osoby – każdy z użytkowników przejmie kontrolę nad Kosmicznym Marines.
Źródło grafiki: materiały prasowe Saber Interactive
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.