Data publikacji:

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi do 300 m?

Wifi sign
Nie jest tajemnicą, że sieci Wi-Fi mają ograniczone pole zasięgu i często nie są w stanie objąć swoim zasięgiem nawet kilkukondygnacyjnego domu. Na maksymalną odległość, na jakiej odbieramy sygnał sieci wpływa nie tylko moc routera, ale też przeszkody stojące na drodze fal radiowych, takie jak grube ściany. Istnieje oczywiście niemała grupa osób pragnących korzystać z sieci Wi-Fi na dość dużym terenie, mogą one prowadzić działalność gospodarczą (hotel, magazyn itd.) lub biuro, albo być po prostu posiadaczami dużej działki z ogrodem. Jak w takim razie zwiększyć zasięg Wi-Fi do bardzo komfortowych 300 metrów?

Nowe zewnętrzne anteny do routera, czy pomogą?

Podstawowym sposobem na zwiększenie zasięgu sygnału Wi-Fi jest wymiana zewnętrznych anten w routerze, na takie o lepszych parametrach. W sklepach znajdziemy wiele modeli o różnych parametrach, w tym obsługiwanym zakresie częstotliwości oraz mocy, mającej największe znaczenie dla maksymalną odległość na jaką docierają fale radiowe Wi-Fi. Choć nowe anteny pomogą, nie pozwolą one rozszerzyć zasięgu routera do pożądanych 300 metrów.
Pośrednim rozwiązaniem problemu jest po prostu połączenie routera z zewnętrznymi antenami za pomocą kabli i ustawienie ich z dala od samego urządzenia, jakość sygnału oraz jego moc spada wówczas bardzo mocno, co odbija się na komforcie korzystania z sieci, zwłaszcza jeżeli używa ich wiele urządzeń/osób jednocześnie.

Zwiększamy zasięg sieci Wi-Fi, przy pomocy wzmacniacza

Repeater lub inaczej wzmacniacz Wi-Fi to urządzenie doskonale sprawdzające się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Korzystając z wielu egzemplarzy sprzętu możemy łatwo zwiększyć sygnał Wi-Fi, pokrywając nim bardzo dużą powierzchnię. Z jego pomocą bez problemu osiągniemy upragnione 300 metrów. Na jakiej jednak zasadzie działa i czego potrzebujemy do jego instalacji?
Repeater ma antenowy odbiornik i nadajnik sygnału radiowego naszej sieci Wi-Fi. Komunikuje się on bezpośrednio z routerem przesyłając i odbierając od niego pakiety danych. Do sieci możemy podłączyć wiele wzmacniaczy, dzięki temu samodzielnie ustawimy jej granice zasięgu.
Warto jednak zauważyć, że każdy repeater tworzy własną podsieć Wi-Fi, oznacza to, że aby skorzystać z jego sygnału potrzebujemy teoretycznie innego loginu i hasła. Cecha ta przydaje się jednak zwłaszcza w obiektach gospodarczych, przemysłowych lub biurowych, dzięki czemu możemy ustalić sieci dla poszczególnych pomieszczeń lub kondygnacji, bez potrzeby zakupu kilku różnych routerów oraz przeciągania pomiędzy nimi kabli Ethernet, a także łatwiej kontrolować, kto i kiedy korzysta z internetu i wewnętrznej sieci.
Wzmacniacze do działania wymagają stałego dostępu do zasilania, co może nastręczać kłopotów, gdy chcemy zainstalować je na zewnątrz. Sprzęt dostępny jest jednak w wielu wersjach, poza modelami polegającymi na zasilaniu z gniazdka elektrycznego, bez problemu wybierzemy też używające portów USB lub baterii wielokrotnie ładowanych akumulatorów.
Konfiguracja repeaterów Wi-Fi nie wymaga specjalistycznej wiedzy, z wyzwaniem tym poradzą sobie nawet osoby, które samodzielnie nie ustawiały do tej pory sieci. Problemem może być jednak wybranie odpowiedniego miejsca na ustawienie wzmacniaczy. Powinno być ono zarazem dość łatwo dostępne, ale też znajdować się z dala od potencjalnego niebezpieczeństwa (uszkodzenia mechaniczne). Do instalacji na otwartym powietrzu wykorzystujemy jedynie modele przeznaczone stricte do tego celu, mogące pochwalić się zwiększoną wytrzymałością na wodę, wysoką i niską temperaturę, a także promieniowanie UV.
Zdjęcie: Envato Elements