Data publikacji:

Tekken 8 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

W końcu przyszła pora na kolejny Turniej Żelaznej Pięści, w której siły dobry przeciwstawią się złu. Wielce wyczekiwana produkcja Bandai Namco jest już dostępna w sprzedaży i jak zwykle oferuje wysoki poziom rozgrywki oraz oprawy wizualnej. Sprawdźcie, na jakich platformach zagramy w Tekkena 8, ile kosztuje pudełkowe wydanie oraz jakie tryby rozgrywki oferuje najnowsza odsłona tej wieloletniej serii.
Tekken

Premiera Tekken 8 na PC i konsolach

Najnowsze dzieło japońskiego developera zostało udostępnione 26 stycznia 2024 roku na wszystkich planowanych platformach. Z racji tego, że studio chciało w pełni wykorzystać potencjał silnika graficznego Unreal Engine 5, było zmuszone do zrezygnowania z konsol poprzedniej generacji. Oznacza to, że w ósmą odsłonę Tekkena zagramy wyłącznie na komputerach osobistych oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Aczkolwiek w przypadku sprzętu Microsoftu zdecydowanie zalecany jest model X, gdyż S oferuje nieco gorszą oprawę wizualną ze względu na ograniczenia technologiczne. Jakby nie patrzeć, urządzenie pod względem komponentów balansuje na granicy 8. i 9. generacji.
Czytaj również: Najlepsze bijatyki

Tekken 8 – bijatyka dla każdego

Już podczas pierwszej wizyty w menu głównym możemy zauważyć, że Tekken 8 jest zdecydowanie najbardziej rozbudowaną odsłoną serii, oferującą najwięcej zróżnicowanych trybów zabawy i opcji personalizacji. W tej części nic nie stoi na przeszkodzie, aby przebrać ulubionych bohaterów w dowolne ciuszki, jednocześnie zmieniając im fryzurę, kolor włosów czy dodając jakieś cechy szczególne. Dzięki temu produkcja może prezentować się dokładnie tak, jak ją sobie wymarzymy. To samo dotyczy systemu walki, który również został zaprojektowany w taki sposób, aby dostosowywać się do umiejętności graczy.
Jeżeli jesteście weteranami serii i chcecie samodzielnie wykonywać wszystkie kombosy, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście w taki sposób walczyli z oponentami. Gdybyście natomiast na początku nie radzili sobie zbyt dobrze, to w dowolnym momencie podczas walki możecie wesprzeć się ułatwionym sterowaniem. W przypadku konsoli PlayStation 5 wystarczy wcisnąć na padzie przycisk LB, żeby aktywować funkcję „styl specjalny”. Od teraz wszystkie najważniejsze mocniejsze ataki wybranego bohatera wykonywane są przy wciśnięciu pojedynczych przycisków na kontrolerze. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie, które może pomóc m.in. podczas zaliczenia kampanii fabularnej. Oczywiście ta metoda nie sprawdzi się w trakcie turniejowych rozgrywek sieciowych. Na szczęście twórcy przygotowali także rozbudowane samouczki, które krok po kroku tłumaczą wszystkie elementy gameplayu.
W Tekkenie 8 nigdy nie można narzekać na nudę. Na pierwszy ogień polecam ukończyć kilkugodzinną kampanię Przebudzenie Mroku, skupiającą się wokół konfliktu Jina Kazamy z jego złowieszczym ojcem Kazuyi Mishimą. Historia rozpoczyna się bezpośrednio po finale „siódemki” i kontynuuje walkę tych dwóch postaci. Niestety Jin przegrywa starcie i ulega potędze swojego rywala, który zyskał zupełnie nową, potężną moc. Kazyua postanawia wykorzystać ją do zorganizowana kolejnego Turnieju Żelaznej Pięści, jednocześnie informując, że osoby, które przegrają, doprowadzą do zniszczenia swojego kraju. I jak łatwo się domyślić, prowadzi to do wielu walk z udziałem ponad trzydziestu dostępnych w grze bohaterów. Co ciekawe, w trakcie misji fabularnych twórcy pokusili się o delikatne odstępstwa od standardowej bijatyki z kamerą ustawioną z boku, tylko dodali etapy, gdzie bijemy się z kilkoma oponentami jednocześnie na trochę większych arenach.
Jeśli jesteście ciekawi, co Bandai Namco miało do powiedzenia o każdym z wojowników, to ich losy poznacie w Epizodach Postaci. Jest to oddzielny tryb, w którym bierzemy udział w coraz to bardziej wymagających pojedynkach, pomiędzy nimi poznając nowe wątki dotyczące wybranego bohatera lub bohaterki. Kiedy odblokujecie pełne historie wszystkich postaci, to możecie pobawić się w Tekken Ball, gdzie zadaniem graczy jest odbijanie piłki w taki sposób, aby zadać obrażenia swojemu oponentowi. Ciekawie wypada także Wyprawa po salonach gier, w której tworzymy własną postać i przy jej pomocy zwiedzamy lokale z automatami, rywalizując przy okazji z napotkanymi na miejscu osobami.
Oczywiście Bandai Namco usprawniło system walki, dodając do niego zupełnie nowe mechanizmy, jak np. pasek Heat, który po napełnieniu daje postaciom dodatkową siłę. W Tekken 8 jesteśmy też w stanie odzyskać część utraconego zdrowia, pod warunkiem że szybko przejmiemy kontrolę nad starciem. W ogóle produkcja zdaje się być o wiele szybsza od poprzedniczki i kładzie większy nacisk na agresywne granie, a nie na obronę. To wszystko sprawia, że od produkcji ciężko się oderwać, więc jeśli lubicie bijatyki, to koniecznie musicie zagrać w ten tytuł.

