Data modyfikacji:

Składanie komputera, czyli co potrzeba do złożenia komputera?

Planujecie kupić nowy komputer, a następnie złożyć go samodzielnie? Musicie się do tego odpowiednio przygotować, żeby nie pominąć żadnego z istotnych elementów. W poniższym tekście podpowiem wam, jakie akcesoria są potrzebne do montażu peceta oraz jakie podzespoły powinniście zamówić.
co potrzeba do zlozenia komputera

Samodzielnie złożony komputer czy gotowy zestaw – co lepsze?

Zanim zdecydujecie się na kupno nowego peceta, musicie zdecydować, która forma będzie dla was lepsza. Gotowy zestaw polecam przede wszystkim osobom, które nie mają czasu ani odpowiedniej wiedzy, żeby samodzielnie zbudować komputer od podstaw. W tym przypadku musicie być jednak świadomi tego, że nie zawsze zdobędziecie sprzęt w pełni spełniający wasze wymagania. Może się okazać, że zestawy z pożądaną przez was kartą graficzną posiadają zbyt mały dysk twardy bądź producent umieścił w środku za dużo kości RAM, przez co w przyszłości będziecie mieli problem ze zwiększeniem pamięci. Oczywiście w tym przypadku nie musicie się jednak martwić tym, że poszczególne komponenty nie będą ze sobą współgrały. Specjaliści zadbają o to, żeby całość została odpowiednio skonfigurowana i gotowa do działania, zaraz po wyjęciu sprzętu z kartonu.

Samodzielne złożenie komputera zalecane jest osobom mającym przynajmniej podstawowe pojęcie o tego typu czynnościach. Kupując poszczególne podzespoły, upewnijcie się, że nie będą się ze sobą gryzły, co mogłoby doprowadzić do problemów z uruchomieniem urządzenia albo z jego zniszczeniem – za słabe chłodzenie doprowadzi do przegrzania, natomiast zasilacz o niewielkiej mocy może nie poradzić sobie z udźwignięciem wydajnej gamingowej karty graficznej. Podczas składania komputera warto korzystać z internetowych konfiguratorów, z pomocą których dokładnie ustalicie, jakie elementy są ze sobą kompatybilne. Własnoręczny montaż wychodzi także taniej i jest o wiele bardziej elastyczny.

Ile kosztuje składanie komputera przez profesjonalistów?

Jeżeli nie znaleźliście w sklepach żadnych interesujących was gotowych zestawów, ale nadal nie czujecie się na siłach, żeby samemu złożyć komputer, to koniecznie skorzystajcie z pomocy specjalistów – w lokalnych sklepach IT na pewno oferowane są usługi składania pecetów. Trudno określić, jaki jest koszt, ponieważ może to zależeć m.in. od tego, jaki sprzęt zlecacie do złożenia. Zbudowanie od podstaw standardowego komputera może kosztować zaledwie 50-70 zł, natomiast montaż bardziej zaawansowanej maszyny z lepszym chłodzeniem lub podświetleniem RGB będzie wynosić nawet do 200 zł.

Co potrzeba do złożenia komputera?


Cierpliwość

Wiem, że jest to truizm, ale podczas montażu peceta naprawdę trzeba wykazać się ogromną cierpliwością. Jeżeli będziecie robić to w pośpiechu i nerwach, może okazać się, że pominiecie jakiś ważny punkt lub niedokładnie wepniecie jeden z podzespołów, przez co nie będzie on działał tak jak należy. W trakcie składania pamiętajcie o tym, żeby nie dociskać zbyt mocno pamięci RAM, bo łatwo można ją złamać. Warto także poświęcić od razu chwilę, żeby zabezpieczyć procesor pastą termoprzewodzącą – unikniecie w ten sposób kolejnego otwierania obudowy PC. Upewnijcie się na spokojnie, że wszystkie przewody są odpowiednio podpięte i ułożone w bezpieczny sposób – nie mogą zahaczać o inne elementy ani wisieć swobodnie w okolicach wentylatorów.

Przestrzeń i dobre światło

Zanim zaczniecie składać komputer przygotujcie do tego odpowiednie miejsce pracy. Przede wszystkim pozbądźcie się wszystkich niepotrzebnych elementów, które mogą wam przeszkadzać. Najlepiej robić to na biurku lub dużym stole, żeby mieć pod ręką wszystkie podzespoły, kable oraz śrubki. Zadbajcie również o odpowiednie oświetlenie, żebyście nie musieli podpinać niektórych komponentów „na czuja”, bo nie widzicie dobrze złączy.

