Data modyfikacji:

Starfield – premiera, wymagania, rozgrywka. Zapowiedź gry

Starfield to bez wątpienia jedna z bardziej wyczekiwanych produkcji tego roku. Czy twórcy takich gier jak Fallout 4 czy The Elder Scrolls V: Skyrim będą w stanie spełnić swoje obietnice odnośnie do gameplayu? O tym przekonamy się dopiero po premierze, a teraz sprawdźcie, co produkcja będzie miała do zaoferowania. Z tekstu dowiecie się najważniejszych rzeczy o rozgrywce Starfield oraz poznacie datę premiery gry.
starfield wymagania

Czy warto zagrać w Starfield?

Premiera Starfielda już za nami, więc w końcu gracze mogą sprawdzić, co przygotowali dla nich twórcy takich produkcji jak Fallout 4 czy The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeśli mielibyśmy się sugerować ocenami w serwisie Metacritic, to wychodzi na to, że mamy do czynienia z dużym hitem – produkcja Bethesdy w wersji na komputery osobiste może pochwalić się średnią 88/100 w oparciu o ponad pięćdziesiąt recenzji z całego świata. To naprawdę dobry wynik, który w oczach graczy może idealnie pokrywać się z tym, co ma do zaoferowania ten tytuł.

Nie da się ukryć, że Starfield jest potężnym RPG-em, w którym uczestnicy zabawy mają ogromną swobodę działania. Aczkolwiek twórcy tym razem nie przygotowali jednej bardzo dużej mapy, jak np. w Skyrimie, tylko podzielili swoje uniwersum na wiele mniejszych fragmentów, do których możemy dostać się poprzez szybką podróż lub kosmiczne loty swoim statkiem. Gra nie ogranicza się bowiem do kilku podstawowych lokacji, tylko daje dostęp do kilkuset map, z czego część jest zasiedlona, zaś pozostała to nieodkryte wcześniej ciała niebieskie, na których musimy wykonać badania i zebrać informacje o tamtejszej faunie i florze.

Podczas zabawy czuć, że jesteśmy galaktycznymi odkrywcami i tylko od nas zależy, w jakim stopniu posiądziemy wiedzę o otaczających nasz układach. W Starfieldzie nie zabrakło rozbudowanego scenariusza, który także nie jest prowadzony w sposób liniowy. Oczywiście główne fabularne zazwyczaj prowadzą do tej samej konkluzji, jednakże droga do celu zazwyczaj zależy od tego, w jaki sposób rozwinęliśmy umiejętności swojej postaci oraz jaki styl gry preferujemy. Dzieło Bethesdy rozwija jednak skrzydła dopiero w aktywnościach pobocznych – w dowolnym momencie możemy zdecydować, do jakiej frakcji chcemy należeć, co otwiera przed nami zupełnie nowe ścieżki fabularne i misje do rozegrania.

Bethesda stworzyła tytuł, do którego gracze z pewnością będą chcieli wracać. Mnogość opcji jest tutaj bardzo duża, co sprawia, że regrywalność stoi na wysokim poziomie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy pierwszym podejściu postawić na dyplomację i względnie pacyfistyczne podejście do rozwiązywania konfliktów, żeby już za drugim razem stać się postrachem galaktyki i mordować wszystkich na swojej drodze, byleby tylko zyskać bogactwo oraz władzę. Decyzja o tym, w jaki sposób będziemy grać w Starfielda, zależy tylko i wyłącznie do nas!

Produkcja powinna także przypaść do gustu osobom, które lubują się w trzecioosobowych strzelankach – choć istnieje także możliwość przełączenia kamery na tryb TPP, lecz wtedy celowanie z broni jest mocno nieprecyzyjne. W Starfieldzie dosyć często sięgamy po broń, natomiast starcia zostały zrealizowane w bardzo poprawny sposób – do dyspozycji otrzymaliśmy ogromny arsenał broni i faktycznie czuć różnicę pomiędzy korzystaniem ze strzelby, karabinu maszynowego czy pistoletu laserowego.

