Data publikacji:

Lenovo Legion Go – data premiery, cena i specyfikacja

Duży sukces sprzedażowy Steam Decka od firmy Valve zapoczątkował trend produkowania przenośnych konsol przez cenionych producentów sprzętu komputerowego. Jakiś czas temu zadebiutowało urządzenie ASUS ROG Ally, a jeszcze w tym roku gracze będą mogli wejść w posiadanie Lenovo Legion Go. Sprawdźcie, co będzie miał do zaoferowania ten sprzęt, jaka jest jego specyfikacja techniczna, a także w jakie tytuły zagramy na handheldzie chińskiej korporacji.
lenovo legion go

Oficjalna cena Lenovo Legion Go i data premiery

W przeciwieństwie do Steam Decka i ASUS ROG Ally, sprzęt firmy Lenovo dostępny będzie w sprzedaży wyłącznie w jednym wariancie – przynajmniej na początku, bo w przyszłości niewykluczone, że ulegnie to zmianie. Jeśli więc jesteście zainteresowani tym urządzeniem, to nie musicie się zastanawiać, który model będzie dla was najbardziej odpowiedni. Bazowa wersja Lenovo Legion Go została wyceniona na 3699–3799 złotych (zależy od sklepu).
Dużo? Mało? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami, aczkolwiek jeśli poznacie parametry techniczne handhelda, to zobaczycie, że stosunek ceny do jakości wydaje się być jak najbardziej uzasadniony. Warto także dodać, że sklepy zabezpieczają się przed złymi praktykami antykonsumenckimi, dlatego też wprowadzone zostały limity zakupowe – jeden użytkownik może maksymalnie zamówić dwa egzemplarze konsoli.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przenośne urządzenie do grania Lenovo Legion Go zadebiutuje już 14 listopada 2023 roku. Producent zaznacza jednak, że w dniu premiery liczba dostępnych sztuk będzie mocno ograniczona, dlatego też warto zamówić sprzęt w przedsprzedaży, aby mieć pewność, że trafi w wasze ręce jeszcze w tym roku.

Specyfikacja techniczna Lenovo Legion Go

Urządzenie firmy Lenovo będzie mogło pochwalić się bardzo mocnymi parametrami, jak na przenośny sprzęt do grania. Handheld zostanie wyposażony w wydajny procesor AMD Ryzen Z1 Extreme (architektura Zen 4, technologia 4 nm, do 8.6 TFLOPS), który napędza także konkurencyjnego ASUS ROG Ally. CPU oferuje aż osiem rdzeni, szesnaście wątków, taktowanie na poziomie 3.3–5.1 GHz, a do tego jest zintegrowany z układem graficznym AMD RDNA 3 (2700 MHz). Ponadto producent umieścił w środku 16 GB pamięci RAM LPDDR5X (7500 MHz) oraz dysk półprzewodnikowy PCIe Gen 4 o pojemności 512 GB.
W konsoli nie zabrakło też miejsca na gniazdo kart micro-SD, dzięki którym poszerzymy przestrzeń na dane o dodatkowe 2 TB oraz wyjścia audio Jack 3,5 mm i aż dwóch złącz USB 3.2 Gen 2 (Type-C). Lenovo Legion Go zaoferuje dwa systemy łączności: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax oraz Bluetooth 5.2, co pozwoli na parowanie urządzenia z dowolnymi słuchawkami bezprzewodowymi lub takimi akcesoriami jak klawiatura czy myszka.

Wyświetlacz i dźwięk w Lenovo Legion Go

Producent zastosował autorski 10-punktowy ekran dotykowy QHD+ Lenovo PureSight Gaming o przekątnej 8,8 cala. Maksymalna rozdzielczość wyświetlacza ma wynosić 2560 × 1600 pikseli, aczkolwiek użytkownicy samodzielnie będą mogli dostosowywać precyzję obrazu w zakresie od 800p do 1600p. Oprócz tego twórcy umożliwią regulację częstotliwości odświeżania w zakresie od energooszczędnego 60 Hz do bardzo szybkiego 144 Hz. Jasność ekranu obliczono na 500 nitów, natomiast pokrycie palety barw DCI-P3 ma wynosić aż 97 procent.
Lenovo Legion Go zostanie wyposażone w podwójne głośniki wysokotonowe 2 W, które zaoferują dźwięk w wysokiej jakości dzięki wsparciu technologii Dolby. Twórcy zapewniają, że taki system audio doskonale sprawdzi się zarówno podczas grania, jak i oglądania filmów czy prowadzenia rozmów online. Należy przy tym dodać, że handheld będzie posiadał ponadto układ dwóch mikrofonów Dual Array, które wspólnymi siłami mają zbierać dźwięk z różnych kierunków, aby zagwarantować jak najlepszą jakość rejestrowanego głosu.

