Data publikacji:

Matryca VA czy IPS: którą wybrać?

Dokonując zakupu nowego monitora, laptopa lub telewizora w konfiguracji technicznej ich ekranu odnajdujemy niewiele mówiące przeciętnemu konsumentowi literowe skróty, które opisują rodzaj użytej w ich produkcji matrycy. Tłumaczymy, jakie mają one znaczenie, a także, czy lepiej wybrać matrycę IPS, czy VA.

Czytaj również: Jaka matryca do laptopa?

 matryca VA
Pierwsze prototypowe ekrany LCD zaczęły być produkowane kilkadziesiąt lat temu. Podstawowa zasada ich działania nie zmieniła się od tamtego czasu. Poszczególne typy matryc LCD, które powstały na przestrzeni lat, różnią się od siebie wykorzystywaną technologią budowy oraz kontroli ciekłokrystalicznych paneli. Wyróżniamy obecnie trzy najpopularniejsze rodzaje matryc – TN, IPS oraz VA. Ekrany TN odchodzą powoli do lamusa, a klienci wybierają coraz częściej nowe telewizory, laptopy i monitory w dwóch pozostałych typach. Podpowiadamy, co będzie dla nas lepsze – matryca IPS czy VA?

Matryce IPS

Matryce IPS znajdziemy bez problemu w najnowszych monitorach, telewizorach oraz laptopach. Zazwyczaj będą to jednak modele ze średniej lub wyższej półki cenowej, bowiem producenci najtańszych urządzeń, dla obcięcia kosztów, korzystają wciąż z najmniej zaawansowanej technologii TN.
Największą zaletą technologii IPS jest świetnie odwzorowanie kolorów. Związane jest to z tym, że w pierwszej kolejności powstała ona z myślą o zastosowaniach profesjonalnych, chodzi tu między innymi o edycję wideo, zdjęć oraz grafiki. Jakość tą docenią zarówno właściciele telewizorów lubiących dobre kino, jak i monitorów, zarówno podczas pracy, jak i surfowania w sieci oraz przeglądania portali społecznościowych.

Matryce IPS gorzej radzą sobie jednak jeżeli chodzi o czas reakcji ekranu. Zazwyczaj nie wspierają również wysokich częstotliwości jego odświeżania (najczęściej jest to maksymalnie 60 Hz), co może być istotną wadą dla graczy. Ze względu na swoją jasność, nie pozwalają one również w pełni cieszyć się głęboką czernią lub mocnymi szarościami obrazu, oferując przy tym także znacznie słabszy kontrast niż panele VA.

Matryce VA

Najnowszy typ matryc, który instalowany jest w tej chwili najczęściej w monitorach komputerowych oraz w telewizorach. Coraz częściej ekrany VA znajdziemy jednak też w laptopach, ale zazwyczaj w droższych modelach przeznaczonych dla graczy. Zastosowana w nich technologia łączy w sobie cechy paneli TN oraz IPS.
Największą zaletą matryc VA jest świetne odwzorowanie czerni oraz wysoki kontrast, który ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy oglądamy treści korzystające z technologii HDR. Nie są one jednak w stanie dorównać matrycom IPS pod względem odwzorowania kolorów, a także kątów widzenia. Ta druga wada ma znaczenie przede wszystkim w przypadku telewizorów, utrudnia bowiem korzystanie z ekranu w dużych pomieszczeniach oraz wtedy, gdy odbiornik nie jest ustawiony na wprost użytkownika.

Ekrany IPS mają również przewagę jeżeli chodzi o wierne odwzorowanie kolorów. Panele VA nie są w stanie dorównać oferowanej przez nie pełnej palecie bogatych barw. W zamian za to pozostają jednak potencjalnie najlepszym rozwiązaniem dla graczy, ponieważ obsługują wysokie częstotliwości odświeżania ekranu, o wartościach wynoszących nawet ponad 144 Hz. Umożliwiają one zabawę z najbardziej wymagającymi grami z prędkością ponad 60 klatek na sekundę. Tak szybkie panele montowane są zazwyczaj w gamingowych monitorach i laptopach. Coraz częściej znajdziemy je również w niektórych modelach telewizorów VA, których będzie na rynku coraz więcej za sprawą zapotrzebowania generowanego przez właścicieli konsol PlayStation 5 i Xbox Series X.
Autor: Michał Kułakowski