Data publikacji:

Jaka karta graficzna Nvidia GeForce jest najlepsza? Ranking kart graficznych Nvidii

Firma Nvidia jest od blisko dwóch dekad niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o produkcję kart graficznych. Układy z serii GeForce są nie tylko niezwykle popularne, ale wyznaczają także szereg branżowych standardów, którym stara się sprostać konkurencja. Przedstawimy ranking najlepszych kart graficznych Nvidia GeForce.

Polecamy: Jaka karta graficzna do gier?

karty graficzne nvidia

Nie ma większych wątpliwości co do tego, że firma Nvidia wyznacza od bardzo dawna kluczowe standardy na rynku kart graficznych, które bezpośrednio przekładają się na kierunek rozwoju branży gier komputerowych. Spółka prawie kompletnie zdominowała również segment pecetowych GPU, przez lata utrzymując na nim średnio ponad 70 procent udziałów.

Wyczynu tego dokonała nie tylko dzięki stale wprowadzanym innowacjom, takim jak wzbudzające ostatnio spore emocje techniki Ray Tracing czy DLSS, ale również za sprawą swoich flagowych modeli GPU. Urządzenia te stanowią szczyt możliwości komercyjnych kart graficznych, na które w teorii mogą pozwolić sobie indywidualni konsumenci.

Gigant równocześnie pamięta również o graczach dysponujących ograniczonym budżetem, którzy stanowią większość jego klientów. Przedstawmy zatem krótką charakterystykę GPU Nvidii oraz ranking najlepszy kart GeForce.

Karty graficzne Nvidia GeForce - charakterystyka

Wszystkie karty graficzne Nvidii noszą tradycyjnie nazwę GeForce. Firma dzieli je jednak na tzw. generacje oznaczane rosnącymi numerami (w ostatnich kilku latach były to liczby 1000, 2000 oraz 3000), które debiutują zazwyczaj w odstępie dwóch lat.

Następujące po sobie serie kart, poza zwiększoną wydajnością, charakteryzują się zazwyczaj wykorzystaniem ulepszonych procesów produkcji, wprowadzeniem wielu nowych technologii, a także wsparciem dla wcześniej niedostępnych opcji graficznych. O budowie i możliwościach kart decyduje tzw. architektura, a więc przygotowany przez inżynierów projekt wszystkich podzespołów GPU, wraz ze szczegółową specyfikacją ich funkcji.

Przyjęło się, że następujące po sobie architektury GPU Nvidii otrzymują przydomki pochodzące od nazwisk znanych naukowców, takich jak np. Fermi, Pascal czy Turing.

W obrębie poszczególnych generacji swoich układów graficznych, Nvidia oferuje zazwyczaj modele przeznaczone dla zwykłych graczy, entuzjastów oraz profesjonalistów. Różnią się one pomiędzy sobą ceną oraz osiągami.

W ostatnich latach przyjęło się, że numery seryjne najpotężniejszych i najdroższych kart w danej serii kończą się liczbami 80 (np. GeForce RTX 2080) lub 90 (np. GeForce RTX 3090). Układy ze średniej półki oznacza się liczbą 70 (np. GeForce RTX 3070), a numery najsłabszych kończą się liczbą 60 (np. GeForce GTX 1060).

W obrębie każdej generacji Nvidia ma w zwyczaju wypuszczać po pewnym czasie podkręcone i wydajniejsze wersje oryginalnych modeli. Strategia zachęca do przesiadki na nowe układy kolejnych użytkowników pecetów do tej pory wstrzymujących się z decyzją o zakupie. Do nazwy odświeżonych kart producent dodaje wówczas literowe oznaczenie Ti (np. GeForce RTX 2080 Ti) lub Super (np. GeForce RTX 2060 Super).

Najlepsze karty graficzne Nvidia GeForce – ranking 

GeForce RTX 3090 - najlepsza karta graficzna na rynku

Bezapelacyjnie najlepsza komercyjna karta graficzna na rynku, która skierowana jest głównie do zastosowań profesjonalnym. Jej możliwościom i potencjałowi nie są w stanie dorównać żadne inne produkty konkurencji. Układ pojawił się w sprzedaży we wrześniu 2020 roku i wyznaczył debiut Serii GeForce RTX 3000, która została oparta o architekturę Ampere oraz proces produkcyjny 8 nm.

Urządzenie posiada aż 24 GB niezwykle szybkiej pamięci RAM oraz 10496 jednostek CUDA. RTX 3090 to prawdziwy potwór, który pozwala na bezproblemową zabawę w najwyższych detalach z wszystkim możliwymi współczesnymi grami. Karta swój pazur pokazuje zwłaszcza wtedy, gdy bawimy się w rozdzielczości 4K. Jej największą wadą jest oczywiście astronomiczna cena. 

GeForce RTX 3080 – najlepsza karta dla entuzjastów i 4K

Słabszy brat 3090-tki, który w sprzedaży zadebiutował w tym samym czasie. Na myśl o tym układzie cieknie ślinka każdemu miłośnikowi elektronicznej rozrywki. Urządzenie bez trudu radzi sobie z wszystkimi najnowszymi grami, oferując możliwość bezproblemowej zabawy w dowolnej rozdzielczości, przy włączonych najwyższych detalach grafiki, osiągając obraz w stabilnych 100 klatkach na sekundę. Sprzęt to najlepsze rozwiązanie jeżeli planujemy bawić się w rozdzielczości 4K.

GeForce RTX 3070 – najlepsza karta dla graczy i 1440p

Pierwsze egzemplarze RTX-ów 3070 pojawiły się w rękach graczy pod koniec października 2020 roku. Niestety, z powodu problemów logistycznych oraz związanych z produkcją podzespołów, przez długie miesiące po debiucie układ był niezwykle trudno dostępny, co znacząco wywindowało jego cenę. 3070-tka korzysta z wszystkich zalet swojej serii.

Karta idealnie sprawdza się w pracy z wszystkimi grami w najwyższych detalach, pozwalając na swobodną zabawę nawet w rozdzielczości 4K. Najlepiej poradzi sobie jednak w 1440p, w nowych grach osiągając przy tych ustawieniach grubo ponad 100 klatek na sekundę.

GTX 1660 Super  – najlepsza karta dla oszczędnych

GeForce GTX 1660 Super zbudowany został w oparciu o architekturę Turing i ukazał się w 2019 roku roku. Karta dostępna była oryginalnie w sprzedaży wraz z układami z serii RTX 2000 i w przeciwieństwie do nich zaprojektowano ją z myślą o klientach poszukujących tańszych rozwiązań ze średniej lub niższej półki.

Mimo budżetowego charakteru uruchomimy na niej praktycznie każdą nową grę, w zadowalających lub czasami nawet bardzo wysokich detalach graficznych. Niestety na przełomie 2020 i 2021 roku jej ceny drastycznie poszybowały w górę, podobnie jak pozostałych kart Nvidii.

Autor: Michał Kułakowski