Data publikacji:

Full HD, Ultra HD czy 4K? Jakie są różnice? Co się opłaca?

Rozdzielczość obrazu jest jednym z podstawowych parametrów telewizorów i monitorów, który ma wpływ na cenę urządzenia oraz jakość wyświetlanych materiałów. Czy jednak kupowanie droższego modelu 4K zawsze ma sens? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu – wyjaśnię w nim, dlaczego czasami warto wybrać Full HD, a kiedy Ultra HD jest wręcz obowiązkowe.

full hd

Full HD – co to?

Określenie Full HD pochodzi od zwrotu Full High-Definition i odnosi się do rozdzielczości obrazu telewizora bądź monitora. Format ten oferuje 1980 pikseli w pionie oraz 1080 w poziomie i zazwyczaj jest wyświetlany w formacie panoramicznym 16:9.

W dokumentacjach technicznych oraz artykułach technologicznych można często natrafić na nazwę 1080p, która jest synonimem zwrotu Full HD. W tym przypadku litera „p” oznacza, że obraz jest progresywny i pozbawiony przeplotu.

Różnica między Ultra HD a 4K

Przeglądając internet, z pewnością natrafiliście wielokrotnie na produkty oznaczone jako Ultra HD bądź 4K. Wbrew pozorom, nie są to kompletnie inne urządzenia – w przypadku rozdzielczości w telewizorach i monitorach te dwa zwroty używane są zamiennie. Wszystko zależy od decyzji podjętej przez producenta danego sprzętu i ma wyłącznie charakter marketingowy.

Oczywiście temat rozdzielczości 4K jest bardziej skomplikowany, ponieważ są różne standardy tego formatu, ale dotyczą one zazwyczaj postprodukcji bądź urządzeń rejestrujących obraz. W tym tekście bazuję wyłącznie na standardach dotyczących telewizorów i monitorów, a te są dla wszystkich takie same. Urządzenia UHD/4K oferują rozdzielczość 3840 x 2160, czyli czterokrotnie więcej pikseli niż Full HD. Dotyczy to formatu 16:9.

Ultra HD a Full HD – co jest lepsze?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Oczywiście, że rozdzielczość Ultra HD jest o wiele lepsza od Full HD. Jak już wspomniałem w poprzednim akapicie, format 4K oferuje aż cztery razy więcej pikseli od 1080p. Dzięki temu obraz jest o wiele bardziej szczegółowy, ma lepsze kolory, bardziej wyraziste krawędzie i można w nim dopatrzeć się detali, które nie są widoczne podczas oglądania materiałów lub grania w FHD.

Sama rozdzielczość nie jest jednak wyznacznikiem dobrego obrazu. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno monitory, jak i telewizory opisywane są innymi parametrami, które świadczą o ich jakości. Bardzo drogi telewizor Full HD w efekcie może oferować o wiele lepszy obraz, niż budżetowa wersja odbiornika 4K. Warto więc przed dokonaniem ostatecznego wyboru, zastanowić się, do jakich celów potrzebujecie dany telewizor, a następnie sprawdzić, jaką oferuje matrycę, częstotliwość odświeżania, kontrast oraz inne technologie, jak np. HDR.

Jaki monitor dla gracza komputerowego? Full HD czy 4K?

Kwestia rozdzielczości w grach komputerowych jest niezwykle istotna, ponieważ do uzyskania pożądanego efektu trzeba najpierw odpowiednio się przygotować. Naturalnie, najlepszym wyborem byłoby kupno monitora Ultra HD, lecz w większości przypadków raczej bardziej opłaca się kupić model 1080p z wyższej półki cenowej.

Dlaczego? Ponieważ do uruchomienia gier w rozdzielczości 3840 x 2160 potrzeba bardzo wydajnego komputera gamingowego, z high-endową kartą graficzną, dużą ilością pamięci RAM oraz wydajnym procesorem. W przeciwnym razie nie osiągniecie stabilnej liczby klatek na sekundę albo w ogóle nie uruchomicie gry.

Jeśli więc posiadacie nieco starszego peceta, to kupowanie monitora 4K niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie bardziej polecam wybrać sprzęt Full HD, żeby grać bez problemów w rozdzielczości 1920 x 1080. Do gier najlepiej jest wybrać ekran z jak największą częstotliwością odświeżania obrazu.

Wybieramy telewizor Full HD i 4K dla gracza konsolowego

Rozdzielczość 4K zdaje się być przyszłością gamingu i za kilka lat z pewnością wyprze Full HD, tak samo jak kiedyś wyświetlacze 1080p zastąpiły wysłużone HD Ready. Świadczy o tym chociażby fakt, że platformy PlayStation 5 i Xbox Series X|S zostały zaprojektowane głównie z myślą o wyświetlaniu gier w rozdzielczości 3840 x 2160. Co więcej, produkcje na tych sprzętach są w stanie działać w formacie 8K, lecz na razie kupno takich telewizorów jest poza zasięgiem większości konsumentów.

Jeżeli płyniecie z nurtem rozwoju technologicznego, to z pewnością prędzej czy później zainwestujecie w konsolę dziewiątej generacji. W takim przypadku zdecydowanie zalecam wybór porządnego Smart TV oferującego rozdzielczość 4K. Tylko w ten sposób docenicie wizję artystyczną twórców gier i będziecie mogli cieszyć się wysokiej jakości obrazem.

Full HD czy 4K – jaki format lepiej sprawdzi się do oglądania telewizji?

Żadna mainstreamowa stacja telewizyjna w Polsce nie transmituje materiałów w rozdzielczości 4K, ograniczając się wyłącznie do Full HD. Co prawda, można natrafić na pojedyncze kanały tematyczne w UHD, lecz są to na razie wyjątki i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie nawet w ciągu kilku następnych lat. Gdyby więc nowy telewizor miał wam służyć wyłącznie do oglądania telewizji, to nie musicie dopłacać do modelu 4K, ponieważ taki format nie będzie wam do niczego potrzebny.

Najlepszy telewizor do oglądania filmów i seriali na streamingu

W przeciwieństwie do telewizji, każdy popularny serwis streamingowy oferuje możliwość oglądania materiałów w rozdzielczości 4K. Jeśli korzystacie z takich platform jak YouTube, Netflix, HBO GO, Amazon Prime, a w przyszłości HBO Max i Disney+, to koniecznie wybierzcie telewizor Ultra HD. Tylko w ten sposób będziecie mogli oglądać filmy i seriale w najwyższej możliwej jakości.
Autor: Łukasz Morawski