Ile kosztuje Tekken 8?

Bandai Namco Entertainment zadbało o to, aby ich najnowsza produkcja była dostępna w wersji pudełkowej dla każdej z platform. Niestety w przypadku pecetów w środku nie znajdziemy płyty z grą, tylko klucz do wykorzystania na platformie Steam. Wydawca przygotował aż kilka wydań różniących się zawartością. Cena Tekkena 8 w przypadku standardowej edycji została ustalona na 319 złotych, jednakże w sklepach internetowych znajdziecie o wiele tańsze oferty – w tym celu koniecznie sprawdźcie kartę produktu na Ceneo.pl.
Za około 500 złotych możecie też zamówić Ultimate Edition, w skład której wchodzi pełna wersja gry, metalowa płytka z płonącym łańcuchem, naklejki, przepustka postaci pierwszego roku oraz cyfrowe bonusy – skórki awatarów (Kinjin, Kazuya, Jin, Jun), skórki dla postaci, Złoty Strój oraz stroje dla awatara. A jeśli to dla was nadal za mało, to za około 1500 złotych staniecie się posiadaczami bogatej edycji kolekcjonerskiej z figurką Jina (25 cm), steelbookiem, kartami kolekcjonerskimi, metalowym pierścieniem, żetonami Arcade, cyfrowymi dodatkami i innymi bonusami.

Czy w Tekken 8 jest dostępna polska wersje językowa?

Tak, firma Cenega zadbała o to, aby w najnowszej części Tekkena pojawiły się przynajmniej polskie napisy. I właściwie takie rozwiązanie w przypadku tego tytułu jest jak najbardziej sensowne, gdyż rodzimy dubbing nie miałby tu największego sensu. Wynika to z tego, że każda z postaci występujących w grze przemawia w swoim narodowym języku, co czasami wygląda komicznie podczas przerywników filmowych, ale w tym szalonym uniwersum w ogóle to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie – buduje klimat.

Jakie są wymagania sprzętowe Tekken 8?

Ósma część Tekkena prezentuje się zniewalająco, a do tego grafika jest tak przejrzysta, że nawet podczas najbardziej szalonej wymiany ciosów ani na moment nie tracimy kontroli nad polem walki. Mimo wszystko twórcom udało się bardzo dobrze zoptymalizować swoje dzieło, dzięki czemu do jego odpalenia nie potrzebujemy przesadnie mocnego komputera.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon R9 380X lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 100 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Bandai Namco Entertainment
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.