Jaki klucz U2F wybrać?
W sklepach dostępne są klucze U2F różnych producentów, które mogą znacznie różnić się od siebie ceną. To powoduje, że wiele osób ma wątpliwości, który model najlepiej wybrać. W rzeczywistości wszystkie klucze U2F, bez względu na producenta, w równym stopniu pozwalają na ochronę przed phishingiem.
Zaawansowane modele mogą jednak oferować dodatkowe przydatne funkcjonalności - na przykład możliwość logowania do systemu operacyjnego lub przechowywania kluczy SSH i PGP. Z całą pewnością istotną kwestią przy zakupie, na którą warto zwracać uwagę jest złącze - sprawdź, czy klucz który chcesz kupić wyposażony jest w standardowe złącze USB, USBC czy Lightning. Pamiętaj jednak, że bez problemu każdy klucz możesz wykorzystywać na różnych urządzeniach przy pomocy przejściówki.
Zachęcamy zawsze do tego, by kupować dwa klucze U2F. Pierwszy - na przykład oferujący dodatkowe funkcjonalności może służyć Ci na co dzień, tymczasem drugi - najprostszy i najtańszy - zamknij w sejfie lub w innym bezpiecznym miejscu. Wykorzystasz go w sytuacji, gdyby pierwszy Ci zginął.
Ucz się na błędach, najlepiej cudzych... Dlaczego korzystanie z kluczy U2F jest współcześnie koniecznością?
Nadal nie jesteś przekonany, czy zakup kluczy U2F jest Ci potrzebny?
Doświadczenia osobistości ze świata polityki i mediów pokazują, jak istotnym błędem była w ich przypadku rezygnacja z tego zabezpieczenia. John Podesta, szef kampanii Hillary Clinton w wyborach prezydenckich, stwierdził, że "gdyby korzystał z klucza U2F, nie zostałby zhackowany przez Rosjan". Założyciel Twittera, Jack Dorsey przyznał, że powinien był kupić klucze U2F dla swoich pracowników - to uniemożliwiłoby przejęcie wielu kont na Twitterze - w tym Billa Gatesa, Baracka Obamy, firmy Apple czy Elona Muska. Brak tych zabezpieczeń wprowadził zamieszanie na całym świecie. W Polsce minister rodziny i polityki społecznej padła ofiarą włamania na jej konto na Facebooku. Mogłaby tego uniknąć, gdyby używała kluczy U2F.