Data publikacji:

Gry na podstawie komiksów

Komiksy superbohaterskie to wręcz gotowy materiał do przerobienia na grę wideo. Nie tylko ze względu na występującą tam efektowną walkę, ale także dopracowaną historię oraz ogromną liczbę zróżnicowanych postaci o odmiennych mocach i zdolnościach. W tym zestawieniu przyjrzymy się współczesnym grom na podstawie komiksów DC i Marvela, w które bez problemu zagracie na nowszych konsolach i komputerach.
gry na podstawie komiksów

Gry bazujące na komiksach – polecane tytuły

Marvel’s Spider-Man 2

Druga odsłona serii Marvel’s Spider-Man od studia Insomniac Games to zdecydowanie jedna z lepszych produkcji inspirowanych komiksami, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży. Amerykański developer tym razem umożliwił przejęcie kontroli nad dwoma bohaterami (Peter Parker i Miles Morales), pomiędzy którymi możemy przełączać się w dowolnym momencie. Produkcja oferuje jeszcze bardziej dopracowaną rozgrywkę względem pierwszej części, a także powiększoną mapę, dającą dostęp do kolejnych dzielnic Nowego Jorku. Fabuła stoi na przyzwoitym poziomie, stawiając w centrum uwagi takich złoczyńców jak Kraven Łowca czy Venom. Jednakże opowieść jest w pełni autorska, dzięki czemu stanowi powiew świeżości zarówno dla fanów materiału źródłowego, jak i osób niemających styczności z komiksami. Pochwalić należy także przepiękną oprawę wizualną, pokazującą, jaka moc drzemie w PlayStation 5.

Injustice 2

Choć Injustice 2 zadebiutowało w 2017 roku, to jednak do tej pory prezentuje się bardzo okazale, co akurat jest standardem w dziełach studia NetherRealm. Gameplay oparty został na podobnych mechanikach, co cykl Mortal Kombat tego developera. Tutaj również w starciach bierze udział dwóch superbohaterów lub złoczyńców, którzy muszą toczyć walkę do momentu, aż pasek zdrowia oponenta zejdzie do zera. W Injustice 2 twórcy wrzucili całą masę postaci z DC Comics, przygotowując dla każdej z nich unikatowy system ruchów oraz specjalnych ataków odpowiadających ich zdolnościom z komiksów. Batman rzuca batarangami, Superman strzela laserami z oczu, Flash korzysta ze speedforce’a, natomiast Wonder Woman robi pożytek ze swojego lassa. Producent zadbał przy okazji o świetnie napisaną kampanię fabularną, którą śledzi się niczym najlepszy serial telewizyjny z bardzo wysokim budżetem.

Marvel’s Guardians of the Galaxy

Po pierwszej zapowiedzi Marvel’s Guardians of the Galaxy zostało niemalże spisane na straty przez graczy, ponieważ produkcja zdawała się być tanią podróbką kinowego hitu Jamesa Gunna oraz kolejną grą-usługą. Kiedy jednak okazało się, że zespół Eidos Montreal planuje stworzyć liniowego akcyjniaka dla pojedynczego gracza, kładącego nacisk na historię, wtedy zaczęto zupełnie inaczej patrzeć na ten tytuł. Wystarczyło spędzić kilkanaście minut z produkcją, aby dostrzec, jak ogromny drzemie w niej potencjał – ten na szczęście został w pełni wykorzystany. Opowieść trzyma w napięciu do samego końca i naprzemiennie wzrusza graczy oraz wywołuje niekontrolowane salwy śmiechu. Rozgrywka jest stosunkowo prosta, ale bardzo satysfakcjonująca, gdyż w trakcie walki kontrolujemy Petera Quilla, wydającego rozkazy swoim wiernym kompanom.

Rycerze Gotham

W tym przypadku mamy do czynienia z grą na podstawie komiksów, w której zdecydowanie nie wykorzystano drzemiącego w niej potencjału. Rycerze Gotham delikatnie zawodzą w kwestii otwartego świata, ale tak naprawdę to jedyny poważny zarzut do tej produkcji. Kiedy studio WB Games Montreal skupiło się na rozwijaniu wątku fabularnego i głównych misji, to wtedy ich dzieło jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników DC Comics. W Gotham Knights nie wcielamy się w Batmana (ten nie żyje, o czym dowiadujemy się na początku zabawy), tylko w jego podopiecznych – Nightwinga, Robina, Batgirl oraz Red Hooda. Każda z postaci posiada własny wachlarz umiejętności i sposobów na eliminację oponentów. Twórcy zadbali też o dobrze napisane relacje pomiędzy bohaterami, którzy próbują poradzić sobie w świecie bez Bruce’a Wayne’a.

Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order

Lubicie produkcje o komiksowych superbohaterach, ale wkurza was to, że w większości przypadków poszczególne tytuły skupiają się raptem na kilku postaciach? W takim razie koniecznie powinniście zainteresować się trzecią odsłoną Marvel Ultimate Alliance. W przypadku The Black Order gracze sami tworzą swój czteroosobowy zespół, którym wyruszają na misje, w trakcje których walczą przede wszystkim z coraz to bardziej wymagającymi oponentami oraz potężnymi bossami. Do wyboru mamy zarówno Avengersów (Iron Man, Kapitan Ameryka), ale także X-Menów (Wolverine, Cyclops), Defendersów (Daredevil, Luke Cage) i innych popularnych herosów. Co najważniejsze, kontrolowanie poszczególnych postaci diametralnie się od siebie różni, ponieważ każda z nich posiada zupełnie inne moce i ataki.

Batman: Arkham Collection

Zanim do sprzedaży trafiła pierwsza część Marvel’s Spider-Man, to właśnie Batman: Arkham uważany był za najlepszy cykl poświęcony komiksowym superbohaterom. Zespół Rocksteady Studios zaczął od stosunkowo skromnej odsłony Asylum osadzonej w tytułowym zakładzie psychiatrycznym, aby w kolejnej części (City) przeskoczyć do odciętej od reszty miasta dzielnicy slumsów, co ostatecznie doprowadziło nas do ogromnego otwartego świata w Knight, gdzie otrzymaliśmy dostęp do całego Gotham City. Produkcje mają już kilka lat na karku, ale w 2019 roku doczekały się zremasterowanej wersji na PlayStation 4 i Xbox One, które uruchomicie na PS5 i XSX za sprawą wstecznej kompatybilności. Choć oprawa graficzna nieco się zestarzała, to gameplay i fabuła w dalszym ciągu są w stanie dostarczyć wrażeń na najwyższym poziomie. Pozycja obowiązkowa dla fanów Batmana.

Suicide Squad: Kill the Justice League

W Suicide Squad: Kill the Justice League gracze wcielą się w antybohaterów z oddziału Task Force X, takich jak Harley Quinn, King Shark, Kapitan Boomerang czy Deadshot. Produkcja nastawiona jest na rozgrywkę kooperacyjną i osadzona została w otwartym świecie, gdzie zadaniem drużyny jest pokonanie członków Ligii Sprawiedliwości, która została zainfekowana przez Brainiaca. Co ciekawe, ten tytuł zalicza się do tego samego uniwersum, co Batman: Arkham, ponieważ za obie marki odpowiada zespół Rocksteady Studios. Rozgrywka może nie jest niczym wyjątkowym, ale fani Legionu Samobójców znajdą tutaj coś dla siebie – chociażby ciekawe przedstawienie głównych bohaterów.

Marvel’s Midnight Suns

Marvel’s Midnight Suns to strategiczna gra turowa, w której gracze wcielą się w Huntera, wykreowanego przez siebie bohatera współpracującego z tytułową grupą superbohaterów. Fabuła kręci się wokół złowieszczej Lilith, próbującej przejąć kontrolę nad światem. W tym celu matka demonów nie tylko przyzwała do walki piekielne pomioty, ale także przejęła kontrolę nad wieloma herosami i złoczyńcami z tego uniwersum. Rozgrywka dzieli się na dwa segmenty – w pierwszym swobodnie sterujemy postacią, rozmawiamy ze swoimi sojusznikami (a jest ich ponad czterdziestu!) oraz eksplorujemy teren dookoła bazy wypadowej. Natomiast w drugim bierzemy udział w widowiskowych walkach z przeciwnikami, w których ruchy wojowników zależą od posiadanych w talii kart. Dzieło Firaxis Games oferuje ponadto bardzo rozbudowaną fabułę, przy której można spędzić nawet sto godzin.
Zdjęcie: materiały prasowe Firaxis Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.