Data publikacji:

The Crew Motorfest – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Druga odsłona The Crew zadebiutowała w 2018 roku, lecz słuch dosyć szybko po niej zaginął. Niby twórcy w dalszym ciągu wspierali ten projekt, ale zdecydowanie nie był to tytuł, który wywoływał zaciekłe dyskusje wśród graczy. Ubisoft postanowił jednak powrócić do marki, lecz nie przygotował pełnoprawnej kontynuacji, tylko oficjalny spin-off. Sprawdźcie, o co chodzi w The Crew Motorfest i dlaczego warto zagrać w ten tytuł.

Na jakich platformach dostępne jest The Crew Motorfest?

Choć powoli zbliżamy się do końcówki 2023 roku, firma Ubisoft w dalszym ciągu zdecydowała się na wsparcie konsol poprzedniej generacji. Może to wynikać m.in. z tego, że The Crew Motorfest bazuje na lekko zmodyfikowanym silniku graficzny, który napędzał dwie poprzednie odsłony. Dzięki temu w produkcję Ivory Tower (to właśnie ten deweloper ponownie został oddelegowany do stworzenia gry) zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i platformach PlayStation 5, Xbox Series X|S oraz PlayStation 4 i Xbox One.

Premiera The Crew Motorfest – ile kosztuje gra Ubisoftu?

Dzieło Ivory Tower trafiło do sprzedaży 14 września 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Produkcję można kupić poprzez cyfrową dystrybucję oraz w wersji pudełkowej, lecz dotyczy to wyłącznie konsol. Ubisoft standardowo przygotował kilka wydań – podstawowe, specjalne oraz limitowane. Cena The Crew Motorfest (PS5) została ustalona na 329 złotych w edycji standardowej. Za dziesięć złotych więcej kupicie Special Edition, które dodatkowo oferuje dostęp do garażu w grze, pakietu Fitted Rainbow, nowego pojazdu, dwóch spersonalizowanych ozdób oraz pakietu strojów dla awatara. Fizyczna wersja limitowana odblokowuje dodatkowo Porsche 718 Spyder 2021 Fitted Edition, zaprojektowane przez hawajskiego artystę Keoli Rapoza.

Język polski w The Crew Motorfest

Podobnie jak w poprzedniej części, tym razem Ubisoft również zadbał o to, aby w ich produkcji dostępna była polska wersja językowa. Wydawca zrezygnował jednak z dubbingu, ograniczając się wyłącznie do polskich napisów. Z jednej strony takie rozwiązanie jest w pełni wystarczające, ale z drugiej – podczas wyścigów pojawia się wiele komentarzy, więc trzeba mieć dobrą podzielność uwagi, aby jednocześnie czytać dialogi oraz patrzeć na drogę.

O co chodzi w The Crew Motorfest. Najważniejsze elementy gry

Jak już wcześniej pisałem, The Crew Motorfest nie jest bezpośrednią trzecią odsłoną cyklu, dlatego twórcy pokusili się o wprowadzenie delikatnych zmian w zasadach gry. W poprzednich częściach gracze mogli wziąć udział w całej masie wyścigów dla pojazdów lądowych, wodnych oraz powietrznych. Co prawda w dalszym ciągu możemy w dowolnym momencie zamienić się w samolot lub motorówkę, lecz zdecydowanie te środki transportu zostały zepchnięte na dalszy plan i stanowią bardziej ciekawostkę. Produkcja tym razem poświęca przede wszystkim uwagę różnym rodzajom samochodów, które zostały podzielone na wiele kategorii. Twórcy chwalą się tym, że udostępnili ponad sześćset maszyn wiernie oddających wygląd prawdziwych pojazdów.
Podobnie jak w poprzednich częściach, tutaj również mamy do czynienia z bardzo dużą mapą, która jednak nie oferuje dostępu do całych Stanów Zjednoczonych, tylko ogranicza się do Hawajów. W przerwie pomiędzy wyścigami gracze mogą swobodnie zwiedzać otwarty świat, odkrywając jego sekrety oraz brać udział w opcjonalnych aktywnościach pobocznych polegających m.in. na osiągnięciu odpowiedniej prędkości lub przeleceniu przez wyznaczone przez twórców bramki powietrzne. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby pojeździć sobie bez celu i podziwiać widoki. The Crew Motorfest kładzie przy tym spory nacisk na rozgrywki online – na dobrą sprawę dzieło Ivory Tower jest swego rodzaju motoryzacyjnym MMO, gdzie możemy spotkać innych użytkowników, przyjrzeć się ich wyścigom lub wyzwać na pojedynek.
Oczywiście w The Crew Motorfest nie brakuje rozbudowanej kampanii dla pojedynczego gracza. Użytkownicy muszą zaliczyć kilka Playlist, które zostały posegregowane tematycznie. Każda z nich składa się z kilku wyścigów oraz wielu bonusowych wyzwań. To bardzo ciekawe urozmaicenie rozgrywki, ponieważ każda kategoria daje dostęp do zupełnie innych samochodów i stawia na odmienny rodzaj zawodów. W Hawaii Scenic Tour ścigamy się autami turystycznymi, robiąc po drodze zdjęcia otoczeniu, Bike Lovers skupia się na wyścigach przy użyciu motocykli, w Made in Japan bardzo często naszym celem jest jak najlepsze driftowanie, natomiast w Vintage Garage siadamy za kółkami kultowych aut z dawnych lat.
Warto również zaznaczyć, że w The Crew Motorfest gracze mogą stworzyć swojego kierowcę, a ponadto otrzymali dostęp do rozbudowanego kreatora pojazdów. Z jego pomocą zmienimy malowania i ozdoby na samochodach, a także poprawimy ich parametry przy użyciu części, które odblokowywane są za wygrywanie zawodów i zaliczanie aktywności pobocznych. Proces można przyspieszyć poprzez mikrotransakcje, lecz te są opcjonalne.

Ułatwienia dostępu w The Crew Motorfest

Firma Ubisoft już od dawna przykłada uwagę do tego, aby w produkowanych i wydawanych przez nich grach pojawiało się jak najwięcej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Co prawda liczba opcji w The Crew Motorfest nie jest tak rozbudowana, jak w exclusive’ach Sony Interactive Entertainment, ale i tak nie powinniśmy mieć powodów do narzekań. Studio Ivory Tower przygotowało m.in. tryby dla daltonistów, umożliwiło ustawienie wysokiego kontrastu interfejsu, zwiększenia czcionki, poprawienia przejrzystości linii wyścigowej, zmiany funkcjonowania triggerów itp.

Wymagania sprzętowe The Crew Motorfest na PC

Z racji tego, że The Crew Motorfest oparte zostało na niezbyt nowym silniku graficznym, twórcom udało się uzyskać stosunkowo niskie wymagania sprzętowe, pomimo dobrze prezentującej się oprawy wizualnej. Jeżeli posiadacie kartę graficzną GeForce GTX 1060, to powinniście bez problemu zagrać w 30 klatkach na sekundę przy rozdzielczości 1080p. Jeśli natomiast chcielibyście zwiększyć klatkarz do 60 FPS-ów, wtedy musicie posiadać nowszy model GPU. Do odpalenia gry w stabilnych 60 FPS-ach i rozdzielczości 4K wystarczy natomiast 16 GB pamięci RAM oraz grafika GeForce RTX 3090.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce RTX 2060 / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Ultra:

  • Procesor: Intel Core i5-11600K 3.9 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 24 GB GeForce RTX 3090 / 20 GB Radeon RX 7900 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów udostępniła firma Ubisoft Polska. Opinia należy do autora tekstu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Ubisoft
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.