Data publikacji:

Immortals of Aveum – cena, wymagania, platformy. Czy warto zagrać?

Electronic Arts od jakiegoś czasu coraz odważniej kombinuje z coraz to bardziej nietypowymi projektami, wychodząc poza swoją strefę komfortu. Immortals of Aveum to zupełnie nowa marka, która nie jest kontynuacją żadnej wcześniejszej gry, spin-offem ani tytułem osadzonym w popularnym uniwersum – jest to pierwszy w pełni autorski projekt nowego studia Ascendant, składającego się z osób, które pracowały wcześniej przy Call of Duty, Halo lub Borderlands. Czy efekt pracy tak doświadczonych deweloperów jest zadowalający? Sprawdźcie, o co chodzi w Immortals of Aveum.
Immortals of Avenum

Data premiery Immortals of Aveum – cena gry i dostępne platformy

Oficjalna premiera gry studia Ascendant odbyła się 22 sierpnia 2023 roku na wszystkich planowanych urządzeniach. Immortals of Aveum trafiło do sprzedaży w polskiej wersji językowej (napisy) i jest tytułem multiplatformowym, lecz twórcy zrezygnowali ze wsparcia dla konsol poprzedniej generacji – wystarczy zerknąć na wymagania sprzętowe, aby zrozumieć, dlaczego tak się stało. W związku z tym w produkcję amerykańskiego dewelopera zagramy wyłącznie na komputerach osobistych (Steam, EA App, Epic Games Store) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Gra dostępna jest oczywiście w cyfrowej dystrybucji, lecz nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wejść w posiadanie fizycznego wydania Immortals of Aveum – niestety pudełkowa edycja dostępna jest wyłącznie dla PS5 i XSX. Oficjalna cena została ustalona na 299 złotych, choć kwota może się delikatnie różnić w zależności od oferty sklepu internetowego – warto sprawdzać Ceneo.pl. Wewnątrz opakowania nie znajdziecie żadnych dodatków, tylko płytę z pełną wersją gry.

Immortals of Aveum – gra fantasy, jakiej jeszcze nie było

W Immortals of Aveum trafiamy do wykreowanego przez studio Ascendant uniwersum fantasy, w którym od tysięcy lat prowadzone są działania zbrojne pomiędzy dwoma supermocarstwami – Lucjum oraz Rasharnu. Dawniej świat dzielił się na pięć niezależnych królestw, lecz aktualnie Oremen, Kalthus i K’Ley straciły swoją niezależność, a na ich terenie dochodzi do licznych zbrodni i zaszczucia wśród lokalnej społeczności. Równowagę mogą przywrócić jedynie członkowie Zakonu Nieśmiertelnych, którzy są określani maginami – potężnymi wojownikami, zdolnymi do kontrolowania magicznej energii.
Armia Światła Lucjum musi więc za wszelką cenę powstrzymać inwazję Rasharnu, kontrolowaną przez tyrana Sandrakka. Przywódca tego narodu wchodzi jednak w posiadanie potężnego kamienia, dającego mu moc przejęcia władzy nad całym Aveum. Pewnego razu jego armia najeżdża miasto Seren, osadzone pod potężnym mostem – mieszkańcy zostają brutalnie wymordowani i udaje się przetrwać wyłącznie garstce szczęśliwców. Zalicza się do nich niejaki Jak, którego połączenie z magicznymi zdolnościami wydaje się być o wiele większe niż u innych ludzi. Po tym jak bohater traci wszystko (i wszystkich), wstępuje do Nieśmiertelnych, gdzie szkoli się u boku pani generał Kirkan. To właśnie od Jaka zależą losy świata.

