Data publikacji:

Jak prawidłowo ustawić antenę DVB-T?

Współcześnie coraz więcej osób rezygnuje z opłacania abonamentu telewizyjnego u operatorów, ponieważ atrakcyjne treści znajdują w serwisach streamingowych. Czasami jednak tradycyjna telewizja jest jedynym sposobem, żeby obejrzeć na żywo rozgrywki sportowe lub unikatowe treści dostępne na poszczególnych kanałach. Z tego tekstu dowiecie się, czym jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T oraz jak ustawić antenę, żeby odbierać darmowe kanały.

antena DVB-T

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T – co to?

Skrót DVB-T pochodzi od angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial, co można przetłumaczyć jako „naziemna cyfrowa transmisja cyfrowa”. Jest to nowoczesny standard telewizji, który oferuje strumieniowe przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku do odbiorników. Obecnie funkcjonuje druga generacja oznaczana mianem DVB-T2, która oferuje obraz w lepszej jakości i wyższej rozdzielczości.

Największą zaletą naziemnej telewizji cyfrowej jest to, że można korzystać z niej całkowicie za darmo. Wystarczy posiadać odpowiedni telewizor oraz dobrze ustawioną antenę, żeby cieszyć się dostępem do ponad trzydziestu stacji komercyjnych i państwowych, takich jak TVN, Polsat, TV Puls czy programy należące do Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2 itp.).

Co jest potrzebne do obioru cyfrowej telewizji naziemnej?

Do korzystania z dobrodziejstw darmowej telewizji naziemnej, będziecie potrzebować kilku sprzętów. Poniżej znajdziecie dokładną listą, w co powinniście się zaopatrzyć.

Telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T

Jeżeli zmienialiście telewizor w ostatnich kilku latach, to nie musicie się o to martwić, ponieważ wasze urządzenie z pewnością ma już wbudowany tuner DVB-T obsługujący format MPEG4. Dzięki temu do telewizora nie będzie musieli dołączać zewnętrznych sprzętów, żeby móc oglądać na nim telewizję w cyfrowym formacie – wystarczy samo podłączenie anteny.

Dekoder telewizyjny DVB-T

Zakup tunera dotyczy wyłącznie osób, które posiadają telewizory nie wspierające formatu MPEG4. Kupno zewnętrznego tunera ma jednak parę plusów, które rekompensują wydatek. Niektóre dekodery posiadają dodatkowe funkcje, jak np. możliwość nagrywania programów, przeglądarkę internetową czy bardziej dopracowane EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Jeśli natomiast nie potrzebujecie rozbudowanego oprogramowania, to podstawowe dekodery kupicie już nawet za mniej niż sto złotych.

Antena DVB-T

Bez względu na to, czy wasz telewizor posiadana wbudowany tuner, i tak musicie zaopatrzyć się w specjalną antenę DVB-T, która będzie przekazywała sygnał cyfrowy do odbiornika. Anteny dzielimy na dwa rodzaje – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zewnętrzne anteny są o wiele bardziej wydajne, ponieważ można je ustawić bezpośrednio w stronę anteny nadawczej, bez obaw o zakłócenia sygnału. Minusem tego rozwiązania jest jedynie to, że do jej montażu zazwyczaj potrzeba profesjonalistów, którzy przymocują ją do elewacji budynku.
Wewnętrzne anteny (określane także „pokojowymi”) są o wiele słabsze, ponieważ mają więcej przeszkód na drodze (ściany, okna, rolety itp.) do odbioru sygnału. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz większa mobilność, w razie gdybyście chcieli podłączyć ją do telewizora w innym pokoju.

Jak ustawić antenę DVB-T?

Jeśli zdecydowaliście się na antenę pokojową, to powinniście umieścić ją w jak najwyższym miejscu w pokoju. Najlepiej, aby znajdowała się ona bardzo blisko okna, żeby pod drodze zbyt wiele dodatkowych elementów nie przeszkadzało w odbiorze sygnału.

Dobrym pomysłem jest przytwierdzenie na stałe do ściany, żeby przypadkowo jej nie przesunąć - mogłoby to oznaczać utratę sygnału i konieczność ponownego dostrajania kanałów. Dotyczy to zwłaszcza modeli z wysuwanymi antenkami, które są bardzo lekkie, przez co wystarczy mocniejszy podmuch wiatru, aby zmieniły swoje położenie.

Jeżeli nie posiadacie odpowiednich sprzętów oraz zezwoleń (np. właściciela budynku), to lepiej nie bierzcie się sami za montaż anten zewnętrznych. Ich ustawienie jest o wiele trudniejsze, ponieważ trzeba ją przymocować na tyle mocno, aby nie uszkodziły się podczas złych warunków atmosferycznych. Ponadto nie zawsze anteny zewnętrzne kieruje się bezpośrednio w stronę nadajników, tylko w przeciwnych, korzystając tym samym z fali odbitej o większej mocy.

Jeżeli nie wiecie, gdzie znajdują się nadajniki telewizji cyfrowej, to bez problemu znajdziecie taką informację w internecie. Polecam także skorzystanie z aplikacji dostępnych na smartfonach. Wystarczy wpisać w sklepie Play frazę „DVB-T”, a wyskoczy wam kilka programów z dokładnymi informacjami o położeniu anten nadawczych.

Jak podłączyć antenę do telewizora i zaprogramować kanały?

Podłączenie jest banalnie proste. Do każdej anteny DVB-T dołączany jest specjalny kabel, który należy umieścić w gnieździe „Antenna In” znajdującym się na tylnej części obudowy telewizora.

W celu zaprogramowania kanałów, musicie z pomocą pilota wejść do menu telewizora, a następnie przejść do zakładki „ustawienia telewizji”, gdzie klikacie „strojenie automatyczne” i wybieracie naziemną telewizję. Oczywiście w przypadku różnych modeli telewizorów może to wyglądać trochę inaczej, lecz zazwyczaj schemat jest bardzo podobny.
Autor: Łukasz Morawski