Opaski zaciskowe i nożyczki

Tak zwane trytytki są obowiązkowe podczas składania komputera. Z ich pomocą będziecie mogli zabezpieczyć kable w taki sposób, żeby nie walały się bez potrzeby po wnętrzu obudowy. Dzięki opaskom zaciskowym możecie też dokładnie ułożyć przewody, uzyskując porządek wewnątrz komputera, co ułatwi wam później jego oczyszczanie bądź wymianę podzespołów. Miejcie pod ręką nożyczki, żeby móc obciąć wystające końcówki trytytek. Nie polecam sklejać przewodów taśmami – w PC bywa naprawdę gorąco i nie wiadomo, jak zareagowałyby one na wysokie temperatury.

Śrubokręty

Zanim zaczniecie rozpakowywać poszczególne elementy z opakowań, upewnijcie się, że macie pod ręką odpowiedni wkrętak, ponieważ czeka was trochę przykręcania śrubek. Do składania komputera najlepiej sprawdzi się śrubokręt krzyżakowy z końcówką PH1 lub PH2. Pamiętajcie tylko o tym, żeby nie przykręcać podzespołów, gdy PC jest podłączony do prądu, ponieważ dojdzie do zwarcia.

Pasta termoprzewodząca

Jeżeli montujecie komputer przeznaczony do grania, to musicie pamiętać o tym, że taka maszyna będzie generowała bardzo dużo ciepła. Na szczęście są sposoby, żeby się z tym uporać, jak np. pasty termoprzewodzące. Już w momencie składania PC nałóżcie pastę na procesor zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie podepnijcie do CPU odpowiedni układ chłodzący. Dzięki temu spowodujecie, że temperatura pod obudową będzie nieco niższa.

Jakie podzespoły musicie kupić przed rozpoczęciem składania komputera?

Skoro już wiecie, jak przygotować się do montażu komputera, to teraz zobaczcie, czy na swojej liście zakupów macie każdy z poniższych elementów:
  • Obudowa
  • Płyta główna
  • Karta graficzna
  • Procesor
  • Pamięć RAM
  • Pamięć masowa
  • Zasilacz
  • System chłodzenia

Zanim zaczniecie wybierać obudowę, sprawdźcie najpierw, jakiej potrzebujecie płyty głównej. Ta z kolei musi odpowiadać złączom procesora oraz karty graficznej. Współczesne płyty posiadają zazwyczaj wbudowaną kartę dźwiękową oraz sieciową, dzięki czemu nie musicie dokupować ich oddzielnie. W większości komputerów najważniejszy jest procesor, zarówno jeśli montujecie peceta przeznaczonego do domowego użytku, jak i maszynę dedykowaną gamingowi. To w tym urządzeniu dokonywane są wszystkie obliczenia umożliwiające komputerom poprawne działanie.

Nowocześniejsze procesory posiadają również zintegrowane karty graficzne o całkiem niezłych parametrach. Oczywiście jeśli planujecie grać w bardziej wymagające tytuły, to wtedy musicie zainwestować w high-endową dedykowaną kartę graficzną. Ta zazwyczaj posiada własne chłodzenie, aczkolwiek nadal warto zadbać o dodatkowe wentylatory. W tym przypadku zalecane jest również skorzystanie z dobrodziejstw chłodzenia cieczą, które jest o wiele wydajniejsze. Jednakże pamiętajcie, że jego montaż bywa nieco bardziej skomplikowany.

Bardzo istotne jest też to, żebyście zwrócili uwagę na CPU oraz kartę graficzną i ich zapotrzebowanie energetyczne. Na tej podstawie dobierzcie zasilacz o odpowiednio wysokiej mocy, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Musicie też zdecydować, jaki rodzaj pamięci masowej będzie najbardziej odpowiadał waszym preferencjom. Klasyczne dyski twarde HDD są już trochę przestarzałą technologią, ale za to możecie zdobyć więcej pamięci na dane za mniejszą cenę. Graczom, grafikom komputerowym bądź osobom korzystającym z bardziej zaawansowanych programów polecam koniecznie wybrać dyski półprzewodnikowe SSD – są bardzo szybkie i niezawodne.

Na koniec zostaje wam wybór pamięci RAM. Do standardowego użytkowania wystarczy wam 8 GB, natomiast gracze powinni zainwestować w co najmniej 12-16 GB pamięci RAM. Zalecam również wybrać jedną, ale większą kość, niż np. od razu kupować dwie mniejsze. Co prawda ich pamięć się zsumuje, ale w ten sposób tracicie wolne gniazdo, które w przyszłości może będziecie chcieli wykorzystać do dołożenia kolejnej kości.

Autor: Łukasz Morawski