Data publikacji:

Jak działa ASUS ROG Ally?

W maju 2023 roku przenośne urządzenie do grania Steam Deck doczekało się pierwszego istotnego konkurenta. Do sprzedaży trafiła bowiem konsola przenośna ASUS ROG Ally, która przyćmiła sprzęt Valve mocniejszymi parametrami technicznymi. Czy jednak handheld jest w stanie poradzić sobie z najnowszymi produkcjami? I w ogóle w jakie tytuły zagramy na tym sprzęcie? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu.
asus rog ally

Czym jest ASUS ROG Ally?

ASUS ROG Ally to mobilne urządzenie przeznaczone do rozrywki, wyposażone w system operacyjny Windows 11. Nie należy go mylić z klasycznymi konsolami, takimi jak Nintendo Switch czy dawniej PlayStation Vita. W rzeczywistości bardziej przypomina on gamingowego laptopa lub zaawansowany tablet niż standardową konsolę do gier. Dzięki systemowi operacyjnemu Microsoftu ASUS ROG Ally umożliwia użytkownikom przeglądanie internetu, korzystanie z mediów społecznościowych oraz oglądanie filmów i seriali na platformach streamingowych.
Oznacza to, że urządzenie to nie tylko służy do grania, ale również stanowi wszechstronne centrum rozrywki. W kontekście swoich założeń ASUS ROG Ally jest bardzo podobny do takich handheldów jak Steam Deck, MSI Claw czy Lenovo Legion Go. Sprzęt został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu użytkownikom mobilności i wygody, niezależnie od tego, czy grają w ulubione tytuły, czy korzystają z innych funkcji. Dzięki swojej wszechstronności przenośna konsola może być doskonałym towarzyszem w podróży i codziennym użytkowaniu.
Czytaj również: Jak działa Steam Deck OLED?

Skąd brać gry na ASUS ROG Ally?

ASUS ROG Ally nie jest urządzeniem o zamkniętej strukturze, dlatego nie znajdziemy na nim ekskluzywnych gier, tak jak chociażby w przypadku Nintendo Switch. Jak już wcześniej pisałem, tutaj mamy bardziej do czynienia z przenośnym komputerem, na którym bez większych problemów odpalimy wszystkie produkcje stworzone z myślą o pecetach. Oczywiście mowa o tytułach dostępnych w cyfrowej dystrybucji z powodu braku wbudowanego napędu na płyty – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zgrać swoje starsze produkcje z nośników na pendrive’a czy dysk zewnętrzny i w ten sposób przenieść je na handhelda ASUS-a. Na Steam Decku byłoby to niemożliwe (albo trudne do zrealizowania), ale ta konsolka jest przecież wyposażona w system operacyjny Windows 11.
Jeśli natomiast nie chcecie bawić się w takie kombinacje, to wystarczy, że na ASUS ROG Ally zainstalujecie takie aplikacje jak Steam, GOG.com, Epic Games Store, Microsoft Store, Battle.net, Rockstar Games Launcher czy Ubisoft Connect. Na każdej z tych platform znajdziecie całą masę produkcji, które z powodzeniem uruchomicie na tym sprzęcie – ale o tym za chwilę. Handheld sprawdza się także bardzo dobrze do grania w chmurze, np. podczas korzystania z usług Xbox Game Pass Ultimate lun Nvidia GeForce Now. Podczas streamingu nie liczą się podzespoły urządzenia, a jedyne, o co trzeba zadbać, to szybki i stabilny internet. Sprzęt doskonale sprawdzi się także do funkcji remote play z PlayStation 5 lub Xbox Series X|S polegającej na przesyłaniu obrazu z konsoli. Dzięki temu nie musicie nawet odpalać telewizora lub wasi współlokatorzy mogą w tym czasie oglądać coś innego.

Jak działają gry na ASUS ROG Ally?

