Data publikacji:

Lenovo Legion Go, ASUS ROG Ally czy Steam Deck? Która konsola przenośna?

Branża gier lubi zaskakiwać. Co jakiś czas pojawia się nowy trend, który w znaczącym stopniu zmienia podejście do grania. W ostatnich latach coraz więcej graczy odsunęło się od komputerów na rzecz tradycyjnych konsol, zaś przenośne urządzenia właściwie zniknęły z rynku. Wykorzystało to Nintendo, dzięki czemu Switch odniósł przeogromny sukces. Teraz ze swoimi handheldami próbują sił inni producenci, którzy podeszli do tematu trochę inaczej niż Japończycy. O co chodzi w Lenovo Legion Go, ASUS ROG Ally i Steam Decku?
przenośna konsola do gier

Czy Lenovo Legion Go, ASUS ROG Ally i Steam Deck to przenośne konsole?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista, jak np. w przypadku Nintendo Switch, o którym bez problemu powiemy, że jest przenośną konsolą. Urządzenie posiada własny system operacyjny oraz produkcje dedykowane tej platformie. Z kolei w przypadku sprzętów Lenovo, ASUS-a i Valve mamy tak naprawdę do czynienia z mobilnymi komputerami zamkniętymi w obudowie charakterystycznej dla handheldów. Oznacza to, że w ich przypadku określenie „konsola” może być traktowane trochę na wyrost, ale raczej nikt nie powinien mieć o to pretensji.

W co zagramy na Lenovo Legion Go, ASUS ROG Ally i Steam Decku?

Jak już wcześniej pisałem, każde z tych urządzeń nie posiada własnej, unikatowej biblioteki gier. Nie jest to jednak wada, tylko na swój sposób zaleta, ponieważ zarówno na Legionie Go, ROG Ally, jak i Decku uruchomimy tytuły przygotowane z myślą o komputerach. A akurat biblioteka produkcji na PC jest przeogromna, więc na brak ciekawych gier nie możemy narzekać. Warto jednak pamiętać o tym, ze handheld Lenovo i ASUS-a bazuje na systemie operacyjnym Windows 11, co daje mu dostęp do większej liczby aplikacji i launcherów.
Na tych platformach bez problemu uruchomimy produkcje dostępne w abonamencie Xbox Game Pass, czego natomiast nie zrobimy na Steam Decku – chyba że wyłącznie poprzez chmurę. Z kolei konsola Valve posiada dwa praktyczne touchpady, które można dostosować do swoich potrzeb, co umożliwia m.in. bardzo wygodne granie w strategie czasu rzeczywistego, czego natomiast nie można powiedzieć o konkurencyjnych maszynach.

Lenovo Legion Go vs ASUS ROG Ally vs Steam Deck – co lepsze do gier?

Steam Deck jest najstarszym urządzeniem z tego zestawienia, dlatego jego parametry techniczne są trochę gorsze od pozostałych konsol. Tutaj producent zdecydował się na umieszczenie w środku procesora graficznego AMD Ryzen Zen 2 RDNA 2, natomiast konkurencja wybrała bardziej wydajne AMD Ryzen Z1 Extreme Zen 4 (jest też dostępna wersja standardowa) wykonane w architekturze RDNA 3. Już samo to wyraźnie daje do zrozumienia, że na sprzęcie Valve gry oferują słabszą oprawą wizualną oraz działają w mniej stabilnym klatkażu.
Należy do tego dodać, że urządzenie posiada 16 GB RAM LPDDR5, lecz szybkość pamięci wynosi 5500 MT/s. W pozostałych urządzeniach umieszczono kości o takiej samej wielkości, lecz w ROG Ally szybkość to 6400 MT/s, zaś w Legion Go to 7500 MHz (LPDDR5X). Jeżeli weźmiemy po uwagę działanie gier, to w większości przypadków na handheldzie ASUS-a i Lenovo możemy spodziewać się podobnych wyników, z lekką przewagą tego drugiego sprzętu.
Oczywiście nadal trzeba pamiętać, że w przenośnych konsolach nie ma miejsca na dedykowane karty graficzne, dlatego gracze muszą zdecydować, w jaki sposób chcą uruchamiać poszczególne produkcje. Jeśli zależy wam na 60 klatkach na sekundę, to będziecie zmuszeni do wyłączenia ray tracingu i obniżenia niektórych ustawień wizualnych. Gdyby jednak nie przeszkadzała wam rozgrywka w 30 FPS-ach, to śmiało możecie wybrać wyższą rozdzielczość i bardziej wymagające opcje graficzne.

