Jak ustawić antenę DVB-T?
Jeśli zdecydowaliście się na antenę pokojową, to powinniście umieścić ją w jak najwyższym miejscu w pokoju. Najlepiej, aby znajdowała się ona bardzo blisko okna, żeby pod drodze zbyt wiele dodatkowych elementów nie przeszkadzało w odbiorze sygnału.
Dobrym pomysłem jest przytwierdzenie na stałe do ściany, żeby przypadkowo jej nie przesunąć - mogłoby to oznaczać utratę sygnału i konieczność ponownego dostrajania kanałów. Dotyczy to zwłaszcza modeli z wysuwanymi antenkami, które są bardzo lekkie, przez co wystarczy mocniejszy podmuch wiatru, aby zmieniły swoje położenie.
Jeżeli nie posiadacie odpowiednich sprzętów oraz zezwoleń (np. właściciela budynku), to lepiej nie bierzcie się sami za montaż anten zewnętrznych. Ich ustawienie jest o wiele trudniejsze, ponieważ trzeba ją przymocować na tyle mocno, aby nie uszkodziły się podczas złych warunków atmosferycznych. Ponadto nie zawsze anteny zewnętrzne kieruje się bezpośrednio w stronę nadajników, tylko w przeciwnych, korzystając tym samym z fali odbitej o większej mocy.
Jeżeli nie wiecie, gdzie znajdują się nadajniki telewizji cyfrowej, to bez problemu znajdziecie taką informację w internecie. Polecam także skorzystanie z aplikacji dostępnych na smartfonach. Wystarczy wpisać w sklepie Play frazę „DVB-T”, a wyskoczy wam kilka programów z dokładnymi informacjami o położeniu anten nadawczych.
Jak podłączyć antenę do telewizora i zaprogramować kanały?
Podłączenie jest banalnie proste. Do każdej anteny DVB-T dołączany jest specjalny kabel, który należy umieścić w gnieździe „Antenna In” znajdującym się na tylnej części obudowy telewizora.
W celu zaprogramowania kanałów, musicie z pomocą pilota wejść do menu telewizora, a następnie przejść do zakładki „ustawienia telewizji”, gdzie klikacie „strojenie automatyczne” i wybieracie naziemną telewizję. Oczywiście w przypadku różnych modeli telewizorów może to wyglądać trochę inaczej, lecz zazwyczaj schemat jest bardzo podobny.