Firma ASUS zdecydowała się na wypuszczenie do sprzedaży dwóch modeli ROG Ally, które oferują procesory graficzne o innej mocy obliczeniowej. W obu przypadkach jest to AMD Ryzen Z1 (4 nm, RDNA 3), tyle że w tańszym modelu zastosowano podstawową wersję (6 rdzeni, 12 wątków, 2,8 teraflopów), natomiast w droższej pokuszono się o edycję Extreme z 8 rdzeniami, 16 wątkami i prawie 9 teraflopami. Większość testów, jakie znajdziemy w internecie, przeprowadzana była na handheldzie wyposażonym w lepsze CPU – aczkolwiek należy pamiętać, że wyniki w grach mogą też się różnić w zależności od ustawionego trybu przenośnej konsoli i opcji graficznych w konkretnych produkcjach.
Redakcja serwisu GSMArena przełączyła ASUS ROG Ally w tryb turbo (30 W), który co prawda bardzo szybko rozładowuje baterię (w tym przypadku zabawa może trwać raptem godzinę, czasami trochę dłużej), ale za to daje najlepsze wyniki w wysokobudżetowych tytułach. Ponadto w każdej produkcji ustawiono rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli, która jest w zupełności wystarczająca na kilkucalowym wyświetlaczu. Przy takich ustawieniach niektóre współczesne gry poradziły sobie fantastycznie – Forza Horizon 5 działała w 63,5 klatkach na sekundę, Grand Theft Auto V wyświetlało obraz w ponad 100 FPS-ach, Doom Eternal dochodził do 74,8 FPS-ów, a Death Stranding uzyskało prawie 50 FPS-ów.
Jeśli natomiast nie zależy wam na uruchamianiu gier w 60 klatkach na sekundę, to w dalszym ciągu będziecie doskonale się bawić przy ASUS ROG Ally. Świadczą o tym chociażby wyniki uzyskane w produkcjach polskiego studia CD Projekt RED – z obliczeń GSMArena wychodzi, że w Cyberpunku 2077 możemy liczyć na 30,1 FPS-ów, natomiast trochę starszy Wiedźmiun 3: Dziki Gon miał już 40,5 FPS-ów. Oczywiście każdy z tych wyników może być jeszcze lepszy. Wcześniej wymienione produkcje miały ustawioną grafikę na „medium”, więc po obniżeniu niektórych parametrów z pewnością zyskamy kilka (a nawet kilkanaście) dodatkowych FPS-ów.
Nadzieję daje też test przeprowadzony przez redakcję The Verge, która przyjrzała się handheldowi o dużej aktualizacji, która miała miejsce w czerwcu 2023 roku. Wtedy też producent dodał nowy tryb graficzny 65 W, który działa wyłącznie, gdy sprzęt jest podłączony do ładowarki. Warto jednak z niego korzystać, bowiem wtedy Cyberpunk 2077 jest w stanie osiągnąć nawet 61 klatek na sekundę w rozdzielczości 1920 × 1080p przy niskich ustawieniach warstwy wizualnej. Oczywiście odpalając gry na przenośnym urządzeniu, trzeba liczyć się z tym, że nie mają one tak dużej mocy obliczeniowej, jak stacjonarne pecety. Mimo wszystko nie da się ukryć, że ASUS ROG Ally, jak na tak niewielkie gabaryty, jest w stanie bardzo dobrze poradzić sobie z produkcjami AAA.

Czy warto kupić ASUS ROG Ally?

Zdecydowanie warto! Jeżeli szukacie multimedialnego kombajnu, z którego planujecie korzystać nie tylko podczas grania, to ASUS ROG Ally jest właśnie dla was. System operacyjny Windows 11 daje wręcz nieograniczone możliwości, dzięki czemu z handhelda możecie korzystać jak z laptopa lub stacjonarnego komputera – wystarczy podłączyć myszkę i klawiaturę, a też nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą kabla HDMI podpiąć się do telewizora. Tutaj jednak wcześniej trzeba się zaopatrzyć w stację dokującą, którą można kupić za niewielkie pieniądze.
ASUS ROG Ally to bardzo dobry sprzęt do grania, który nie tylko poradzi sobie ze starszymi tytułami, ale także daje radę z nowościami. Może trzeba trochę obniżyć jakość grafiki albo przyzwyczaić się do mniejszej liczby FPS-ów, jednakże na małym ekranie tak bardzo tego nie dostrzegamy. Ponadto urządzenie oferuje bardzo fajny design, który może przypaść do gustu miłośnikom gamingowych akcesoriów z podświetleniem i innymi bajerami.
Zdjęcie: materiały prasowe ASUS
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.