Data modyfikacji:

Jak sprawdzić kartę graficzną w komputerze?

Twój komputer nie działa tak, jak kiedyś? Być może to czas na wymianę karty graficznej. Nie wiesz, jak sprawdzić kartę graficzną? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić test karty graficznej.

jak sprawdzić kartę graficzną w komputerze
W tym artykule dowiesz się:
  • Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Windows 7, 10 lub innych?
  • Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Linux?
  • Jak sprawdzić kartę graficzną w MacB ooku?
  • Co to jest karta graficzna?
  • Karta graficzna – polecane modele
 

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Windows 7, 10 lub innych?

Zadajesz sobie pytanie: jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Ten artykuł jest dla ciebie. Na szczęście test kart  graficznych w systemie Windows 7, 10 i innych jest naprawdę prosty.

Wystarczy, że klikniesz w „Panel sterowania” i z paska menu wybierzesz „Menadżer urządzeń”. W tym okienku pokażą się wszystkie informacje na temat komponentów komputera.

W polu „Karty graficzne” są pokazane karty graficzne zamontowane w komputerze lub laptopie. Kliknij podwójnie, żeby wyświetlić właściwości poszczególnych kart (jeśli posiadasz więcej niż jedną).
 
Potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na temat karty graficznej? W tym celu zainstaluj jeden z dostępnych programów w internecie. Naszym zdaniem z tym zadaniem świetnie poradzi sobie program do testowania karty graficznej GPU-Z.

Jest naprawdę szybki i prosty w obsłudze. Dzięki niemu bez problemu odczytasz wiele parametrów karty graficznej: od temperatury karty, przez  technologię, w której została wykonana, aż po rodzaj pamięci RAM czy pracę GPU.

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Linux?

Sprawdzenie karty graficznej do laptopów w systemie Linux jest podobnie proste. W terminalu wpisz komendę „sudo lshw -c display”. Na ekranie pojawią ci się informacje na temat szczegółowym właściwości technicznych karty graficznej.
 

Jak sprawdzić kartę graficzną w MacBooku?

Aby sprawdzić kartę graficzną w MacBooku, kliknij w ikonę Menu Apple, a następnie przejdź do „Ten Mac”. Pojawi się okno o informacjach ogólnych o komputerze. W części „Grafika” dowiesz się, jaka karta graficzna jest wykorzystywana podczas pracy laptopa.

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna to nic innego, jak podzespół komputera lub laptopa, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie obrazu widocznego na monitorze. Jego zadaniem jest renderowanie obrazu na monitorze. Dokonuje się to poprzez konwersję danych na sygnał, który jest zrozumiały dla monitora. Im lepsza i bardziej zaawansowana technologicznie karta graficzna, tym lepszy i płynniejszy obraz na monitorze.

Karta graficzna – polecane modele

 Gigabyte GeForce RTX 2060 – niezrównana wydajność

Nie wiesz, jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza? Oto odpowiedź. Gigabyte GeForce RTX 2060 nie ma sobie równych. Karta graficzna zachwyca przede wszystkim technologią śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Dzięki temu sprzęt generuje trójwymiarowe obrazy o niemal fotograficznym realizmie.

Technologia Ray Tracing pozwala na uzyskanie niesamowicie realistycznego obrazu: oświetlenia, cieni i refleksów. To jednak nie wszystko. Karta graficzna została wyposażona w układ chłodzenia, który cechuje wyjątkowa wydajność. Wentylatory uruchamiają się, gdy temperatura sprzętu osiąga określoną wysokość.

Asus Radeon RX 580 Dual 4G OC – mocny zawodnik

Idealna karta graficzna dla graczy! Tę kartę graficzną wyróżniają opatentowane wentylatory Wing-Blade. Dzięki nim przepływ powietrza zwiększa się aż do 105%. Dodatkowo wentylatory są odporne na kurz (certyfikat IP5X). Za jeszcze lepszą stabilność pracy odpowiada technologia Auto-Extreme z Super Alloy Power II.