Data modyfikacji:

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa – czy warto?

Marzysz o profesjonalnym laptopie do grania, ale nie chcesz wydawać kilku tysięcy złotych? Spokojnie, mamy na to rozwiązanie. Wybierz zewnętrzną kartę graficzną do laptopa i ciesz się głębią barw, krystalicznym obrazem i jeszcze lepszą wydajnością sprzętu.
karta graficzna
W tym artykule dowiesz się o zewnętrznych kartach graficznych do laptopów:
  1. Kiedy warto kupić?
  2. Co to jest?
  3. Czy opłaca się ją kupić?

Kiedy warto kupić zewnętrzną kartę graficzną do laptopa?

Twój laptop nie radzi sobie z filmami lub bardziej zaawansowanymi technologicznie grami? Marzysz o przekształceniu swojego laptopa w profesjonalny sprzęt do grania? To prostsze niż myślisz.

Wystarczy, że zaopatrzysz laptopa w zewnętrzną kartę graficzną. Karta tego typu pozwoli zmienić przestarzałego laptopa w stację gamingową lub przenośną stację do pracy.

Czytaj również: Jaka karta graficzna dla gracza do 1500 zł jest najlepsza do komputera stacjonarnego?

Dużą zaletą laptopów jest ich niewielka waga, możliwość pracy z każdego miejsca i stosunkowo długa żywotność baterii. Przy pomocy zewnętrznej karty graficznej twój komputer może stać się jeszcze bardziej wydajny.

Zobacz, czy zakup dodatkowej karty graficznej się opłaca, jak podłączyć zewnętrzną kartę graficzną do laptopa i przede wszystkim – jaką kartę graficzną wybrać.

Czym jest zewnętrzna karta graficzna?

Na rynku znajdziesz wiele modeli laptopów dedykowanych dla graczy. Jednak wcale nie musisz kupować nowego sprzętu, by cieszyć się lepszą wydajnością komputera, płynną pracą i większą wydajnością.

Wadą laptopów dla gamerów jest zwykle głośna praca, nieporęczna obudowa i stosunkowo krótka żywotność baterii. Jeśli twój domowy laptop wciąż daje radę, postaw na zewnętrzną kartę graficzną.

Podłączenie zewnętrznej karty graficznej do laptopa jest naprawdę proste. W zależności od typu laptopa, zewnętrzną kartę graficzną możesz podpiąć do portu PCI, poprzez kabel Thunderbolt lub USB-C.

Po podłączeniu konieczna będzie instalacja karty graficznej, sterowników i ponowne uruchomienie komputera.

Po skonfigurowaniu karty, laptop odtwarza grafikę poprzez zewnętrzną kartę graficzną zamiast wbudowaną. Zabieg ten powinien zapewnić lepszą wydajność zarówno grafiki, jak i działania komputera, ponieważ laptopy same w sobie nie mają dużej mocy obliczeniowej.

Zewnętrzna karta graficzna – czy to się opłaca?

Osoby rozważające zakup zewnętrznej karty graficznej zastanawiają się, czy taki zabieg się opłaca. Ceny zewnętrznych kart graficznych dostępnych na rynku sięgają zazwyczaj od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Gdy doliczymy do tego koszt sprzętu, który już posiadasz w domu, robi się z tego całkiem pokaźna suma.

Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Jeśli twój laptop jest w dobrym stanie i uważasz, że wytrzyma kilka lat, dokup do niego zewnętrzną kartę graficzną. Dzięki temu unikniesz konieczności kupowania całkowicie nowego sprzętu do grania za kilka tysięcy złotych.

Kupując zewnętrzną kartę graficzną, musisz pamiętać jednak o kilku ważnych rzeczach. Niektóre karty graficzne są kompatybilne jedynie z laptopami wybranych marek, więc być może nie będziesz mógł podpiąć karty do nowej karty graficznej.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, pamiętaj – zewnętrzne karty graficzne USB naprawdę działają. Kupując kartę tego typu uzyskasz dużo lepszą wydajność grafiki z laptopa, co pozwoli ci grać w wymagające gry lub uruchamiać aplikacje, które wcześniej nie chciały działać.

Autorka: Patrycja Hendzel