Data modyfikacji:

LEGO 2K Drive – recenzja. Gra wyścigowa, której potrzebowaliśmy!

W ostatnich latach duńskie klocki doczekały się ciekawych platformówek, gier logicznych i sandboksów, lecz zdecydowanie do kompletu brakowało ciekawej ścigałki. Tę lukę wypełniło studio Visual Concepts, które zdecydowało się na stworzenie gry wyścigowej w otwartym świecie. Czy efekt końcowy jest zadowalający? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji LEGO 2K Drive.
lego 2k drive recenzja

Czy warto zagrać w LEGO 2K Drive? Recenzja gry

Czy firma odpowiedzialna za tworzenie produkcji o koszykówce oraz wrestlingu jest w stanie stworzyć angażującą grę wyścigową dla dzieci? Okazuje się, że tak, i liczę na to, że studio Visual Concepts w kolejnych latach jeszcze bardziej rozbuduje swoje portfolio w tym kierunku. Stworzone przez tego dewelopera LEGO 2K Drive nie jest wyłącznie nudnym tytułem na popularnej licencji, tylko naprawdę solidnie zrealizowaną grą wyścigową, przy której równie dobrze będą bawić się młodsi odbiorcy, jak i dorośli gracze. Oczywiście ich dzieło nie jest w żaden sposób innowacyjne, ale twórcom udało się w ciekawy sposób połączyć rozwiązania z innych tego typu gier.
Polecamy: Najlepsze gry Lego
Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy po uruchomieniu LEGO 2K Drive, są takie, że mamy do czynienia z klockową wersją Forza Horizon 5. Tutaj również gracze są rzuceni na otwartą mapę (a raczej mapy, bo tych jest kilka, choć są raczej małe), gdzie mogą swobodnie ją zwiedzać w poszukiwaniu różnych wyzwań i zawodów. Podobnie jak w produkcji Playground Games, nie musimy zwracać większej uwagi na otaczający nas teren, ponieważ auta są w stanie niszczyć niemalże wszystkie obiekty, jakie staną im na drodze, co jest niesamowicie relaksujące. Nic tak nie bawi, jak rozpryskujące się na wszystkie strony kolorowe klocki!
Kiedy jednak bierzemy udział w wyścigach, LEGO 2K Drive staje się bardziej kart racerem, pokroju Mario Kart 8 Deluxe lub Team Sonic Racing. Trasy w większości przypadków nie są nijakimi torami, na których testujemy wyłącznie swoje umiejętności kierowcy. W zależności od lokacji, na drodze pojawia się wiele przeszkadzajek, przez które możemy zniszczyć swój pojazd (ten szybko jest jednak naprawiany) lub wybić się z rytmu. Zawsze rywalizujemy bezpośrednio z innymi zawodnikami, a naszym zadaniem jest dojeżdżanie do mety na pierwszym miejscu, aby zdobyć flagi w kraty, które odblokowują kolejne zawody.
Ukształtowanie terenu i pułapki nie stanową jedynych zagrożeń dla gracza. W LEGO 2K Drive pojawiły się także power-upy, od których tak naprawdę zależy nasza wygrana. Jednorazowe moce zazwyczaj dobierane są losowo, co wymusza nieustanne kombinowanie, czy warto już teraz skorzystać z posiadanego power-upa, czy może zostawić go na lepszy moment. Twórcy przygotowali sporo bonusów, jak np. samonaprowadzające rakiety, pająka oślepiającego pajęczyną, impuls elektromagnetyczny i wiele, wiele więcej. Trzeba się też liczyć z tym, że oponenci również mogą z nich korzystać, co sprawia, że wyścigi momentami bywają nieco nieobliczalne.
A żeby tego było mało, studio Visual Concepts dodatkowo urozmaiciło rozgrywkę poprzez zastosowanie mechaniki przełączania się pomiędzy różnymi rodzajami pojazdów, jak to miało miejsce chociażby w The Crew 2 od Ubisoftu. W LEGO 2K Drive spora część zawodów nie rozgrywa się wyłącznie na jednym terenie, przez co zdarzają się przypadki, gdzie nieustannie przeskakujemy pomiędzy wyścigówką, autem terenowym i motorówką. Gracze wcześniej muszą przygotować własny zestaw maszyn, odblokowując je poprzez postępy w grze, skorzystanie z mikrotransakcji (są opcjonalne) lub zbudowanie własnych konstrukcji z dostępnych materiałów.
To jeszcze nie koniec atrakcji! Pomiędzy wyścigami mamy także możliwość wzięcia udziału w szeregu dodatkowych wyzwań (zaliczanie punktów kontrolnych, dotoczenie jajka do patelni, zbieranie grzybów itp.) oraz kilku rodzajach minigier. Twórcy bardzo kreatywnie podeszli do tematu, co i rusz stawiając przed nami mniej lub bardziej wymagające cele. Co powiecie na to, że w LEGO 2K Drive musimy bronić wież radiowych przed atakami kosmitów? Oprócz tego ratujemy mieszkańców miasteczka przed atakami kościotrupów, łapiemy przestępców, strzelając do nich z działka, czy gramy z robotem w „Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy”. Jest tu co robić!
Moim największym zarzutem do gry jest to, że twórcy bardzo często wymuszają od graczy zaliczanie wszystkiego jak leci, choć proste wyzwania na mapie powinny stanowić raczej dodatek do głównej zabawy. Niestety co jakiś czas musimy osiągnąć odpowiedni poziom postaci, aby odblokować nowe zawody, a nie uda się to nam wyłącznie poprzez branie udziału w wyścigach. Takie sztuczne wydłużanie rozgrywki nigdy nie sprzyja grom i szkoda, że Visual Concepts zdecydowało się na taki ruch. Na szczęście w LEGO 2K Drive grało mi się bardzo sympatycznie i jestem w stanie wybaczyć to producentowi.
LEGO 2K Drive to kawał solidnej gry wyścigowej, która oferuje zaskakująco bardzo dużo zróżnicowanej zawartości. Spodziewałem się prostych wyścigów w stylu kart racerów, a otrzymałem znacznie więcej. Jeżeli uwielbiacie klocki LEGO lub macie dzieci, to koniecznie powinniście zagrać w ten tytuł. Zwłaszcza że produkcja umożliwia zaliczenie kampanii fabularnej w dwuosobowej kooperacji na podzielonym ekranie. Dzięki temu nie tylko miło spędzicie czas ze swoim synem lub córką, ale także zagracie po prostu w bardzo dobrą produkcję. Polecam!

