Data publikacji:

Procesory Intel Core i7 9700K vs i9 9900K. Porównanie

Chociaż pod wieloma względami procesory Intela dla komputerów stacjonarnych ustępują produktom AMD, to jeżeli weźmiemy pod uwagę produkty z najwyższej półki, układy firmy pozostają wciąż najszybszymi na rynku. Sprawdźmy, jak w bezpośrednim porównaniu między sobą wypadają dwa bardzo mocne procesory producenta – Intel Core i7 9700K i Intel Core i9 9900K.

Czytaj również: Jaki procesor do laptopa?

i9 9900k vs i7 9700k

Obecnie AMD króluje na rynku procesorów przeznaczonych dla przeciętnych użytkowników oraz dla graczy, jednak segment hi-endowych układów wciąż w wielu przypadkach jest domeną produktów firmy Intel.

Procesory z serii i7 oraz i9 pozostają więc zazwyczaj najszybszymi na rynku. Sięgają po nie entuzjaści nowych technologii oraz profesjonaliści, którzy potrzebują ich mocy w pracy, chociażby podczas edytowania materiałów wideo, a także najbardziej zagorzali gracze, nie mający ochoty iść na jakiekolwiek kompromisy.

W zestawieniu porównujemy jeden z najlepszych modeli CPU w katalogu Intela z nieco tańszym procesorem należącym do tej samej rodziny. Zestawiamy ze sobą układy Intel Core i9 9900K i Intel Core i7 9700K.

Intel Core i7 9700K

Procesor Intel Core i7 9700K zadebiutował w sklepach pod koniec 2018 roku. Wchodzi on w skład dziewiątej generacji CPU Intela. Są one określane kodową nazwą Coffee Lake i wykonane zostały w technologii 14 nm.

Model wyposażono w aż osiem rdzeni oraz wątków, które znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających zadaniach, takich jak renderowanie efektów i obiektów 3D, czy edytowanie plików graficznych i wideo. Bazowa częstotliwość taktowania CPU wynosi 3,6 GHz, ale w zależności od potrzeb może w każdej chwili zostać podbita do 4,9 GHz. Dzięki temu układ doskonale dostosowuje się do realizowanych obliczeń i generowanego przez nie obciążenia. 12 MB pamięci podręcznej dodatkowo przyśpiesza wykonywanie obowiązków.

Do zalet procesora należy także jego odblokowany mnożnik, co pozwala na jego podkręcanie. Cały proces overclockingu realizowany jest w niezwykle bezpiecznych warunkach – zapewnia to między innymi zaawansowane oprogramowanie, dzięki któremu każdy może dostosować ustawienia do swoich potrzeb, a także kontrolować parametry układu. 

  • Częstotliwość bazowa – 3,6 GHz 
  • Częstotliwość turbo – 4,9 GHz 
  • Liczba rdzeni – 8
  • Liczba wątków – 8
  • Układ graficzny – Intel UHD Graphics 630
  • TDP – 95 W 

Intel Core i9 9900K

Intel Core i9 9900K to jeden z kilku najlepszych komercyjny desktopowych CPU na świecie, przez co zapłacimy za niego grubo ponad tysiąc złotych. Pod względem swej konstrukcji, układ góruje nad większością pozostałych modeli z dziewiątej generacji procesorów Coffee Lake. Posiada on bowiem osiem rdzeni fizycznych oraz szesnaście wątków, które taktowane są bazowym zegarem 3,6 GHz, a także 16 MB pamięci podręcznej.

Pełnię swoich możliwości procesor osiąga w zastosowaniach profesjonalnych, wymagających dużej mocy obliczeniowej oraz pracy wielu rdzeni równocześnie. Mowa tu o jednoczesnej edycji filmów, renderowaniu efektów 3D czy komponowaniu muzyki. Dzięki lutowanemu odpromiennikowi ciepła, temperatury rdzenia procesora są znacznie niższe nawet przy pełnym obciążeniu. Procesor możemy również podkręcić, a proces ten przebiega w ten sam łatwy sposób, jak w przypadku Intel Core i7 9700K.

  • Częstotliwość bazowa – 3,6 GHz 
  • Częstotliwość turbo – 4,7 GHz 
  • Liczba rdzeni – 8
  • Liczba wątków – 16
  • Układ graficzny – Intel UHD Graphics 630
  • TDP – 95 W 

Intel Core i7 9700K vs i9 9900K

Zestawiając ze sobą oba procesory, w większości testów nie znajdziemy prawie żadnych różnic w wydajności. Można więc się zapytać, skąd wzięła się wyższa cena modelu i9 9900K? Droższy procesor dostaje skrzydeł w specyficznych zastosowaniach, które używają jego wszystkich ośmiu rdzeni.

Zdobywa wówczas przewagę nad i7 9700K w wydajności w wysokości nawet 30 procent. Oznacza to, że jeżeli poszukujemy najszybszego procesora wyłącznie do gier, dopłacanie do droższego CPU mija się w tym przypadku z celem. Większą moc docenią ludzie korzystający z profesjonalnych programów do edycji audio, wideo oraz grafiki.


Autor: Michał Kułakowski