Data publikacji:

Jak wybrać kabel RCA? Który będzie najlepszy?

Kable typu RCA powszechnie używane są na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Służą one do przesyłu sygnału dźwiękowego oraz wideo, ale w ostatnich latach wykorzystywane są już praktycznie wyłącznie do podłączania urządzeń audio, takich jak głośniki czy wzmacniacze, a także przy budowie zestawów hi-fi.

Czytaj również: Kabel SCART - wady i zalety

kabel rca

Kable typu RCA swoją nazwę zapożyczyły od nazwy amerykańskiej firmy Radio Corporation of America (RCA). Do czasu bankructwa w latach 80. była ona technologicznym liderem, w którego dorobku znajduje się niezliczona liczba patentów oraz urządzeń elektronicznych.

Kable zostały opracowane przez inżynierów spółki w latach 40. i służyły początkowo do podłączania gramofonów oraz wzmacniaczy. W latach 50. stały się one rynkowym standardem, a w późniejszym czasie zaadaptowano je również do przesyłu sygnału wideo.

Czym są kable RCA?

Kable RCA używane są do przesyłania sygnału dźwiękowego oraz wideo. Możemy rozróżnić ich dwa podstawowe typy. Pierwszy z nich służy wyłącznie do połączeń audio i znajdzie zastosowanie np. przy instalacji głośników lub komponentów hi-fi.

Na przewód ten składają się minimalnie dwa kable, które transportują sygnał rozdzielony na prawy oraz lewy kanał audio. Standardowo ich wtyczki oznaczone są dwoma kolorami (białym i czerwonym lub białym i czarnym). Drugi typ kabla RCA posiada dodatkowo trzeci przewód, który odpowiada za transport sygnału wideo. Jego wtyczka jest praktycznie zawsze oznaczona kolorem żółtym.

Rozdzielenie sygnału audio oraz wideo w kablu RCA służy poprawie jakości odtwarzanego obrazu i dźwięku oraz eliminacji zakłóceń. W przypadku urządzeń, takich jak np. głośniki, ułatwia też np. budowę bardziej kompleksowych systemów nagłaśniających.

Rodzaje kabli RCA

Ze względu na długą historię oraz wiele zastosowań, kable RCA dostępne są w wielu wariantach oraz rodzajach. Mogą one posiadać więcej niż dwie lub trzy wtyczki, a także dodatkowo być wzbogacone np. o kabel audio z wtyczką mini jack.

Dobór liczby przewodów w kablu zależy oczywiście wprost od naszych potrzeb oraz planów. Producenci oferują przy tym kilka standardów przesyłania danych,  które także trzeba wziąć pod uwagę.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze kabli RCA?

Przyglądając się dostępnym na rynku kablom RCA, możemy zaskoczyć się ogromnym rozstrzałem cen poszczególnych modeli. Produkty z wyższej, a nawet średniej półki cenowej skierowane są praktycznie wyłącznie w stronę audiofilii, którzy nie żałują pieniędzy, a także fanów filmowych wrażeń, którzy budują zestawy kina domowego.  

  • Długość kabla – podłączając poszczególne urządzenia, warto dobrać kabel tak, by jego wymiary bezpośrednio odpowiadały odległości pomiędzy sprzętem. Zbyt długi przewód nie tylko narażony jest dodatkowo na uszkodzenia mechaniczne, ale także zostaje wystawiony na potencjalnie większe ryzyko zakłóceń elektromagnetycznych psujących jakość sygnału.
  • Jakość wykonania – obejmuje zarówno walory estetyczne, wytrzymałość i elastyczność osłonki kabla (ważna, zwłaszcza gdy przeprowadzamy przewód na duże odległości), jak również jakość oplotu i ekranowania wnętrza przewodu, które chronią sygnał przed wszelkimi zakłóceniami. Nie bez znaczenia pozostaje tu także wykończenie wtyków, ich trwałość oraz materiały, z jakich zostały wykonane.
Autor: Michał Kułakowski