Na czym zagrać w LEGO 2K Drive?

Dzieło studia Visual Concepts jest tytułem multiplatformowym, dostępnym na wszystkich obowiązujących urządzeniach do grania. Dzięki temu w LEGO 2K Drive zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

Premiera LEGO 2K Drive – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 19 maja 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Grę w wersji konsolowej kupicie w dwóch wydaniach pudełkowych: standardowym oraz edycji Awesome, zawierającej cyfrowe bonusy, takie jak nowy pojazd i nadkole, minifigurkę LEGO do wykorzystania w grze oraz dostęp do pierwszego roku przepustki sezonowej.

Czy LEGO 2K Drive posiada polską wersję językową?

Tak, produkcja dostępna jest w polskiej wersji językowej. Twórcy zdecydowali się na pełną polonizację, co oznacza, że w grze dostępne będą zarówno rodzime napisy, jak i pełnoprawny dubbing.

Ile godzin zajmuje ukończenie LEGO 2K Drive?

Ukończenie wszystkich zawodów w kampanii fabularnej powinno wystarczyć wam na około dziesięć–jedenaście godzin zabawy. Produkcja byłaby sporo krótsza, gdyby nie konieczność zaliczania (teoretycznie) opcjonalnych wyzwań.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora recenzji.

LEGO 2K Drive na PC: minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / 4 GB Radeon R9 380 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 12 GB
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • LEGO 2K Drive na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 3500 3.6 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • Miejsca na dysku: 12 GB
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Zdjęcie: Materiały prasowe Visual Concepts
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.