Data modyfikacji:

Czy kontrast dynamiczny ma znaczenie? 

Wielu użytkowników zastanawia się, czy kontrast dynamiczny w telewizorach i monitorach ma znaczenie. Sprawdzamy, jak ten parametr wpływa na jakość obrazu i na co jeszcze należy zwracać uwagę podczas zakupu nowego sprzętu. 

Kontrast dynamiczny.

Czym jest kontrast statyczny i dynamiczny? 

Aby lepiej zrozumieć czym jest kontrast dynamiczny w pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym w ogóle jest sam kontrast. Parametr ten określa stosunek luminacji maksymalnej do luminacji minimalnej. Kontrast statyczny określa stosunek pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem wyświetlanym na ekranie w danym momencie. Wartość ta to najczęściej przedział pomiędzy 1:1000 a 1:5000. Wyższy kontrast statyczny ma bezpośredni wpływ na komfort oglądania materiałów. Przede wszystkim wyświetlane obrazy będą miały lepsze kolory oraz głębsze czernie. 

Kontrast dynamiczny jest z kolei zupełnie innym parametrem, który łatwo pomylić z wcześniej omawianym kontrastem statycznym. W tym przypadku wartości są kilkukrotnie wyższe i na użytkownikach mogą robić wrażenie.

Dla przykładu dynamiczny kontrast może wynosić 1:20000000. Producenci zawyżają te liczby, poprzez stosowanie rozmaitych technologii mających na celu zwiększenie kontrastu. W codziennym użytkowaniu pełny kontrast dynamiczny jest bardzo trudno uzyskać, dlatego nie jest to czynnik, który powinien decydować o zakupie danego monitora, czy telewizora. W tym przypadku istotniejszy będzie kontrast statyczny. 

Czy kontrast to jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę? 

Zdecydowanie nie! Aby cieszyć się idealnym obrazem należy w pierwszej kolejności wybrać jaką matryce wybrać. VA czy IPS? Jeżeli chcesz uzyskać najlepszy kontrast, to matryca VA będzie doskonałym wyborem. Cząsteczki ułożone są w taki sposób, że nie przepuszczają światła, a to ma bezpośredni wpływ na kontrast. Na tym polu matryce IPS LCD nie radzą sobie tak dobrze. 

Istotnym parametrem są również kąty widzenia. Optymalna wartość wynosi przynajmniej 170 stopni, choć za standard w wielu monitorach można uznać kąty widzenia na poziomie 178 stopni. W telewizorach kąty widzenia również odgrywają dużą rolę. Jeżeli film lub transmisję sportową będzie oglądać więcej osób, wówczas te siedzące po bokach mogą odczuwać gorszą jakość obrazu. Przy odpowiednio szerokich kątach ten problem nie występuje. 

Na komfort użytkowania wpływa również rozdzielczość obrazu. Na rynku aktualnie dominują dwa standardy - Full HD i 4K. Ten pierwszy jest obecny w nieco tańszych modelach monitorów. W przypadku telewizorów 4K jest dostępny praktycznie we wszystkich przedziałach cenowych. Na rynku powoli pojawiają się telewizory 8K, jednak na ten moment oferta jest bardzo ograniczona. 

Dla osób oglądających rozgrywki sportowe, a także grających, niezwykle istotna będzie częstotliwość odświeżania matrycy. Aby obraz był płynny nawet podczas dynamicznych scen należy wybrać matrycę 120 Hz w telewizorach i 144 Hz w monitorach. Niestety, ale przy matrycach 60 Hz obraz może nie być tak ostry, jak powinien. 

Jeżeli chcesz, aby płynność była jeszcze lepsza, to w monitorach zwróć uwagę na technologię FreeSync lub G-Sync. To autorskie rozwiązania firmy AMD i NVIDIA, które praktycznie wykluczają możliwość klatkowania obrazu. 

Podsumowując 

Kontrast dynamiczny jest parametrem, na który nie należy zwracać aż tak dużej uwagi. Zdecydowanie lepiej spojrzeć na kontrast statyczny, który daje wiarygodne rezultaty. Aby kupić dobry sprzęt musisz określić do czego będzie wykorzystywany, a także na jakich parametrach zależy Ci najbardziej. Wtedy będziesz mógł cieszyć się doskonałym obrazem! 

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.