Data publikacji:

Jak ulepszyć swojego gamingowego PC? Porady i wskazówki

Jeżeli jesteście graczami pecetowymi, to doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że prędzej czy później przyjdzie ten moment, w którym konieczne będzie ulepszenie swojego gamingowego komputera. Tylko co tak naprawdę powinniśmy zrobić, aby poprawić działanie PC? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
E-sport Gamer Girl Installing New GPU Video Card in Her Gaming PC

Kupić nowy PC gamingowy czy ulepszyć stary – co zrobić?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to zależy. Zależy przede wszystkim od tego, jakie komponenty znajdują się w waszym obecnym komputerze oraz jak dużym budżetem operujecie. Jeżeli posiadacie starego peceta, liczącego już prawie dziesięć lat, to w tym przypadku wymiana poszczególnych podzespołów tak naprawdę nic by nie dała. Co więcej, nie skończyłoby to się na umieszczeniu pod obudową nowej karty graficznej, gdyż ta najpewniej nie współpracowałaby z płytą główną, a zasilacz nie miałby wystarczającej mocy, aby udźwignąć bardziej wymagające GPU.
Dlatego też w takim przypadku zdecydowanie bardziej opłacalne jest kupienie gotowego zestawu lub całkowite złożenie peceta od podstaw – do tego potrzebna jest jednak odpowiednia wiedza, więc jeśli robicie to pierwszy raz, to dokładnie czytajcie instrukcje dołączaną do każdego z podzespołów. Gdybyście natomiast posiadali całkiem niezły komputer dla graczy sprzed trzech, czterech lat, to niewykluczone, że wystarczy dołożyć kolejną kość RAM lub nową kartę graficzną, aby nowe produkcje z segmentu AAA działały w lepszym klatkażu i przy ładniejszej oprawie wizualnej. W takim przypadku przesiadka na nowego PC wydaje się być niepotrzebna.

Co warto wymienić w komputerze gamingowym?

Pod obudową znajdziecie kilka komponentów, których wymiana będzie w stanie poprawić wydajność waszej maszyny.
 • Płyta główna – jak już wcześniej pisałem, wymiana płyty głównej na nowszą w starych komputerach jest właściwie obowiązkowa. Jeśli planujecie kupić nowy procesor, to wcześniej się upewnijcie, że będziecie w stanie podłączyć ją do posiadanej motherboard. A nuż, może się okazać, że wszystko się zgadza i dzięki temu zaoszczędzicie trochę pieniędzy.
 • Karta graficzna – zdecydowanie najważniejszy komponent w komputerach dla graczy, który odpowiada za generowanie grafiki. Do dyspozycji macie produkty od AMD oraz NVIDIA, choć niewątpliwie GPU tej drugiej firmy cieszy się większą popularnością wśród graczy. Jeżeli zależy wam na uzyskaniu jak najlepszej oprawy wizualnej, rozdzielczości 4K i wsparcia dla ray tracingu, to koniecznie powinniście zainwestować w modele z serii GeForce RTX 40. Gdybyście jednak mieli trochę mniejszy budżet, to w dalszym ciągu dobrym wyborem są karty graficzne z serii GeForce RTX 30 – co prawda będziecie musieli delikatnie obniżyć niektóre ustawienia, ale dzięki temu zagracie w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę.
 • Procesor – kolejny niezwykle istotny podzespół, który podczas grania współpracuje bezpośrednio z kartą graficzną. Zanim wybierzecie nowe CPU, najpierw sprawdźcie, jakie są rekomendowane wymagania sprzętowe wszystkich nowych produkcji z segmentu AAA, w które planujecie zagrać. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć, na jakim poziomie powinno stać taktowanie procesora, a także ile musi mieć rdzeni i wątków, aby jak najbardziej wykorzystać potencjał uruchomionych tytułów.
 • Pamięć RAM – duża pamięć RAM nie tylko pomaga utrzymać w ryzach gry, ale także przydaje się do wielu innych czynności wykonywanych na komputerze. Im większe będziecie posiadać kości, tym więcej będziecie mogli mieć uruchomionych aplikacji bez straty w płynności działania systemu operacyjnego. Jest to niezwykle istotne dla osób, które chcą streamować swoją rozgrywkę bądź mają dwa monitory i na jednym mają odpaloną grę, a na drugim oglądają materiały na YouTubie i rozmawiają ze znajomymi na Discordzie lub korzystają z innych mediów społecznościowych. Współczesne gry zazwyczaj potrzebują 16 GB RAM do poprawnego działania, choć powoli zaczynają pojawiać się tytuły wymagające aż 32 GB.
 • Dysk twardy – jeśli zależy wam na graniu w nowości i posiadacie klasyczny dysk HDD, to czym prędzej się go pozbądźcie. Dopiero dyski półprzewodnikowe sprawią, że nowe produkcje będą działały lepiej na waszym komputerze. SSD oferują bardzo dużą prędkość odczytu oraz zapisu, co bezpośrednio przekłada się na szybsze wczytywanie tekstur w grach oraz skrócenie ekranów ładowania.
 • Zasilacz – wraz z wymianą procesora lub karty graficznej może się okazać, że zapotrzebowanie energetyczne może być zbyt duże dla waszego zasilacza. Nie tylko może doprowadzić to do pogorszenia funkcjonowania komputera, ale także – w najgorszym wypadku – doprowadzi do spalenia starego komponentu. Dlatego też upewnijcie się, jakie są parametry GPU i CPU, a potem dobierze do nich zasilacz o odpowiedniej mocy znamionowej i typie wtyczek.
 • Inne sposoby na ulepszenie PC

