Samodzielne złożenie komputera zalecane jest osobom mającym przynajmniej podstawowe pojęcie o tego typu czynnościach. Kupując poszczególne podzespoły, upewnijcie się, że nie będą się ze sobą gryzły, co mogłoby doprowadzić do problemów z uruchomieniem urządzenia albo z jego zniszczeniem – za słabe chłodzenie doprowadzi do przegrzania, natomiast zasilacz o niewielkiej mocy może nie poradzić sobie z udźwignięciem wydajnej gamingowej karty graficznej. Podczas składania komputera warto korzystać z internetowych konfiguratorów, z pomocą których dokładnie ustalicie, jakie elementy są ze sobą kompatybilne. Własnoręczny montaż wychodzi także taniej i jest o wiele bardziej elastyczny.
Zanim zaczniecie wybierać obudowę, sprawdźcie najpierw, jakiej potrzebujecie płyty głównej. Ta z kolei musi odpowiadać złączom procesora oraz karty graficznej. Współczesne płyty posiadają zazwyczaj wbudowaną kartę dźwiękową oraz sieciową, dzięki czemu nie musicie dokupować ich oddzielnie. W większości komputerów najważniejszy jest procesor, zarówno jeśli montujecie peceta przeznaczonego do domowego użytku, jak i maszynę dedykowaną gamingowi. To w tym urządzeniu dokonywane są wszystkie obliczenia umożliwiające komputerom poprawne działanie.
Nowocześniejsze procesory posiadają również zintegrowane karty graficzne o całkiem niezłych parametrach. Oczywiście jeśli planujecie grać w bardziej wymagające tytuły, to wtedy musicie zainwestować w high-endową dedykowaną kartę graficzną. Ta zazwyczaj posiada własne chłodzenie, aczkolwiek nadal warto zadbać o dodatkowe wentylatory. W tym przypadku zalecane jest również skorzystanie z dobrodziejstw chłodzenia cieczą, które jest o wiele wydajniejsze. Jednakże pamiętajcie, że jego montaż bywa nieco bardziej skomplikowany.
Bardzo istotne jest też to, żebyście zwrócili uwagę na CPU oraz kartę graficzną i ich zapotrzebowanie energetyczne. Na tej podstawie dobierzcie zasilacz o odpowiednio wysokiej mocy, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Musicie też zdecydować, jaki rodzaj pamięci masowej będzie najbardziej odpowiadał waszym preferencjom. Klasyczne dyski twarde HDD są już trochę przestarzałą technologią, ale za to możecie zdobyć więcej pamięci na dane za mniejszą cenę. Graczom, grafikom komputerowym bądź osobom korzystającym z bardziej zaawansowanych programów polecam koniecznie wybrać dyski półprzewodnikowe SSD – są bardzo szybkie i niezawodne.
Na koniec zostaje wam wybór pamięci RAM. Do standardowego użytkowania wystarczy wam 8 GB, natomiast gracze powinni zainwestować w co najmniej 12-16 GB pamięci RAM. Zalecam również wybrać jedną, ale większą kość, niż np. od razu kupować dwie mniejsze. Co prawda ich pamięć się zsumuje, ale w ten sposób tracicie wolne gniazdo, które w przyszłości może będziecie chcieli wykorzystać do dołożenia kolejnej kości.