Soundbary są idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na dobrym i kinowym dźwięku, ale nie mamy w domu miejsca na instalację kolumn i zestawów głośnikowych. Bardzo często w ich przypadku pojawia się jednak pytanie – jak podłączyć soundbar do telewizora?
Polecamy: Jaka karta graficzna do gier?
Karta graficzna to kluczowy komponent każdego komputera, zwłaszcza jeżeli służy on nam nie tylko do pracy, ale także do zabawy z najnowszymi grami. Z roku na roku postęp technologiczny sprawia, że producenci tego sprzętu wprowadzają na rynek coraz lepsze modele, oferujące zaawansowane technologie, takie jak Ray Tracing, które jeszcze kilka lat wcześniej były wyłącznie domeną wartych miliony dolarów stacji roboczych.
Obecnie GPU są zazwyczaj najdroższym i najbardziej kompleksowym podzespołem peceta, a kontrolę nad jego poprawnym działaniem sprawuje coraz bardziej rozbudowana biblioteka sterowników. Podpowiadamy więc, jak sprawdzić ich wersję, a następnie dokonać ich aktualizacji.
Sterowniki, które nawet w Polsce często określane są angielskim określeniem „drivery”, to pakiet oprogramowania pozwalającego porozumieć się komponentom lub urządzeniom peryferyjnym komputera z jego systemem operacyjnym oraz innymi podzespołami i aplikacjami. Jeżeli sterowniki są źle dobrane, sprzęt zazwyczaj odmawia posłuszeństwa lub działa w kompletnie nieprzewidywalny sposób, zaburzając pracę peceta.
Posiadanie aktualnych sterowników wszystkich kluczowych podzespołów peceta jest zalecane zarówno przez specjalistów od bezpieczeństwa, jak i producentów sprzętu elektronicznego. Nowe wersje oprogramowania zazwyczaj eliminują wykryte przez użytkowników najpoważniejsze problemy związane z niepoprawnym działaniem urządzeń.
W przypadku kart graficznych, ich sterowniki są bardzo regularnie aktualizowane przez producentów. Nowe wersje driverów wprowadzają zazwyczaj poprawki związane z funkcjonowaniem kart w wielu debiutujących właśnie grach. Zdarza się, że w tym przypadku zwiększają w nich wydajność urządzenia nawet o kilkadziesiąt procent.
Sterowniki eliminują stale wykrywane konflikty ze starszymi programami oraz innymi podzespołami komputera. Poza tym zapobiegają także niestabilnemu działaniu karty wywołanemu np. ostatnimi aktualizacjami systemu operacyjnego. Jak widać, regularne instalowanie świeżego zestawu sterowników do GPU ma wiele plusów.
Aktualnie posiadane sterowniki karty graficznej możemy sprawdzić na wiele sposobów. Informację może dostarczyć nam jakiś popularny program analizujący lub testujący komputer, taki jak np. darmowy GPU-Z, ale także system operacyjny.
Wersję sterownika znajdziemy w zakładce karty graficznej w okienku systemowej funkcji „Zarządzanie komputerem” albo w menedżerze zadań (po wciśnięciu kombinacji ctrl, alt i delete), w zakładce wydajność i po kliknięciu na wykres wydajności GPU.
W przypadku kart graficzny Radeon firmy AMD, aktualny sterownik pobierzemy z oficjalnej witryny producenta, znajdziemy je w dedykowanej zakładce. Przed otrzymaniem linku musimy tylko wybrać model i serię naszego układu. Warto dodać, że domyślnie sterowniki ściągają się wraz ze specjalnym oprogramowaniem o nazwie Adrenalin.
Uruchamia się ono przy starcie systemu Windows, a w razie potrzeby automatycznie wyszukuje i instaluje najnowsze wersje driverów oraz pozwala na większą kontrolę nad GPU.
Jeżeli chodzi o karty graficzne firmy Nvidia, procedura aktualizacji jest praktycznie identyczna. Najnowsze drivery pobieramy z oficjalnej strony producenta, uprzednio podając model oraz serię naszego układu.
Producent również oferuje dodatkowe oprogramowanie wspomagające działanie GPU, które nazywa się GeForce Experience. Także ono poinformuje nas automatycznie o możliwości zainstalowania najświeższych sterowników.
Autor: Michał Kułakowski