Data modyfikacji:

Jaki przedłużacz USB wybrać? Aktywny czy pasywny?

Myszka, klawiatura, zewnętrzna karta sieciowa Wi-Fi, pendrive ze zdjęciami, kamera internetowa – to tylko część akcesoriów, jakie podłączamy do komputera za pomocą gniazda USB. Niestety obudowy PC bardzo często mają zaledwie kilka takich portów, przez co nie jesteśmy w stanie podpiąć wszystkich zewnętrznych urządzeń, z jakich korzystamy. Z pomocą przychodzą przedłużacze i huby USB, którym przyjrzymy się bliżej w poniższym tekście. Dowiecie się z niego, o co w tym chodzi i jakie są różnice pomiędzy modelami pasywnymi a aktywnymi.
jaki przedluzacz USB

Przedłużacz USB – co to jest i dlaczego warto go kupić?

Przedłużacze to bardzo przydatne akcesoria, które ułatwiają dojście do gniazd USB oraz zapewniają użytkownikowi dostęp do większej liczby gniazd USB. W takim przypadku określa je się mianem hubów. Dzięki temu można jednocześnie podłączyć do komputera znacznie więcej urządzeń, niż umożliwiałaby to obudowa peceta.

Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią bawić się w akrobatykę podczas korzystania z komputera osobistego. Zazwyczaj gniazda USB umieszczone są z tyłu obudowy, przez co dostęp jest do nich mocno utrudniony. W takiej sytuacji warto skorzystać z przedłużacza i umieścić go gdzieś na biurku, żeby mieć „ pod ręką” dodatkowe sloty USB.

Zanim jednak zdecydujecie się na kupno hubu lub przedłużacza USB, musicie pomyśleć, czy wystarczy wam wersja pasywna, czy może lepiej jest dopłacić do wariantu aktywnego. W dalszej części tekstu wyjaśnię, jakie są różnice pomiędzy tymi rodzajami.

Jak działa pasywny przedłużacz USB?

Ten rodzaj jest stosunkowo prostym rozwiązaniem, którego zadanie polega wyłącznie na zapewnieniu większej liczby dodatkowych portów USB lub ułatwieniu dostępu do tych trudno dostępnych. Często takie przedłużacze zakończone są wyłącznie jednym gniazdem.

Niestety pasywne przedłużacze nie posiadają żadnego dodatkowego zasilania, przez co mogą mieć problemy z prawidłowym obsłużeniem urządzeń wymagających większego zapotrzebowania energetycznego, jak np. dyski zewnętrzne, smartfony lub tablety.

Pasywne przedłużacze USB doskonale nadają się natomiast do podłączenia akcesoriów, jak np. myszka komputerowa, klawiatura lub słuchawki gamingowe. Wszystkie te urządzenia nie potrzebują większego zasilania, więc nie powinno być żadnych przerw w dostarczaniu do nich energii.

Wybór wersji pasywnej powinien też wystarczyć osobom szukającym hubów lub przedłużaczy USB do 5 m, ponieważ ten rodzaj raczej nie występuje w dłuższych wariantach.

Aktywny przedłużać USB – najważniejsze cechy

Jeśli potrzebujecie przedłużacza do podłączenia dysków zewnętrznych lub innych bardziej wymagających sprzętów, to koniecznie powinniście zainwestować w aktywny hub USB. Posiada on własne zasilanie, które jest w stanie zapewnić wzmocniony sygnał do podłączonych urządzeń.

Jego cena może być znacznie większa, niż w przypadku wersji pasywnej, ale macie pewność, że podczas użytkowania nie pojawią się żadne problemy z łącznością pomiędzy podłączonymi akcesoriami a komputerem osobistym lub laptopem. Jest to też dobry wybór dla osób poszukujących przedłużacza USB o długości 10 m albo nawet i jeszcze więcej.

Aktywny czy pasywny – który przedłużacz wybrać?

Jeżeli chodzi o możliwości, to zdecydowanie lepszym wyborem wydaje się być przedłużacz i hub aktywny. Jest on w stanie obsłużyć więcej urządzeń, które potrzebują dodatkowego zasilania. Z kolei jeśli przedłużacz ma służyć wam wyłącznie do tego, żeby podłączać do niego pendrive lub słuchawki podczas grania, to w zupełności wystarczy wam wersja pasywna. Na jej korzyść działa także niższa cena.
Autor: Łukasz Morawski