Największym problemem Starfielda jest to, że niektóre mechaniki przygotowane na potrzeby gry są nieintuicyjne i czasami potrzeba odrobiny cierpliwości i skupienia, aby zrozumieć, jak działa system przypisywania broni do skrótów klawiszowych, hakowanie zamków, nawigowanie po mapie itp. Jest to trochę upierdliwe, ale wystarczy spędzić z tym tytułem kilka godzin, aby wszystko stało się jasne. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się dobrze zrealizowanym gameplayem, który może się podobać. Oprawa wizualna także nie zwala z nóg, ale wygląd lokacji jest na tyle klimatyczny, że można przymknąć oko na nieco przestarzały silnik graficzny.

Starfield nie jest produkcją bez wad, ale jest to na tyle kompetentnie zrealizowane dzieło, że po prostu trzeba w nie zagrać. Produkcja Bethesdy już teraz stała się popkulturowym fenomenem, o którym będzie się dyskutowało latami. Szkoda byłoby przegapić taki tytuł…

Na jakich platformach zagramy w Starfield?

Choć Bethesda Softworks przyzwyczaiła nas do tego, że ich produkcje udostępniane są na wszystkich platformach, to jednak Starfield wyłamie się z tego schematu. Wynika to oczywiście z tego, że jakiś czas temu firma stała się własnością Microsoftu. W związku z tym w produkcję zagramy wyłącznie na komputerach osobistych oraz konsoli nowej generacji Xbox Series X|S. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek gra zostanie udostępniona na innych sprzętach.

Data premiery Starfield – cena gry i DLC

Oficjalna zapowiedź Starfielda nastąpiła w kwietniu 2018 roku, lecz produkcja ma być na tyle duża, że producent potrzebował aż kilku lat, aby przygotować się do premiery. Miejmy nadzieję, że studio nie wycofa się w ostatniej chwili i nie opóźni debiutu gry. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w najnowsze dzieło Bethesda Softworks zagramy 6 września 2023 roku.
Już teraz możecie złożyć zamówienie przedpremierowe na pudełkową wersję Starfielda. Opcja na komputery osobiste kosztuje 280–291 złotych, natomiast posiadacze Xbox Series X muszą zapłacić 295–329 złotych. Wydawca przygotował także edycję kolekcjonerską Starfield, która została wyceniona na 1399–1499 złotych. Zawiera m.in. płytę z grą, dostęp do fabularnych rozszerzeń (ich premiera odbędzie się w późniejszym terminie), cyfrowe bonusy, steelbook, naszywkę Konstelacji oraz zegarek Starfield Chronomark.

Fabuła Starfield

Akcja Starfielda osadzona zostanie w odległej przyszłości – historia rozpocznie się dokładnie w 2330 roku. W przypadku tej produkcji mamy mieć do czynienia z science fiction, lecz twórcy twierdzą, że nie będzie to tytuł podobny chociażby do Star Wars czy Mass Effect, tylko ma stawiać o wiele większy nacisk na realizm. W związku z tym Bethedsa określa stylistykę swojej gry jako NASA-punk, co może stanowić nie lada nowość dla gier wideo.
Jeśli natomiast chodzi o samą fabułę, to w 2310 roku doszło do znaczącego pogorszenia się relacji pomiędzy frakcjami określanymi się jako Zjednoczone Kolonie oraz Kolektyw Wolnych Gwiazd. Wojna trwała dwadzieścia lat i została zakończona podpisaniem aktu pokojowego, lecz pomiędzy obiema nacjami w dalszym ciągu iskrzy. Ponadto konsekwencje działań zbrojnych odbiły się w negatywny sposób na tzw. Zasiedlonych Układach, stanowiących fragment Drogi Mlecznej, oddalony o kilkadziesiąt lat świetlnych od Układu Słonecznego.
Gracze wcielą się w wykreowaną przez siebie postać, będącą członkiem organizacji znanej jako Konstelacja. Jest to grupa badaczy i naukowców, których zadaniem jest odkrycie tajemnic Drogi Mlecznej. Motywem przewodnim Starfielda ma być uzyskanie odpowiedzi odnośnie do powstania naszego istnienia, lecz oczywiście nie zabraknie także innych wątków wynikających m.in. z kruchej sytuacji politycznej w Zasiedlonych Układach.
Deweloper twierdzi, że główny wątek fabularny został rozpisany na około czterdzieści godzin. Podobno na potrzeby Starfielda przygotowano ponad 250 tysięcy kwestii dialogowych. W trakcie rozmów z bohaterami niezależnymi będziemy mogli wybierać kwestie, które ma wypowiedzieć nasz bohater. W dodatku pojawi się system oparty na perswazji, dzięki któremu będziemy mogli „wygrywać” dyskusje, aby przekonywać rozmówców do swojej racji.