Magia zamiast karabinów – nietypowe podejście do strzelanek FPP

Jak już z pewnością zdążyliście zauważyć, w Immortals of Aveum mamy do czynienia z pierwszoosobowym shooterem, w którym zamiast broni palnej do naszej dyspozycji zostały oddane czary. Magia w świecie gry dzieli się na trzy kolory i zazwyczaj ludzie są w stanie kontrolować wyłącznie jeden z nich – Jak jest jednak jednym z Nieprzewidzianych, którzy są w stanie operować różnymi rodzajami czarów. Żeby jednak móc korzystać z ataków magicznych, konieczne jest wyposażenie głównego bohatera w odpowiednie rękawice, umożliwiające skumulowanie mocy w konkretny sposób. Nie tylko przekłada się to na gameplay, ale dodaje również do gry element „zbieractwa”, ponieważ gracze muszą przeszukiwać rozmaite skrzynie w poszukiwaniu nowych narzędzi o lepszych statystykach – sprzęt można także kupić lub wykuć w kuźni.
Warto również dodać, że każdy z kolorów oferuje dostęp do trzech rodzajów rękawic, które znacząco wpływają na sposób korzystania z „broni”. Przykładowo – podczas atakowania zieloną magią możemy zamieniać ją w samonaprowadzające pociski lub manewrować energią w taki sposób, aby strzelać wieloma pociskami w bardzo szybkim tempie, jakbyśmy trzymali w garści miniguna. Ten kolor pomaga także w spowalnianiu ruchów oponentów bądź manipulowaniu wybranymi obiektami na mapie. Jeśli natomiast preferujecie dużą siłę rażenia, to wtedy do dyspozycji macie czerwoną magię z rakietowymi pociskami i morderczym laserem. Ostatni typ magii został przypisany kolorowi niebieskiemu, odpowiadającemu m.in. za tworzenie bariery ochronnej wokół Jaka lub strzelania pociskami niczym z karabinów szturmowych.

Immortals of Aveum to oldschoolowa gra z elementami platformówek

Rozgrywka w Immortals of Aveum została podzielona na kilkanaście rozdziałów, których ukończenie powinno wam zająć od 15 do 20 godzin w zależności od tego, na jaki poziom trudności się zdecydujecie. Jednakże nawet na „łatwym” starcia z przeciwnikami momentami stanowią wyzwanie, bo walka jest szalenie dynamiczna i wymusza od gracza umiejętnego operowania wszystkimi rodzajami magii. Chociażby dlatego, że niektórzy wrogowi podatni są na ataki konkretnym kolorem. Na szczęście protagonista jest bardzo ruchliwy i umie wiele dodatkowych sztuczek. Jak jest w stanie wykonywać podwójne skoki, lewituje przez chwilę w powietrzu, korzysta z przydatnego bicza oraz robi efektowne uniki.
W przerwie od wymiany ognia użytkownicy zwiedzą duży świat o pół otwartej strukturze – do wcześniej odwiedzonych lokacji można wrócić w późniejszym czasie, np. gdy odblokujemy zdolnością umożliwiającą otwarcie jakichś drzwi bądź przebicie się przez magiczną barierę. Większość misji jest jednak dosyć liniowa i przez większość czasu zmierzamy za znacznikiem celu, bez tracenia czasu na zadania poboczne. Eksploracji mapy towarzyszy również rozwiązywanie prostych zagadek logicznych i środowiskowych, które w głównej mierze bazują na trzech rodzajach magii oraz odpowiednim włączaniu kolorowych przełączników.

Szczegółowe wymagania sprzętowe Immortals of Aveum

Jeżeli wasz komputer nie będzie w stanie poradzić sobie z grą studia Ascendant, to koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem, w którym polecamy idealny sprzęt do grania w Immortals of Aveum.

Minimalne dla 60 FPS/1080p:

  • Procesor: Intel Core i7-9700 3.0 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2080 Super / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 70 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane dla 60 FPS/1440p:

  • Procesor: Intel Core i7-12700 2.1 GHz / AMD Ryzen 7 5700X 3.4 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 12 GB GeForce RTX 3080 Ti / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 70 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra dla 60 FPS/4K:

  • Procesor: Intel Core i9-13900KS / AMD Ryzen 9 7950X3D
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 24 GB GeForce RTX 4090 / Radeon RX 7900 XTX lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 70 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Electronic Arts
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.