Największą zaletą technologii IPS jest świetnie odwzorowanie kolorów. Związane jest to z tym, że w pierwszej kolejności powstała ona z myślą o zastosowaniach profesjonalnych, chodzi tu między innymi o edycję wideo, zdjęć oraz grafiki. Jakość tą docenią zarówno właściciele telewizorów lubiących dobre kino, jak i monitorów, zarówno podczas pracy, jak i surfowania w sieci oraz przeglądania portali społecznościowych.
Matryce IPS gorzej radzą sobie jednak jeżeli chodzi o czas reakcji ekranu. Zazwyczaj nie wspierają również wysokich częstotliwości jego odświeżania (najczęściej jest to maksymalnie 60 Hz), co może być istotną wadą dla graczy. Ze względu na swoją jasność, nie pozwalają one również w pełni cieszyć się głęboką czernią lub mocnymi szarościami obrazu, oferując przy tym także znacznie słabszy kontrast niż panele VA.
Matryce VA
Najnowszy typ matryc, który instalowany jest w tej chwili najczęściej w monitorach komputerowych oraz w telewizorach. Coraz częściej ekrany VA znajdziemy jednak też w laptopach, ale zazwyczaj w droższych modelach przeznaczonych dla graczy. Zastosowana w nich technologia łączy w sobie cechy paneli TN oraz IPS.