Data publikacji:

Logitech G Cloud czy PlayStation Portal. Porównanie konsol

Współcześni gracze zdecydowanie nie mają większych powodów do narzekań. A przynajmniej jeśli chodzi o dostępność zróżnicowanych metod obcowania z grami wideo. Jeżeli jesteście konsolowcami, a do tego posiadacie bardzo dobre łącze internetowe, to koniecznie powinniście zainteresować się handheldami od Logitecha i Sony Interactive Entertainment. Sprawdźcie, co dokładnie mają do zaoferowania Logitech G Cloud oraz PlayStation Portal. A nuż, może już niedługo staniecie się właścicielem jednego z tych sprzętów.
logitech g cloud czy playstation portal

PlayStation Portal i Logitech G Cloud – co to?

Choć teoretycznie mamy do czynienia z bardzo podobnymi urządzeniami, to w rzeczywistości PlayStation Portal bardzo mocno różni się od Logitech G Cloud. Na dobrą sprawę o sprzęcie Sony nie powinno się pisać jako o przenośnej konsoli, gdyż w rzeczywistości jest to przede wszystkim bardzo zaawansowane technologicznie akcesorium współpracujące ściśle z PlayStation 5 i działające wyłącznie po sparowaniu z tą platformą. Z kolei Logitech G Cloud to handheld, który powstał z myślą o graniu w chmurze i nie można na nim instalować żadnych tytułów z PC czy innych konsol. Nie znajdziemy tu zaawansowanego procesora i dedykowanej karty graficznej, tylko podzespoły jak w smartfonach – 4 GB pamięci RAM, GPU Adreno 618 i mobilny procesor Qualcomm Snapdragon 720G (8 rdzeni, taktowanie 2,3 GHz). Bez względu na to, które urządzenie wybierzecie, musicie liczyć się z tym, że działają one wyłącznie po podłączeniu do internetu.

Wyświetlacze w Logitech G Cloud i PlayStation Portal

Zarówno w sprzęcie Logitecha, jak i Sony mamy do czynienia z dotykowym wyświetlaczem wykonanym w technologii LCD. W obu przypadkach obraz wyświetlany jest w maksymalnej rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli oraz w sześćdziesięciu klatkach na sekundę (60 Hz). Warto jednak zwrócić uwagę, że w G Cloud producent zdecydował się na zaimplementowanie siedmiocalowego ekranu, natomiast w PlayStation Portal zdecydowano się na wyświetlacz o przekątnej osiem cali. Niestety twórcy urządzenia nie zdradzili, jaka jest jego najwyższy poziom jasności – w Logitechu mówimy bowiem o 450 nitach.

Logitech G Cloud kontra PlayStation Portal – porównanie kontrolerów

Firma Logitech podczas opracowywania układu przycisków w G Cloud postanowiła na konfigurację znaną z padów od Xboksa Series X. Oznacza to, że analogi zostały rozstawione asymetrycznie (lewy u góry, prawy na dole), krzyżak jest jednolity, a przyciski główne oznaczono symbolami XYAB. Na przedniej obudowie znalazło się też miejsce dla standardowych przycisków z trzema kropkami i trzema kreskami oraz dwóch dodatkowych przełączników odpowiadających za różne funkcje w przenośnej konsoli. Nie zabrakło oczywiście dwóch bumperów oraz dwóch standardowych triggerów, jakie stosowane są we współczesnych kontrolerach. Tylna część panelu została odpowiednio wyprofilowana, aby urządzenie lepiej leżało w dłoni.
Jeśli natomiast chodzi o PlayStation Portal, to w tym przypadku mamy do czynienia z najlepszą rzeczą, jaka mogła spotkać fanów konsoli Sony. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie konstrukcji pada od PS5, wprowadzając do niego tylko delikatne modyfikacje, jak np. nieco mniejsze analogi oraz trochę inne umiejscowienie przycisków odpowiadających za powrót do menu PlayStation i wyciszającego mikrofon. Zabrakło też oczywiście touchpada, lecz ten został zastąpiony wirtualnymi panelami na dotykowym ekranie. Oprócz tego mamy dostęp do klasycznego krzyżaka z DualSense’a i przełączników „trójkąt”, „kółko”, „krzyżyk”, „kwadrat”. Największymi zaletami są zdecydowanie adaptacyjne triggery oraz wsparcie dla haptycznych wibracji.