Zwiastun Starfield

Zobaczcie oficjalny trailer Starfield opublikowany przez twórców w 2021 roku:

Rozgrywka Starfield

Podobnie jak w poprzednich grach Bethesda Softworks, w Starfieldzie sami będziemy mogli zdecydować, czy chcemy obserwować akcję z oczu bohatera, czy umieścimy kamerę za jego plecami. Produkcja ma być rozbudowanym RPG-iem nastawionym na rozmowy z NPC-ami oraz eksplorację świata, ale oczywiście nie zabraknie także dynamicznej walki przy użyciu broni białej oraz futurystycznej broni palnej. Przed rozpoczęciem przygody musimy stworzyć własnego herosa, włącznie z ustaleniem wyglądu, początkowych statystyk oraz wybraniem zaimków osobowych, które będą wpływały na to, w jaki sposób mają się zwracać do nas ludzie, jakich spotkamy podczas gry.
Twórcom zależało na tym, aby gameplay był jak najbardziej zróżnicowany, dlatego wymiana ognia z oponentami nie będzie jedynym sposobem na rozwiązywanie konfliktów. W zależności od tego, w jakim kierunku rozwiniemy swoją postać, często lepszym rozwiązaniem ma być dyskretne eliminowanie przeciwników, bez wywoływania alarmu. Oprócz tego w Starfieldzie mają pojawić się także widowiskowe starcia w warunkach zerowej grawitacji, a także otrzymamy możliwość kontrolowania uzbrojonego statku kosmicznego.
Producent nie zdecydował się na taktyczne elementy gameplayu, z jakimi mieliśmy chociażby do czynienia w Fallout 4. Nowej grze Bethesdy bliżej będzie do shootera pokroju Borderlands, gdzie zdrowie przeciwników jest określane przez pasek życia. W związku z tym bardzo ważne ma być dobieranie wyposażenia o odpowiednich statystykach.
Nasz pojazd ma pełnić bardzo istotną rolę, ponieważ dzięki niemu będziemy mogli dotrzeć do ponad stu układów planetarnych, składających się z przeszło tysiąca zróżnicowanych planet. Część z nich ma być zaludniona, lecz na większości nie znajdziemy żadnych żyjących form, ale za to zbierzemy potrzebne surowce, przeprowadzimy badania oraz wybudujemy własną bazę i damy pracę NPC-om. Żeby jednak móc wyruszyć w tak odległe podróże, konieczne będzie rozwijanie statków kosmicznych, które możemy projektować wedle własnych preferencji – zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i ich parametry.

Gameplay Starfield

Zobaczcie piętnastominutowy materiał, w którym Bethesda Softworks w pełni skupiła się na zaprezentowaniu rozgrywki w Starfield:

Czy gra Starfield będzie posiadała polską wersję językową?

Jak już wiecie, Starfield ma być potężną produkcją, w której dialogi z postaciami niezależnymi mają stanowić niezwykle istotny element rozgrywki. Jeśli więc macie problemy z językiem angielskim, to mam dla was dobrą wiadomość – produkcja będzie dystrybuowana w polskiej wersji językowej, aczkolwiek twórcy ograniczą się wyłącznie do napisów.

Jakie są wymagania sprzętowe Starfield?

Producent udostępnił szczegółową rozpiskę podzespołów, dzięki czemu już teraz możecie sprawdzić, czy wasz komputer będzie w stanie poradzić sobie z tym tytułem.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i7-6800K 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX 5700 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 125 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5-10600K 4.1 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2080 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 125 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Starfield Q&A – twórcy opowiadają o grze

    Bethesda podzieliła się także kilkuminutowym materiałem, w którym Todd Howard (autor projektu) opowiada o swojej produkcji:
    Źródło grafiki: Materiały prasowe Bethesda Softworks
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.