Karty graficzne są jednym z podstawowych elementów konstrukcji komputera. Stanowią więc kluczowy czynnik wpływający na działanie niektórych programów użytkowych oraz większości gier. Wielu posiadaczy pecetów zadaje więc sobie pytanie, jak sprawdzić wydajność karty graficznej, by przekonać się, czy pracuje ona w optymalny sposób.
Polecamy: Jaka karta graficzna do gier?
Poniżej przedstawiamy podstawowe metody pozwalające nam sprawdzić wydajność kart graficznych w laptopie lub komputerze stacjonarnym.
Podstawowe informacje na temat aktualnego stanu naszego układu graficznego możemy uzyskać dzięki wbudowanym w system Windows narzędziom. Najprostszym z nich będzie menedżer zadań, do którego dostęp uzyskujemy po jednoczesnym wciśnięciu przycisków ctrl, alt i delete.
W zakładce „wydajność” znajdziemy aktualizowane w czasie rzeczywistym wykresy ukazujące obciążenie poszczególnych komponentów karty, a także ich temperaturę. Podobne dane uzyskamy po uruchomieniu windowsowego taskbara Xboksa, a także z poziomu oprogramowania dostarczonego przez niektórych producentów kart graficznych.
Dane dostarczone przez te narzędzia są jednak bardzo powierzchowne i wymagają minimalizacji aktualnie używanej gry lub aplikacji.
Jeżeli zależy nam na dokładniejszej analizie zachowania GPU, a przy okazji innych elementów komputera, takich jak pamięci RAM czy procesora, warto wybrać jeden z wielu dostępnych w sieci programów monitorujących pracę peceta.
Aplikacje tego typu mogą wyświetlać na ekranie aktualną liczbę klatek obrazu generowanych przez kartę graficzną, obciążenie jej pamięci, dokładną temperaturę, obroty wentylatora itd. Informacje te pozwalają nam na skontrolowanie wszystkich elementów urządzenia oraz określenie, czy działają one w poprawny sposób np. podczas zabawy z grami. W tej kategorii oprogramowania specjaliści zgodnie polecają darmową aplikację o nazwie CAM.
Osobną kategorię programów badających wydajność kart graficznych stanowią tzw. benchmarki, które gruntownie testują wszystkie podzespoły układu, wyciskając z niego w kontrolowanych warunkach siódme poty, sprawdzając, jak radzi sobie w nawet najbardziej niesprzyjających sytuacjach. Zazwyczaj po zakończeniu testu otrzymujemy raport zawierający szczegółowe wyniki w wielu różnych kategoriach, w których układowi przyznawane są punkty. Dzięki temu możemy łatwo porównać naszą kartę z GPU innych osób.
Pamiętajmy jednak, że rezultaty testów niekoniecznie odzwierciedlają w skali 1:1 realną wydajność karty w grach. Na ich stabilne działanie produkcji wpływa także wiele innych czynników, takich jak np. odpowiednia optymalizacja kodu przez deweloperów.
W kategorii benchmarków graficznych niekwestionowanym liderem pozostaje od lat program 3D Mark, używany powszechnie przez graczy oraz profesjonalnych recenzentów sprzętu komputerowego. Alternatywnie możemy wypróbować także bardziej skomplikowane darmowe narzędzie o nazwie OCCT połączone z monitorem zasobów, które skutecznie przetestuje nie tylko GPU, ale i inne komponenty PC.
Warto wspomnieć, że coraz więcej współczesnych gier posiada własne wbudowane benchmarki oraz monitory zasobów komputera. Deweloperzy udostępniają je głównie po to, by ułatwić nam konfigurację opcji graficznych, pozwalając szybko określić, które z nich w największym stopniu wpływają na obniżenie wydajności gry.
Autor: Michał Kułakowski