Porównanie wyświetlaczy w przenośnych konsolach Lenovo, ASUS i Steam

Każdy z porównywanych handheldów posiada ekran o zupełnie innych parametrach. W przypadku podstawowego modelu Steam Decka zdecydowano się na 7-calowy wyświetlacz LCD w formacie 16:10 z maksymalną rozdzielczością 1280 × 800 pikseli. Pod koniec 2023 roku do sprzedaży trafiła nowa wersja wyposażona w panel OLED o maksymalnej jasności 1000 nitów (HDR) i 600 nitów (SDR) i częstotliwości odświeżania na poziomie 90 herców.
Konkurencyjne urządzenia muszą się w dalszym ciągu zadowolić technologią LCD, ale za to nadrabiają na innym polu. W ASUS ROG Ally też mamy 7 cali (format 16:9), ale za to już jesteśmy w stanie ustawić rozdzielczość na 1920 × 1080 pikseli przy 120 hercach. W kwestii rozmiaru wyświetlacza zdecydowanie największe wrażenie robi Lenovo Legion Go, które oferuje aż 8,8 cali (format 16:10)! Do tego jesteśmy oferuje rozdzielczość 2560 × 1600 pikseli i częstotliwość odświeżania 144 herców.

Którą konsolę przenośną wybrać do gry zdalnej?

Odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, którą posiadacie konsolę stacjonarną. Jeżeli w waszym domu znajduje się Xbox Series X|S, to w takim razie zdecydowanie bardziej polecałbym Lenovo Legion Go lub ASUS ROG Ally. Oba urządzenia mają system operacyjny Windows 11, co przekłada się na to, że można na nim zainstalować xboksową aplikację, która posiada funkcję remote play. Wystarczy parę kliknięć, aby nawiązać połączenie z platformą Microsoftu.
Problem pojawia się w przypadku PlayStation 5, ponieważ program PS App wymaga do działania kontrolera DualSense. Jeśli więc macie konsolę Sony i zależy wam na grze zdalnej, to polecam zamówić Steam Decka. Handheld Valve opiera się na Linuksie, czyli otwartym systemie, nieograniczającym tak mocno działań użytkowników, jak Windows. Dlatego też z pomocą poradników na sprzęcie Valve skonfigurujecie program Chaki4Deck, który idealnie współpracuje z PS5.

Która konsola jest najtańsza? Cena Legion Go, ROG Ally i Decka

Praktycznie każda z opisywanych przeze mnie konsol dostępna jest w kilku wariantach, ale bez względu na to Steam Deck jest zdecydowanie najtańszym handheldem z tej trójki. Sprawdźcie dokładne ceny:
  • Steam Deck LCD 256 GB – 1899 zł
  • Steam Deck OLED 512 GB – 2599 zł
  • Steam Deck OLED 1 TB – 3099 zł
  • ASUS ROG Ally Z1 – 2999 zł
  • ASUS ROG Ally Z1 Extreme – 3799 zł
  • Lenovo Legion Go – 3799 zł
  • Którą konsolę przenośną wybrać?

    Naturalnie to zależy od waszych potrzeb. Steam Deck OLED posiada fantastyczny wyświetlacz, idealnie nadaje się do gry zdalnej i jest o wiele prostszy w obsłudze. Jednakże to właśnie konsole ASUS ROG Ally i Lenovo Legion Go oferują lepsze podzespoły, co przekłada się na większą wydajność w grach komputerowych i lepszą oprawę wizualną. Dla konsolowców problematyczny może być jednak system operacyjny Windows 11, który czasami lubi strzelać fochy w najmniej oczekiwanym momencie. Każdy z handheldów ma mocne strony, dlatego mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam w podjęciu decyzji. A jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji, to na Ekspert Ceneo znajdziecie teksty poświęcone każdemu z urządzeń osobno.
    Zdjęcie: materiały prasowe Lenovo, ASUS, Valve
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.