W jakie gry zagramy na Logitech G Cloud i PlayStation Portal?

W sytuacji PlayStation Portal sprawa jest oczywista. Akcesorium służy wyłącznie do zdalnego grania z PlayStation 5, więc siłą rzeczy na urządzeniu zagramy we wszystkie produkcje dostępne na konsoli nowej generacji oraz PS4. Jeśli więc macie dodatkowo wykupioną subskrypcję PlayStation Plus (wyższe warianty), to automatycznie zyskujecie dostęp do ogromnej biblioteki zróżnicowanych produkcji od wielu developerów. Niestety handheld nie współpracuje z goglami PlayStation VR2 oraz nie jest w stanie odpalać tytułów z PlayStation 3, które działają wyłącznie w chmurze.
Logitech G Cloud daje o wiele większy dostęp do gier, ponieważ konsola została oparta na zmodyfikowanym systemie operacyjnym Android 11, co umożliwia zainstalowanie wielu ciekawych aplikacji. Sprzęt możecie wykorzystać m.in. do korzystania z funkcji remote play z PlayStation 5, Xbox Series X|S lub PC za sprawą Steam Linka. Oprócz tego, na G Cloud istnieje możliwość bezpośredniego streamowania produkcji dostępnych w abonamentach Xbox Game Pass Ultimate (xCloud Gaming) i NVIDIA GeForce Now.

Ile kosztuje Logitech G Cloud i PlayStation Portal?

Firma Logitech ustaliła, że premierowa cena ich przenośnej konsoli wynosiła 1599 złotych, aczkolwiek obecnie sprzęt możecie kupić już nieco taniej. Koniecznie sprawdzajcie kartę produktu G Cloud na Ceneo.pl, bo kiedy piszę ten artykuł, to urządzenie kosztuje zaledwie 1449 złotych. Z kolei Sony Interactive Entertainment zażyczyło sobie 999 złotych za PlayStation Portal, aczkolwiek w tym przypadku musimy raczej liczyć się ze wzrostem ceny ze względu na tymczasowe problemy z dostępnością akcesorium. Niewykluczone, że w 2024 roku cena Portalu będzie oscylowała wokół 1500 złotych.

Co kupić – Logitech G Cloud czy PlayStation Portal?

Jeżeli jesteście graczami pecetowymi lub posiadacie wyłącznie konsolę nowej generacji Microsoftu, to w takim razie powinniście wybrać Logitech G Cloud. Urządzenie nie tylko doskonale sprawdza się do gry zdalnej, ale także daje całą masę innych funkcji, jak granie w chmurze czy odpalanie przeglądarki internetowej lub aplikacji pokroju YouTube’a. Jak już wcześniej pisałem PlayStation Portal to przede wszystkim urządzenie pełniące funkcję ekskluzywnego akcesorium do PS5. Niewykluczone, że w przyszłości producent doda kolejne funkcje, ale na ten moment nic na to nie wskazuje. Gdybyście natomiast byli zainteresowani remote playem i posiadali sprzęt Sony, to jednak zalecam wybrać Portal ze względu na fenomenalny kontroler DualSense i większy – a tym samym bardziej czytelny – wyświetlacz.
Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą wam w podjęciu decyzji. Na koniec ponownie przypominam, abyście wcześniej się upewnili, czy wasze łącze internetowe jest na tyle szybkie i stabilne, aby było w stanie bez problemu współpracować z Logitech G Cloud lub PlayStation Portal.
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation Polska i Logitech
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.