Data modyfikacji:

Jak sformatować dysk? Formatowanie dysku dla Windows 10 i Windows 7

Planujecie przeinstalować system operacyjny lub po prostu pozbyć się niepotrzebnych plików i aplikacji? Z tego tekstu dowiecie się, jak sformatować dysk twardy z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows.

Jak sformatować komputer?

jak sformatować dysk

Jak sformatować dysk?

Istnieją różne metody formatowania dysków, dlatego w tekście przedstawię wam cztery, z których korzystałem i zawsze dobrze spełniły swoją funkcję. Zobaczcie, jak sformatować dysk na Windows 7 i 10.

Jak sformatować dysk twardy na Windows 7 i 10 – sposób #1

Pierwsza metoda pozwala na dokładne sformatowanie dysku, a przy tym naprawienie występujących w nim błędów. Jak każdy z innych sposobów, ten również jest stosunkowo prosty, ale trzeba zachować ostrożność, żeby nie wybrać złych formatów dysków bądź rozmiarów alokacji. Zobacz, jak sformatować dysk krok po kroku.

 1. Pierwszym krokiem w formatowaniu dysku będzie znalezienie aplikacji „Zarządzenie komputerem”. Najłatwiej jest to zrobić przez lupkę umieszczoną na pasku zadań Windowsa 7 lub 10. Jeśli jednak wolicie tradycyjne szperanie w plikach, to program znajdziecie w folderze „Narzędzia administracyjne systemu Windows”.
 2. Kiedy uruchomicie „Zarządzanie komputerem”, w kolumnie po lewej musicie znaleźć zakładkę „Magazyn”. Rozwińcie ją, a następnie wybierzcie opcję „Zarządzanie dyskami”. Wtedy otrzymacie podgląd na wszystkie umieszczone w komputerze dyski z podziałem na partycje.
 3. Wybierzcie dysk, który chcecie sformatować i kliknijcie na niego prawym przyciskiem myszki. Wyskoczy menu kontekstowe, z którego następnie musicie wybrać opcję „Formatuj…”.
 4. Na ekranie pojawi się okienko, na którym ustalicie zasady formatowania dysku zewnętrznego. Możecie przy okazji zmienić etykietę woluminu, czyli mówiąc prościej – nazwę danego dysku widniejącą w systemie.
 5. Z pozostałych opcji w zakładce „System plików” wybierzcie NTFS, a w „Rozmiar jednostki alokacji” zostawcie wartość „Domyślny”.
 6. Teraz musicie zdecydować, czy chcecie dokonać szybkiego formatowania dysku czy pełnego. Drugi wariant trwa zdecydowanie dłużej, ale jest bardziej zalecany. Będziecie mieć wtedy pewność, że z dysku znikną dosłownie wszystkie niepotrzebne pliki. Dodatkowo system zeskanuje dysk pod kątem uszkodzonych klastrów i spróbuje je naprawić. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na pełen format.
 7. Jeżeli ustawiliście wszystko zgodnie z powyższymi punktami, kliknijcie OK.

Ten rodzaj formatu dysku odpowiada wyłącznie za usunięcie z dysku wszystkich plików, które zostały wgrane lub zainstalowane na komputerze w trakcie jego użytkowania. Nie odpowiada więc za bezpośrednie formatowanie Windowsa 10 – system operacyjny nadal zostaje zainstalowany na komputerze.

Formatowanie dysku na Windows 7 i 10 – sposób #2

Dyski zazwyczaj formatujemy, kiedy planujemy zainstalować nowy system operacyjny. Jeżeli więc chcecie przesiąść się np. z Windowsa 7 na 10, to formatowania dysku możecie dokonać podczas procesu instalacyjnego.

Jak wtedy sformatować dysk? Wystarczy umieścić w komputerze płytę lub pendrive’a z oprogramowaniem, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

Ten sposób na formatowanie dysku na Windows jest bardzo prosty w obsłudze. Microsoft w trakcie procesu instalacyjnego dokładnie wyjaśnia każdą czynność krok po kroku, więc nie ma możliwości, żebyście się w tym pogubili. Nie jest to natomiast rozwiązanie dla osób, które chcą tylko pozbyć się zbędnych plików z komputera, bez konieczności usuwania systemu operacyjnego.

Jak sformatować dysk twardy – sposób #3

Niekiedy bywa tak, że wraz z aktualizacją systemu pojawiają się problemy z konkretnymi podzespołami. W takich sytuacjach często pomaga całkowite sformatowanie dysku i przeinstalowanie Windowsa lub przywrócenie go do ustawień fabrycznych, co także wiąże się z usunięciem niepotrzebnych rzeczy z komputera. Sprawdźcie, jak sformatować dysk trzecim sposobem.

 1. Kliknijcie w lupkę na pasku zadań i znajdźcie aplikację „Ustawienia”. Kiedy to zrobicie, przejdziecie do ekranu, na którym będziecie mieli kilka opcji do wyboru. Kliknijcie w „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
 2. W kolumnie po lewej stronie wybierzcie zakładkę „Odzyskiwanie”. Na ekranie pojawią się dwie opcje do wyboru – „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” oraz „Uruchamianie zaawansowane”. Tym razem interesuje was tylko pierwsza. Znajduje się pod nią przycisk „Rozpocznij”, który powinniście kliknąć.
 3. Ponownie będziecie musieli wybrać pomiędzy dwiema opcjami – „Zachowaj moje pliki” i „Usuń wszystko”. Tyle tylko, że w tym momencie to od was zależy, z której korzystacie.
 4. Jeżeli wybierzecie „Zachowaj moje pliki”, to z dysku zostaną usunięte wszystkie aplikacje, które nie były wgrane domyślnie wraz z instalacją systemu Windows 7 lub 10. Chodzi m.in. o gry, aktualizacje, programy graficzne itp. W tym przypadku pozostają natomiast na dysku wszystkie wasze pliki osobiste, takie jak dokumenty tekstowe, zdjęcia lub filmy. Po wybraniu tej opcji system nie przejdzie od razu do formatowania dysku, tylko najpierw pokaże wam dokładną listę aplikacji, które zostaną usunięte z komputera.
 5. Wybierając opcję „Usuń wszystko”, kasujecie zarówno zainstalowane aplikacje, jak i wszystkie wasze pliki przechowywane na dysku.

Bez względu na to, jaką wybierzecie opcję, system Windows najpierw zrestartuje komputer, a potem automatycznie ponownie zainstaluje się na dysku.

Formatowanie dysku na Windows 7 i 10 – sposób #4

Jeżeli macie dysk podzielony na partycję i chcecie oczyścić jedną z nich, to istnieje jeszcze jedna bardzo szybka i skuteczna metoda na usunięcie plików. Muszę jedynie zaznaczyć, że w ten sposób nie można sformatować dysku C, na którym zazwyczaj zainstalowany jest system Windows. Jak sformatować dysk?

 1. Wejdźcie w „Mój komputer / Ten komputer” i kliknijcie prawym przyciskiem myszki na partycję, z której chcecie usunąć pliki.
 2. W menu kontekstowym wybierzcie zakładkę „Formatuj…”. Nie zmieniajcie nic w ustawieniach dysku, żeby nic nie namieszać.
 3. Możecie zdecydować tylko, czy chcecie dokonać szybkiego formatowania dysku czy nie. Jeśli chcecie pełen format, to musicie odznaczyć okienko z szybkim formatem. Na koniec kliknijcie „Rozpocznij”, żeby aktywować proces kasowania plików.