Data modyfikacji:

Najlepsze gry przygodowe na PS5

Współcześni twórcy gier coraz rzadziej sięgają po gatunek przygodówek, a gdy już to robią, to zazwyczaj mamy do czynienia z bardziej filmowymi dziełami, aniżeli klasycznymi grami typu point & click. Jeśli lubicie produkcje, w których fabuła odgrywa pierwsze skrzypce, to obowiązkowo powinniście zapoznać się z moim zestawieniem najciekawszych gier przygodowych na PlayStation 5.
gry przygodowe na ps5
Gry wideo są coraz bardziej różnorodne, a do tego często mieszają wiele gatunków, dlatego niezwykle trudno jest określić, co jest przygodówką, a co nie. W tekście raczej nie znajdziecie produkcji określanych mianem przygodowych gier akcji, ponieważ takie jak Uncharted 4: Kres Złodzieja czy Assassin’s Creed Valhalla niezbyt dobrze pasują mi do tematyki tego zestawienia. Dlatego też skupiłem się głównie na tytułach, których gameplay jest jak najbardziej zbliżony do klasycznych przygodówek. Wybierałem też spośród dzieł dostosowanych do PS5.

Gry przygodowe na PS5 – polecane tytuły

Life is Strange: True Colors

Dzieło studia Deck Nine to przykład nowej szkoły tworzenia gier przygodowych, w których liczy się przede wszystkim fabuła, a nie zbieranie przedmiotów i rozwiązywanie skomplikowanych zagadek logicznych. Nie traktuję tego jako wady, ponieważ poziom historii w Life is Strange: True Colors stoi na tak wysokim poziomie, że ciężko byłoby mi narzekać na ten tytuł. W grze wcielamy się w nastolatkę Alex Chen, która po wyjściu z zamkniętego zakładu, przyjeżdża do niewielkiej miejscowości, gdzie mieszka jej starszy brat.
Dziewczyna poznaje na miejscu nowych ludzi, a także wplątuje się w aferę powiązaną z niechlubną przeszłością społeczności Haven Springs. Choć produkcja skupia się głównie na eksplorowaniu lokacji i dialogach, to jednak twórcy zadbali o to, żeby gameplay miał też coś innego do zaoferowania. W tej odsłonie nie mamy możliwości cofania czasu, ale za to protagonistka jest w stanie odczytywać emocje innych osób, jednocześnie przekierowując je na siebie.

Beyond a Steel Sky

Najlepszym przykładem tego, jak zmieniły się gry przygodowe, jest Beyond a Steel Sky, będące kontynuacją kultowego Beneath a Steel Sky, reprezentującego gatunek point & clicków. Tutaj natomiast niemalże całkowicie przemodelowano rozgrywkę, przenosząc zabawę w pełen trójwymiar. W swoich założeniach dzieło studia Revolution Software dosyć mocno trzyma się jednak tego, za co gracze kochali przygodówki.
Nie zabrakło więc zbierania przedmiotów, a następnie wykorzystywania ich w odpowiednich momentach. Gra dużo czasu poświęca też na eksplorację lokacji, przeczesywanie dokumentów, sprawdzania elementów otoczenia oraz rozwiązywanie zagadek środowiskowych i logicznych. Jeśli więc tęsknicie za starymi czasami, to koniecznie powinniście sprawdzić Beyond a Steel Sky.

The Medium

Na PlayStation 5 nie zabrakło również gry przygodowej od polskiego studia Bloober Team. The Medium to świetna produkcja dla osób, które potrzebują w swoim życiu odrobiny dreszczyku. Fabuła opowiada o kobiecie potrafiącej przemieszczać się pomiędzy światem żywych a umarłych. Dzięki swoim niesamowitym umiejętnościom, Marianne próbuje rozwiązać zagadkową śmierć pewnej dziewczynki.
Prowadzi ją to do opuszczonego fikcyjnego hotelu Niwa, znajdującego się w Krakowie. Rozgrywka w The Medium jest odpowiednio powolna, dająca użytkownikom możliwość lepszego poznania tego miejsca, a także historii z nim związanych. Twórcy zadbali jednak o to, żeby spotkania z pewnym tajemniczym bytem były naznaczone większą dawkę adrenaliny.

Sherlock Holmes: Chapter One

Ukraińskie studio Frogwares już od dawna rozwija swój cykl gier o Sherlocku Holmesie, który na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniał swój charakter. Mieliśmy bowiem do czynienia z klasycznym point & click, przygodówką z widokiem z oczu głównego bohatera oraz kamerą ustawioną za plecami tytułowej postaci.
Chapter One to zdecydowanie najbardziej dopracowana i zróżnicowana gra z tego cyklu, w trakcie której możemy rozwiązać kilka dużych spraw oraz całą masę mniejszych zagadek kryminalnych. Detektyw Sherlock Holmes zbiera w tym celu różne dowody, przesłuchuje świadków, bawi się w przebieranki i prowadzi dedukcję, co pomaga mu w znalezieniu odpowiedzi. Właśnie tak powinny wyglądać gry przygodowe w XXI wieku!

The Quarry

Studio Supermassive Games zasłynęło za sprawą horroru Until Dawn, który był jednym z pierwszych wysokobudżetowych projektów, jakie można określić mianem interaktywnych gier przygodowych. Gameplayu było tam jak na lekarstwo, natomiast całość sprowadzała się głównie do podejmowania decyzji fabularnych podczas dialogów lub zaliczania niezbyt skomplikowanych Quick Time Eventów.
Producent upodobał sobie taki styl rozgrywki, ponieważ korzystał z niego później w antologii The Dark Pictures, a w 2022 roku wypuścił do sprzedaży swoje najbardziej ambitne dzieło –The Quarry. W tym przypadku również mamy do czynienia z bardzo filmową przygodówką, w której protagoniści mogą ginąć na potęgę, co nie prowadzi do końca gry, tylko zmienia przebieg opowieści.

FAR: Changing Tides

Na koniec zostawiłem najbardziej nietypową grę przygodową na PlayStation 5, która jest niewielką eksperymentalną produkcją, ale za to z wielkim sercem. W FAR: Changing Tides przejmujemy kontrolę nad tajemniczą postacią, próbującą przetrwać w postapokaliptycznym świecie. Bohater ma do dyspozycji nietypowy pojazd, będący mieszanką statku z łodzią podwodną.
Zabawa sprowadza się głównie do zbierania surowców oraz odpowiedniego operowania maszyną, żeby przemieszczać się do przodu w celu odnalezienia bezpiecznego miejsca do życia. W grze nie zabrakło również licznych zagadek logicznych, przy których momentami naprawdę trzeba pogłówkować. Na szczęście nie są one na tyle skomplikowane, żeby utknąć na dłużej w jednym miejscu.
Zdjęcie: materiały prasowe Deck Nine
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.