  Czasami nie trzeba zmieniać podzespołów, aby poprawić pracę komputery. Niekiedy wystarczy zadbać o sprzęt, który posiadamy, a ten na pewno odwdzięczy się lepszym funkcjonowaniem. Pierwsze, co powinniście zrobić, to oczyszczenie dysku z niepotrzebnych śmieci, które mogą spowalniać pracę urządzenia. Warto w tym celu skorzystać ze specjalistycznych programów, jak np. CCleaner. Z kolei jeśli posiadacie kartę graficzną NVIDII, to obowiązkowo zainstalujcie aplikację GeForce Experience, która pomoże wam w zoptymalizowaniu pracy komputera oraz poszczególnych gier, ustawiając w nich opcje graficzne dostosowane do waszych komponentów.
  Konieczne jest także regularne instalowanie aktualizacji do procesora oraz GPU, które bardzo często przygotowywane są z myślą o najnowszych premierach gier na PC. Jeżeli system operacyjny zaczyna wam szwankować, a uruchomione produkcje działają zbyt wolno, to dobrym sposobem jest defragmentacja dysku oraz przeinstalowanie Windowsa i ustawienie wszystkiego od nowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki tym czynnościom wasz pecet będzie działał stabilnej. Polecam też odłączyć jednostkę od prądu, zdjąć obudowę i delikatnie odkurzyć jej wnętrze lub przedmuchać sprężonym powietrzem.

  PC gamingowy to nie tylko podzespoły

  Oczywiście to, jak działają gry na komputerze, odgrywa ogromną rolę, jednakże aby w pełni czerpać przyjemność z zabawy, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Co z tego, że uruchomiliście Cyberpunka 2077 na najwyższych detalach graficznych, jeśli posiadacie przestarzałą klawiaturę multimedialną. Do komputera gamingowego zdecydowanie zalecam dokupić solidną klawiaturę mechaniczną, która nie tylko zapewni o wiele bardziej komfortowe granie, ale także umożliwi dostosowanie działania poszczególnych klawiszy do własnych potrzeb.
  To samo dotyczy myszek dla graczy – high endowy sprzęt może pozytywnie wpłynąć na wasze osiągnięcia w strzelankach i produkcjach nastawionych na rywalizację online. Warto również wyposażyć się w profesjonalny headset gamingowy obsługujący dźwięk przestrzenny. Zapewniam was, że granie w takich słuchawkach znacząco zwiększy przyjemność płynącą z gier komputerowych.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.