Data modyfikacji:

Głośniki gamingowe dla gracza

Inwestycja w wysokiej jakość głośniki PC nie tylko zwiększy imersję i poprawi wrażenia z zabawy z grami, ale w niektórych przypadkach może nawet dać nam przewagę w kompetytywnych grach akcji. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze głośników gamingowych oraz polecamy kilka wybranych modeli.

głośniki gamingowe

Głośniki to często pomijany przez graczy element gamingowego zestawu komputerowego. Urządzenia oferujące mocny i głęboki dźwięk w zauważalny sposób poprawiają wrażenia płynące z zabawy. Wybierając głośniki multimedialne dla gracza, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę to, z jakiego typu komputera korzystamy (stacjonarny lub laptop), a także gdzie bawimy się grami. Czy jest to np. duże i przestronne biurko, czy też kanapa lub stół w kuchni. Zdeterminuje to w znaczący sposób rozmiary oraz typ sprzętu, który kupimy.

Sprawdź również nasze propozycje słuchawek dousznych dla graczy.

Poza tym reszta zależy już od naszych osobistych upodobań i przyzwyczajeń, a także rodzaju ulubionych gier. Fani horrorów lub produkcji akcji z pewnością będą chcieli doświadczyć dźwięku przestrzennego oraz mocnych basów, co dla miłośników strategii będzie z kolei rzeczą trzeciorzędną.

Jeżeli chodzi o gamingowe laptopy, gracze naturalnie zmuszeni są do wyboru mniejszych głośników. Liczba dobrych urządzeń tego typu kurczy się jeszcze bardziej, gdy będziemy chcieli grać w podróży lub w plenerze. Spory wpływ na dobór urządzenia  zależy również od zasobności naszego portfela, ponieważ rozstrzał cen jest tutaj naprawdę duży – od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze głośników dla gracza?

  • Moc – podana w watach wartość reprezentuje maksymalną osiąganą głośność dźwięku urządzenia. Jeżeli chcemy oglądać filmy ze znajomymi lub zależy nam na tym, by o naszych sukcesach w rozgrywce dowiedział się cały świat, powinniśmy postawić na jak najmocniejsze modele.
  • Pasmo przenoszenia – parametr określa zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenie. W specyfikacji głośnika znajdziemy informacje o ich górnej i dolnej wartości, które określają wysokie i dolne tony (basy). Dla miłośników gier optymalne będzie pasmo przenoszenia na poziomie 35-18000 Hz.
  • Liczba głośników – gracze najczęściej sięgają po zestawy głośników 2.1, które poza dwoma satelitami wyposażone są także w głośnik niskotonowy, tzw. subwoofer. Tego typu zestawy wymagają jednak sporo miejsca na biurku lub stole. Najbardziej zażarci fani elektronicznej rozrywki stawiają z kolei na głośniki oferujące pełny dźwięk przestrzenny, w formacie 7.1 lub 5.1. Posiadają one kilka kolumn lub głośniczków satelitarnych, które ustawiane są wokół użytkownika, a także mocny subwoofer, oferujący wgniatające w fotel basy. Konfigurację taką doceniają zwłaszcza fani gier akcji.
  • Sposób komunikacji z komputerem – w sklepach znajdziemy modele bezprzewodowe oraz przewodowe. Te pierwsze korzystają z technologii Bluetooth i są zazwyczaj mniejsze oraz słabsze od kablowych odpowiedników. Warto pamiętać, że wymagają dodatkowego zasilania, czy to poprzez ładowalne baterie (lub zwykłe paluszki), czy też standardowe gniazdko elektryczne. Kablowe modele łączą się z komputerem za pomocą złącza mini jack lub portu USB. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modeli wyposażonych np. w dodatkowe złącze na słuchawki lub pilota sterującego głośnością.
  • Wygląd, dodatki i wykonanie – dla wielu gamingowych pasjonatów to jedna z istotnych cech kupowanego sprzętu. Ważny będzie tu nie tylko kolor oraz użyte materiały, ale także dodatki, takie jak oświetlenie RGB. Niezwykle przydatny może okazać się także pilot, który pozwoli na szybką modyfikacje poziomu głośności.

Głośniki dla graczy – polecane modele

Logitech 2.0 Z200 

Dobre głośniczki uznanej firmy Logitech w cenie nieco ponad 100 złotych. Sprawdzą się jako idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują zbyt zasobnym portfelem. Powinny przypaść do gustu także posiadaczom laptopów. Ich przedni panel jest wyposażony w elementy sterujące głośnością, poziomem basów oraz zasilaniem, znajdziemy tu również przydatną wtyczkę na słuchawki. 

Creative 2.0 GIGAWORKS T20 II

Model przeznaczony dla osób niedysponujących odpowiednio dużą ilością miejsca na ustawienie subwoofera. Głośniki te kupimy w cenie powyżej 300 złotych i pozostają one jednym z najlepszych rozwiązań w swojej klasie. Wysokiej jakości przetworniki tonów średnich z kopułowymi membranami z włókna szklanego, wyróżniającymi się ciepłym brzmieniem basów i tonów średnich. Z przodu prawej kolumny umieszczono pokrętła do sterowania zasilaniem, basami i wysokimi tonami, a także dwa wejścia, umożliwiające podłączenie różnych urządzeń audio bez konieczności przełączania kabli. 

Edifier 2.1 M1360 

Głośniki 2.1 w atrakcyjnej cenie około 150 złotych. Jest to kompaktowy zestaw składający się z dwóch skośnych głośników oraz jednego satelity. Kolumny mają niewielkie rozmiary, więc możemy podłączyć je nawet do laptopa. Dodatkową zaletą modelu jest przewodowy pilot z regulacją głośności.

Logitech Z533 

Wysokiej jakości zestaw 2.1 o atrakcyjnym, minimalistycznym designie. Urządzenie dostępne jest w cenie około 350 złotych. Głośniki posiadają duży subwoofer z kilkoma wejściami audio (obsługuje do trzech urządzeń jednocześnie). Regulacji poziomu głośności oraz natężenia basu dokonujemy dzięki panelowi sterującemu, który przyjął formę przewodowego pilota/pokrętła z wbudowanym wejściem słuchawkowym.

Creative 5.1 Inspire T6300 

Często wybierany zestaw 5.1. w cenie nieco poniżej 300 złotych. W zestawie znajdziemy subwoofer, dwie większe przednie kolumny, a także trzy tylne satelity. Urządzeniem możemy sterować za pomocą kablowego pilota z włącznikiem zasilania i wygodną funkcją regulacji głośności.