Lenovo Legion Go – chłodzenie i system operacyjny

Legion to także seria gamingowych laptopów Lenovo, więc firma ma już doświadczenie w opracowywaniu układów chłodzenia do przenośnych urządzeń. W handheldzie zastosowano technologię Coldfront, która stosowana jest w przenośnych komputerach tego producenta. Pojedynczy wentylator bazuje na siedemdziesięciu dziewięciu łopatkach wykonanych z ciekłokrystalicznego polimeru, co ma zagwarantować efektywne chłodzenie i dużą cyrkulację powietrza.
Lenovo Legion Go łączy z laptopami coś więcej niż tylko chłodzenie. Urządzenie będzie bowiem bazowało na systemie operacyjnym Windows 11, dzięki czemu można z niego korzystać jak z komputera. Przeglądanie internetu zostanie ułatwione za sprawą dostępnego na kontrolerze dotykowego trackpada, natomiast pisanie ułatwi możliwość aktywowania wirtualnej klawiatury.

Kontrolery Lenovo Legion Go i akcesoria

Lenovo podczas projektowania kontrolerów TrueStrike do Legion Go bardzo mocno inspirowało się takimi urządzeniami jak Steam Deck oraz Nintendo Switch. Z tej pierwszej przenośnej konsoli zaczerpnięto wcześniej wspomniany przeze mnie trackpad oraz cztery dodatkowe przyciski funkcyjne umieszczone z tyłu obudowy, natomiast handheld Japończyków zainspirował producenta do przygotowania odpinanych padów na wzór joy-conów. Analogi oferuje efekt Halla, co ma całkowicie wyeliminować problem z dryfującymi gałkami, które znacząco utrudniają komfortowe granie.
Producent zapowiedział także możliwość dokupienia opcjonalnych akcesoriów do Lenovo Legion Go. Jednym z nich będzie specjalna podstawka do kontrolera, która zaoferuje wsparcie dla unikalnego trybu FPS. O wiele ciekawiej zapowiadającym się gadżetem są natomiast okulary Lenovo Legion Glasses, które umożliwią korzystanie z konsoli w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu urządzeniu gracze nie muszą patrzeć na ekran handhelda, tylko będą mogli wyświetlić duży wirtualny obraz przed oczami. Cena Legion Glasses została ustalona na 499 euro.

Tryby pracy Lenovo Legion Go – ile wytrzyma bateria?

Na ten moment niestety nie wiadomo, jak długo będzie trzymała bateria, ale z pewnością w dużej mierze zależy to od tego, z jakich ustawień ekranu będziemy korzystać oraz jak bardzo zasobożerne produkcje uruchomimy. Na tego typu informacje musimy poczekać do popremierowych testów. Pewne jest natomiast to, że w Lenovo Legion Go zostanie umieszczony akumulator o pojemności 49,2 Wh. Urządzenie ma wspierać system szybkiego ładowania Super Rapid Charge Express oraz umożliwi granie w trybie energooszczędnym Power Bypass Mode, gdy handheld zostanie podłączony do ładowarki.

W co zagramy na Lenovo Legion Go?

Podobnie jak w przypadku Steam Decka i ASUS ROG Ally, mamy do czynienia ze swego rodzaju komputerem upchniętym do formatu przenośnej konsoli. Oznacza to, że na Lenovo Legion Go zagramy we wszystkie produkcje, jakie są dostępne na pecetach i wymagają do działania systemu operacyjnego Windows. Twórcy ogłosili, że ich sprzęt jest w pełni kompatybilny ze Steamem, EA App, Epic Games Store czy Battle.netem. Ponadto posiadacze urządzenia otrzymają trzymiesięczną subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate.
Zdjęcie: materiały prasowe Lenovo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.