Data publikacji:

Jak działa Razer Huntsman V3 Pro? Klawiatura gamingowa

Polscy gracze w końcu mogą położyć ręce na najnowszej klawiaturze gamingowej z serii Huntsman. Tym razem Razer zaskoczył użytkowników unikatowymi przełącznikami mechanicznymi, których działanie możemy kontrolować m.in. poprzez oficjalne oprogramowanie. Sprawdźcie, co do zaoferowania ma Razer Huntsman V3 Pro, a także ile musimy zapłacić za ten high-endowy sprzęt.
razer huntsman v3 pro

Premiera Razer Huntsman V3 Pro – ile kosztuje?

Niewykluczone, że słyszeliście już wcześniej o tym akcesorium, bowiem oficjalna data premiery tej klawiatury gamingowej odbyła się już w październiku ubiegłego roku. Niestety gracze z naszego kraju musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż sprzęt dotarł do Polski dopiero na początku lutego 2024 roku. Już amerykańska cena Razer Huntsman V3 Pro dawała do zrozumienia, że nie będziemy mieć do czynienia z tanim urządzeniem. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zapłacą 269 dolarów, natomiast produkt u nas został wyceniony na 1299 złotych. Gdybyście natomiast nie potrzebowali sekcji numerycznej, to za około 1000 złotych kupicie wersję Mini lub TKL, różniące się wyłącznie liczbą dostępnych klawiszy.
Czytaj również: Myszki gamingowe Razer

Parametry techniczne Razer Huntsman V3 Pro

Zanim przejdziemy do dalszego omawiania klawiatury, najpierw zerknijcie na podstawowe parametry techniczne tego urządzenia. Jak sami widzicie, niestety Razer nie zdecydował się na przygotowanie modelu bezprzewodowego. Powodem takiej decyzji jest to, że Razer Huntsman V3 Pro ma znaleźć zastosowanie w e-sporcie, więc sprzęt nie mógłby sobie pozwolić na jakiekolwiek zakłócenia sygnału. Dużą zaletą jest natomiast to, że można odpiąć przewód i zastąpić go innym kable USB-C. Jeśli więc planujecie przenieść klawiaturę w inne miejsce, to nie musicie odpinać przewodu podłączonego do komputera.
 • Przełączniki: Razer Analog Optical Switch Gen-2
 • Komunikacja: przewodowa z możliwością odłączenia kabla USB-C
 • Długość kabla: 180 cm
 • Podstawka pod nadgarstki: twarda, wykonana z ekoskóry, przypinana magnetycznie
 • Częstotliwość aktualizacji: do 1000 Hz
 • Profile: możliwość zapisania 6 profilów
 • Podświetlenie: tak, Razer Chroma
 • Oprogramowanie: Razer Synapse 3
 • Regulacja wysokości: dwie wysokości
 • Wymiary z podstawką: 445 mm × 224 mm × 39 mm
 • Wymiary bez podstawki: 445 mm × 139 mm × 39 mm
 • Waga z podstawką: 1133 g (z podstawką)
 • Waga bez podstawki: 880 g
 • Przełączniki Razer Huntsman V3 Pro

  Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego cena klawiatury jest tak wysoka, to odpowiedź kryje się w przełącznikach. Firma Razer zdecydowała się na zastosowanie autorskich analogowych przełączników Razer Gen-2. Wygodne i pokryte lekko chropowatym materiałem nasadki opierają się na metalowych stabilizatorach, co pozwala na większą kontrolę wciskania przycisków. Dzięki temu można korzystać z nich jak z analogów na padzie od konsoli lub triggerów – w wielu grach wystarczy delikatnie wcisnąć klawisz, aby postać szła wolno, natomiast po pełnym dociśnięciu bohater zacznie biec.
  A żeby tego było mało, przełączniki wykorzystują technologię podczerwieni, która z ogromną precyzją odczytuje czynności wykonywane przez graczy. Razer Gen-2 podatne są także na modyfikacje, co jest nie lada gratką dla osób grających w najróżniejsze gatunki gier lub wykorzystujących klawiatury do pracy. Za sprawą oprogramowania Razer Synapse 3 jesteśmy w stanie wyregulować ich zakres aktywacji od 0,1 mm do 4 mm – i co najważniejsze, to faktycznie działa i od razu po zmianie można odczuć różnicę w funkcjonowaniu klawiatury.
  Warto również nadmienić, że producent dodał skróty klawiszowe, umożliwiające modyfikowanie parametrów urządzenia bez konieczności odpalania aplikacji, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Polecam jednak zajrzeć do oprogramowania, bo tylko w nim zmodyfikujemy każdy klawisz z osobna. To wszystko sprawia, że z Razer Huntsman V3 Pro korzysta się bez większych problemów, a sama klawiatura jest w stanie zastąpić właściwie większość dostępnych na rynku klawiatur mechanicznych, które mają z góry nałożone parametry z racji wykorzystania konkretnych przełączników mechanicznych.

  Dodatki w Razer Huntsman V3 Pro

  Oczywiście w Razer Huntsman V3 Pro nie mogło zabraknąć podświetlenia Chroma, które można skonfigurować wedle swoich potrzeb w aplikacji Razer Synapse. Diody świecą punktowo na nasadki klawiszy, dzięki czemu dają bardzo ładny, delikatny efekt i nie przeszkadzają podczas grania w nocy. Światełka umieszczono również na bardzo praktycznym pokrętle zamocowanym na prawej górnej części obudowy. Je również można dostosować do własnych preferencji, ale domyślnie odpowiada za przyciszanie i podgłaśnianie dźwięków w komputerze. Oprócz tego klawiatura została wyposażona w trzy przyciski multimedialne, z czego dwa podatne są na modyfikacje swoich funkcji.
  Korzystanie z tej klawiatury gamingowej jest bardzo wygodne za sprawą dołączanej do zestawu podpórki pod nadgarstki. W tym przypadku Razer nie zdecydował się na miękką gąbkę, tylko zaoferował twardą podkładkę obitą na sztywno skórą ekologiczną. Ogromną zaletą tego dodatku jest to, że nie korzysta z niewygodnych fizycznych zaczepów, tylko opiera się na magnesach, które zaskakująco mocno „przyklejają” akcesorium do głównej obudowy – ale też nie na tyle mocno, aby był problem z odczepieniem.
  Zdjęcie: materiały prasowe Razer
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.